Skocz do zawartości

problem z materialami i poprawnym oswietleniem sceny w cycles


vertex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na poczatku chciałbym poinformować, że w 3d siedze od 2 lat i traktuje to dość poważnie(marzę aby w przyszlosci zarabiać tym na chleb:)) i zawsze gdy skoncze jakis model to czuje niedosyt, jakby czegos mi tam brakowalo, i gdy porownuje go z innymi renderami na internecie , to wiem ze w mojej pracy na pewno cos jest nie tak(zazwyczaj chodzi tu o oświetlenie, kompozycje, kolorystyke i ogólną atmosferę-tak mi się zdaje). Najwidoczniej jest to moja najsłabsza strona. Oczywiscie korzystam z tutoriali itp, ale zazwyczaj konczy sie to na tym ze np. kopiuje ustawienia swiatla, kamery(czasami nie wiedzac nawet dlaczego taki parametr ma byc ustawiony tak a nie inaczej) co chyba nie jest dobre, no nie?

Dlatego zalozylem ten temat. Chcialbym aby moje prace byly lepsze i co ważniejsze, chcialbym nauczyć się uczyć (tzn jak zabrać się za zrozumienie dzialania oswietlenia,shader'ow etc.). Moze uwagi doswiadczonych osob pomoga mi w tym?Jak wy zaczynaliscie, jak zabraliscie sie do tego, i jak to ogarneliscie?

 

Oto ostatni model jaki zrobilem i nie wiem co o nim sadzic. Na pewno nie pasuje mi materiał szkła(gloss shader wymixowany z transparent shaderem, próbowałem zwykłgo glass shadera, ale wydywał mi sie zbyt ciemny ). W tle znajduje sie backdrop, a cała scene oswietlilem dwoma planami plus zwiekszylem background strength do 2.

Nie bardzo wiem jak zminimalizować odbicie tego swiatla w szkle, albo co zrobic zeby szklo bylo bardziej realistyczne. Mozecie mi też poradzić co poprawić, dodać, zmienić, aby scena ta wydawała się bardziej poprawna?Tak samo czy mozecie poradzic jak oswietlać takie sceny?

<a href=http://img832.imageshack.us/img832/2569/8xvj.png' alt='8xvj.png'> Uploaded with ImageShack.us[/img]

 

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze nie wyglupiłem się tym postem. "zakochalem" sie w 3d od pierwszego wejrzenia i bardzo zalezy mi na tym aby kiedys móc robić prace tak jak widuje się na głownej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

w tym wypadku twoje szkło zdaje się nie mieć grubości wogóle więc wygląda jak bańka mydlana, tym czasem szkło powinno mięć jakąś grubość, wtedy będzie wyglądało jak prawdziwe. jeśli shader glass nie daje ci efektów, jakich oczekujesz, to zrób go z pomieszania refraction z glossy z parametrem layer weight, fresnel, wtedy od powierzchni szkła zwróconej z twoją stronę będzie się odbijać mniej glossy, niż od powierzchni będących pod dużym kątem. Jak będzie coś niejednolitego za szkłem, to będzi widać załamanie światła, zniekształcenia, i szkło nabierze wyglądu.

 

Nie zadawaj pytań w stylu jak być dobrym grafikiem 3d, ani jak robić jak ci na głównej. To jest pytanie w stylu Krzysiu, powiedz mi jak mam żyć:

 

Jak masz konkretny problem, to pytaj (jak z tym szkłem), jak ktoś zrobił coś, co ci się podoba, to spytaj go, jak to zrobił (albo szukaj, być może już sam gdzieś napisał), swoje prace wrzuć do WIPa na forum, czasem ktoś ci coś napisze, co jest do poprawki...

Żaden mistrz Yoda nie da ci świetlnego miecza, ani niezawodnej rady, jak być dobrym Rycerzem Jedi.

 

i pamiętaj: racjonalne żywienie, pięć posiłków dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej grubosci szkla dodam jeszcze ze na oko to brakuje mi tu efektu fresnela troche, jakos bardzo rowno to szklo odbija.

 

aby scena ta wydawała się bardziej poprawna?

 

Nazywanie tego "sceną" to pewna przesada, narazie masz przedmiot na czarnym tle, ciezko zeby to wygladalo realnie.

 

Żaden mistrz Yoda nie da ci świetlnego miecza, ani niezawodnej rady, jak być dobrym Rycerzem Jedi.

 

Porada to, dobra jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności