Skocz do zawartości

[Architektura] Mauzoleum ku czci Ofiar Katyńskich


Tasior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przedstawiam projekt, który powstał na jednym z przedmiotów projektowych.

 

W miejscowości Byszów nie tak dawno bo w 2009r. stworzono park katyński w którym posadzono 100 dębów mających upamiętniać Ofiary Katyńskie. Zaraz po tym powstał pomysł, aby wybudować tam małą kaplicę. Wójt gminy wybrał wstępnie jej projekt... ale powstrzymam się od jego komentowania :) Te projekt powstał jako alternatywa.

 

Myślę że reszta informacji zawarta jest na planszy, w razie jakiś pytań oczywiście mogę poopowiadać :)

 

I tak samo jak w wątku użytkownika "gnacik" w tym projekcie założyłem sobie, aby ograniczyć "maksa" do minimum, a wizualizacje stworzyć ręcznie... czyt. w formie makiety.

 

Poza planszą która jest w postaci jednej wstęgi, załączam kilka dodatkowych zdjęć makiety.

 

Zapraszam do oceniania i komentowania, każda uwaga będzie dla mnie bardzo cenna.

 

Pozdrawiam Łukasz :)

 

mauzoleum_wstega_web_min.jpg~original

 

 

Nieco większa wersja

 

DSC06145.jpg

 

DSC06086.jpg

 

DSC06109.jpg

 

DSC06101.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak jeszcze tego brakuje żeby 70 lat po tym wydarzeniu 40 milionowy kraj nie miał pieniędzy żeby uczcić pamieć o bestialsko zamrodowanych bohaterach. A drogi, szpitale to inna sprawa i także ubolewam, ze nas na to nie stać.

 

Sam projekt fajny aczkolwiek nie przekonują mnie takie nawiązania do kształtów na mapie które widać tylko na planszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

 

skalpel: Ta "transzeja" tak na prawdę zawiera najwięcej symboliki i służy do pewnego rodzaju przejścia z naturalnego, neutralnego otoczenia zieleni w ciężki, szary i przytłaczający klimat jaki panował w tamtym okresie. Stąd zmieniające się proporcje przejścia (z niskiego i szerokiego na wysokie i ciasne/wąskie) oraz materiału posadzki po której chodzimy.

Oczywiście kształt jak najbardziej dyskusyjny, może się podobać lub nie, wydaje mi się ze to kwestia gustu no i oczywiście nie po to wstawiam tutaj projekt, żeby wmawiać jaki on "piękny i idealny" :)

 

Wania: mówiąc o kształtach domyślam się ze masz na myśli zagospodarowanie, czyt. chodniki trawniki itd. Cała część ponad mauzoleum czyli na północ od niego już tam była... czyli ten dziwny okrąg i "esy floresy" dróżek. I szczerze mówiąc już nie miałem czasu i chęci żeby to poprawiać i regulować na bardziej logiczne. Dlatego po prostu nawiązałem do tego co już tam jest. Ale z drugiej strony może takie nieregularne dróżki są bardziej "naturalne" dla człowieka i mniej ingerują w naturalny charakter lasu/parku... to juz sobie każdy odpowie.

 

Co do kosztów i finansowania tego typu inwestycji...

 

Każdemu po trochu przyznam racje. Racja... potrzebne są szpitale drogi i reszta podstaw na które oszczędza się pieniądze, a buduje dużo obiektów bez których da się żyć. I tak jak na końcu stwierdziliście... powinny być pieniądze i na to i na to.

 

Jednak nie ukrywam w przypadku tego projektu... to nie jest miejsce na tego typu obiekt. Gdyby to był Katyński las... tam nie należałoby żałować pieniędzy na tego typu projekt. Ale co wspólnego ma ten las z Katyniem... jedynie to ze władzy gminy zachciało się uczcić pamięć zamordowanych u siebie. Ok można..ale nie muszą to być od razu tak duże i kosztowne rozwiązania.

Jednak otrzymałem takie zadanie projektowe i starałem się je rozwiązać jak najlepiej. A żeto projekt stricte studencki to mogłem sobie pozwolić na nieco większe koszta :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tasior właśnie o tym mówiłem stawiajmy takie pomniki tam gdzie trzeba ale nie tylko dlatego ze ktoś ma zachciankę w miejscu które niema z tym nic wspólnego , dlatego że u sąsiada jest pomnik i to i ja go muszę mieć to jest straszne. Dlatego tylko półtora roku pracowałem jako architekt w starostwie bo miałem dosyć tego typu zachcianek. A co do projektu sama bryła jest fajna i ciekawa, równocześnie takie miejsce ma zmuszać do zadumy ale nie koniecznie przygnębienia a ta transzeja tak na mnie działa. Pozdrawiam i życzę wielu udanych projektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałeś. To jest korek. Już fabrycznie jest w takim kolorze i też jestem w nim zakochany :)

Ja go kupiłem w sklepie Merkury Market, ale swoje siedziby ma w jakiś 3 miastach z tego co widziałem wiec pola do popisu nie ma. W każdym razie to jest sklep taki jak Obi... Nomi, czy Castorama i wydaje mi się ze nie będzie większego problemu żeby to znaleźć. Korek do przyklejenia na ścianę... do wyboru do koloru. Sprzedają w arkuszach.. bodajże 60 x 30 cm... czy coś koło tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę świetna sprawa. Co do projektu myślę że się sam broni, bez przepychu, jest idea i to najważniejsza, chociaż na Twoim miejscu zagłębiłbym się bardziej w symbolikę. Symbol w architekturze to jest to co moderniści odrzucali, a dla mnie osobiście było to zbrodnią. W takich tematach architektura symbolu jest jak znalazł. Ps. Na jakiej uczelni takie ciekawe tematy zadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architektonicznie mi się nie podoba. Ta symbolika za bardzo na siłę, zwłaszcza ten motyw z połączeniem miejsc, w których byli przetrzymywani więźniowie. Można było ciekawiej rozwiązać to dojście do bunkra. Układ pomieszczeń trochę nieprzemyślany, przy większej ilości zwiedzających może być utrudniona komunikacja, jak goście będą chcieli przeciskać się obok tych czekających w kolejce do kibla. Schody mogłeś przesunąć bardziej w prawo i dzięki temu powiększyć trochę powierzchnię kaplicy. Mi osobiście się nie podoba, chociaż projekt ma to coś, że gdyby się to coś dopracowało to mógłby powstac projekt nadający sie do realizacji 1:1 :-) Zwłaszcza podoba mi się to ażurowe wejście do kaplicy i dach.

A co do samej makiety to korek naprawdę świetnie się sprawdził jako teren. Można wiedzieć z czego zrobiłeś to ażurowe wejście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i krytykę

 

kowalskikamil Zgodzę się co do symboliki, że jest ona bardzo ważna, a w szczególności w obiektach tego typu. Dodatkowo w projektowaniu bardzo lubię jeżeli coś wynika z czegoś. po pierwsze czuje pewną satysfakcje :) a po drugie .. ma to po prostu jakiś sens... nie jest to "bo tak". A gdzie zadają takie tematy ? Na Politechnice Świętokrzyskiej.

 

gnacik Rzeczywiście ten symbol o którym wspomniałeś był trochę na siłę dodany. Zresztą już po powstaniu koncepcji na dojście, gdzieś tam się pojawił i już został. Trochę też w tym było takiego koła ratunku, gdyby ktoś na obronie zapytał "a dlaczego akurat taki kształt?" :)

 

Odnośnie samego układu funkcjonalnego.. powstało na prawdę sporo różnych wariantów. Z jednym pomieszczeniem na dole i WC, ze schodami u góry... po prawej i przesunięte tak jak proponowałeś. Jednak przyjąłem to jako coś na rodzaj złotego środka pomiędzy zaletami i wadami kolejnych rozwiązań. Dodatkowo nie zakładałem że mogą to miejsce odwiedzać jakieś tłumy zainteresowanych, za czym idzie mniejsza kolejka do WC :D ale oczywiście słuszna uwaga i na pewno dałoby się coś jeszcze z tym zrobić.

Jak chcesz mogę zamieścić resztę wariantów, a przynajmniej te które gdzieś tam zostały na dysku :)

 

Ażurowe wejście zrobione jest z najcieńszej jaką znalazłem do kupienia miedzianej blaszki i ponawiercanej w odpowiedni sposób taką małą ręczną szlifierką (grawerką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności