Jump to content

Pomoc przy symulacji materiału (flaga).


KubikFilm
 Share

Recommended Posts

Witajcie! ;)

Zrobiłem ostatnio animację flagi w Blenderze: http://www.youtube.com/watch?v=798Q891BVgM&feature=youtu.be i mam pewien problem. Na końcu, jak jest to wyciemnienie, chciałem zrobić tak, że flaga coraz wolniej powiewa, aż ustaje i napis jest całkowicie płaski, niepofalowany (czyli flaga znowu wraca do pierwotnego kształtu plane'a), ale mimo prób nie mam pojęcia jak to zrobić :(

Link to comment
Share on other sites

trzeba wypalić animację klatka po klatce na shapekeye, a potem ostatniego shapekeya powoli wyłączyć. żeby to zrobić, trzeba postąpić trochę na około, bo wyeksportować animację Lightwave Point Cache (.mdd)

potem usunąć szmatomodifier i wczytać to mdd, a potem dodać trochę klatek i wygasić stopniowo ostatni shapekey.

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?286007-Looping-cloth&

 

yyy, znaczy chyba nie musisz całej animacji wypalać, tylko ostatnią klatkę zastosować jako shapekey, nie pamiętam, bo ja robiłem loop animacji flagi, więc musiałem z ostatniego SK do pierwszego przeskoczyć, do stanu podstawowego chyba łatwiej wrócić (ale na wszelki wypadek uwaga mdd może być tłustym plikiem, mi szarpło pół giga)

Link to comment
Share on other sites

A jak zrobić te shape kaye? Tzn wiem gdzie jest ta opcja, ale nigdy jej nie używałem, a bez tych klatek po imporcie .mdd plane zaczyna latać po całej przestrzeni roboczej i w niczym nie przypomina flagi, więc widocznie jest to kluczowy element tego tricku.

Link to comment
Share on other sites

po imporcie mdd właśnie masz zrobione shapekeye w każdej klatce. spróbuj jeszcze raz, ja robiłem według tego linku, co dostałeś i jakoś tam wyszło, ale też pamiętam taki moment, że fruwała jak popieprzona, tylko już nie pamiętam jak do tego doszedłem, więc już nie pomogę, bo nie chce mi się robić jeszcze raz od początku flagi.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Finalnie zrobiłem to szybciej, bo cały czas po imporcie .mdd flaga latała jak szalona i nie udało mi siętego efektu usunąć. Skorzystałem z modyfikatora "VertexWeightMix" i dodałem klatki kluczowe do "global influence", a oto rezultat:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy