Skocz do zawartości

Tp kontratakuje :)


KLICEK

Rekomendowane odpowiedzi

1 września 2004 roku wiele osób zapamięta na dłuższy czas, a to za sprawą Telekomunikacji Polskiej, która postanowiła "uraczyć" nas nowymi wersjami Neostrady. Nasz monopolista od dnia dzisiejszego podniósł prędkość przesyłu danych zarówno od abonenta jak również do abonenta we wszystkich opcjach Neostrady.

A o to jak tabelka obrazująca aktualny stan oferty TP:

 

 

Prędkość (kbps) Przestrzeń dyskowa Abonament (netto)

neostrada tp 1024 / 256 50 MB 189,00

neostrada tp (umowa okresowa) 1024 / 256 50 MB 149,00

neostrada tp 512 / 128 20 MB 139,00

neostrada tp (umowa okresowa) 512 / 128 20 MB 99,00

neostrada tp 128 / 64 5 MB 99,00

neostrada tp 128 / 64 5 MB 59,00

 

 

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda świetnie. Pojawiło się łącze o przepustowości 1mb/s - cena również nie wygórowana. Niestety dalej jest już tylko gorzej . Wszystko za sprawą limitów, o których tak pisze TP:

"(...)Nowe opcje neostrady tp mają limit transferu danych 5 GB, jednak w ramach trwającej do końca roku promocji limit dla opcji 512 zwiększony będzie do 10 GB, a dla opcji 1024 do 15 GB. Z badań ruchu wynika, że limity te nie przeszkodzą internautom w swobodnym korzystaniu z zasobów sieci, zapobiegną natomiast sprzecznemu z regulaminem neostrady tp tworzeniu "lokalnych sieci" (do takich rozwiazań dedykowana jest usługa dostęp do Internetu DSL, oparta na tej samej technologii)(...)"

 

Poszukując usprawiedliwienia decyzji TP w sprawie wprowadzenia limitów natknąłem się na dosyć dziwne analizy i wykresy obrazujące koszty dostępu do internetu w UE. Owe analizy wykonane przez TP (format .pdf) można ściągnąć z:

 

Porownanie 1 - pdf

Porownanie 2 - pdf

Porownanie 3 - pdf

 

Jak widać z analiz przeprowadzonych dla/przez TP, Neostrada jest jedną z tańszych usług dostępu do internetu w Europie. Tak przynajmniej wynika z wykresów Telekomunikacji Polskiej. Rzeczywistość nie jest jednak taka różowa, albowiem większość z danych, które zostały użyte w owych analizach to dane operatorów porównywalnych cenowo z Telekomunikacją Polską. Daremnie by szukać w analizie ofert dostepu do internetu w Szwecji - gdzie do nie dawna kosztował on około 1.92zł (!) za 1mb/s. Nadal jednak nie udało mi się uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytanie,a mianowicie dlaczego TP wprowadziła limity danych. Postanowiłem, więc skontaktować się z działem Public Relations - TP. Uzyskanie numeru okazało się trudniejsze niż myślałem ponieważ nikt takowego nie znał. Jednak nie dając za wygraną zadzwoniłem do głównej siedziby TP w Warszawie gdzie jak się później okazało znali numer do działu Public Relations. Postanowiłem, więc iż zadam kompetentnej osobie kilka pytań, na które bedę oczekiwał satysfakcjonującej odpowiedzi.

 

Niestety do chwili obecnej nie uzyskałem autoryzacji wywiadu, tak więc pojawi się w terminie późniejszym ( mam nadzieję, że do jutra otrzymam autoryzację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

TPsa niestety sama sie wkopala tworzac podzial na Neo oraz iDSL... i w swietle tej polityki zalozenie limitow na Neo jest jednak rozsadnym posunieciem... natomiast kompletnym nieporozumieniem sa nadal ceny... tosz to jest paranoja...

ja aktualnie place za net 82zl (92zl ze stalym IP) za lacze 200kbit niezalezne od TPsa (GTS partner)... bez limitow downloadu czy uploadu... i powiem wam ze przez ostatnie 5 dni na samym DC zassalem 5gb danych... wiec co mi po tych 512kbit czy 1024kbit.. jesli przy moich potrzebach, placac wiecej, "wyssal" bym lacze w kilka dni... a potem popelina...

 

zreszta odkad siegam pamiecia ('96).. to ta epopeja internetowa TPsa trwala, trwa i nadal trwac bedzie

 

echhh... ale bez "spółki matki" byłoby nudno, nieprawdaz? :P

 

over & out... ide spac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam neostradę 640, w październiku kończy mi się umowa i niestety trzeba będzie podpisywać nową.

 

Nie mam zamiaru pisać o jakości usługi, za to:

PO CO KOMU ŁĄCZE 1 mb/s, jeżeli limit jest 15 giga miesięcznie (do końca roku- promocja, później chyba 5) ?? PARANOJA, co przesłanie wiadomości z GG będzie o 0,000000000000000000000001 sekundę szybciej ? ja w tydzień ciągnę gdzieś z 5 giga ( w trybie bardzo oszczędnościowym).

 

ps. licznik danych na neostrada.pl KŁAMIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne liczą przepływa danych w obie strony.

Ja naszczescie umowe przedluzylem w sierpniu, więc przez rok będe mieć neostrade na starych warunkach, a jak umowa sie skonczy to zaloze jakies dsl i podlacze sasiadow ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę, żadnej ewelacji cenowej Neostrady ( 1MB/s), nawet gdyby przyjąć, że nie ma limitow, bo Dialog oferuje teraz DSL 1 ( 1MB/s) za 99zł na miesiąc bez limitow !! Co prawda łącze nie osiąga stale 1MB/s, lecz oscyluje od 256Kb/s do 1MB/s. Z ostatnich doniecień mojego znajomego, wynika, że na takim łączu uzyskuje się transfery plikow nawet 120kb/s !!

 

Najlepsze jest to, że ja, mając Dialog ISDN 128Kb/s( + odpowiednie stey do WinXP wyciągam 230Kb/s) płacę 83 zł co miesiąc...Wieć chyba nie ma co się zastanawiać nad zmianą oferty...i chyba o to chodzi Dialogowi :D Za 16zł więcej, zamiast max. 18Kb/s, mozna mieć ok 100Kb/s !! :D:D:D

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a teraz wywiad z panami z TP :)

 

W dniu dzisiejszym udało się dokończyć wywiad z rzecznikiem prasowym Telekomunikacji Polskiej. Zapis tej rozmowy możecie przeczytać poniżej. STREETSTYLE Dlaczego została podjęta decyzja o wprowadzeniu limitów?

 

Public Relations TP Limit transferu danych ma zapobiegać łamaniu postanowień regulaminu świadczenia usług neostrady tp dotyczących tworzenia "lokalnych sieci". Do takich rozwiązań przeznaczona jest usługa dostęp do Internetu DSL tp, oparta na tej samej technologii.

STREETSTYLE Czy nie wydaje sie Panu iż wprowadzenie limitów dla swojej flagowej usługi, a więc najszybszej neostrady odstraszy tylko klientow i sprawi iż skierują się oni do konkurencji.

 

Public Relations TP Limity nie przeszkodzą internautom w swobodnym korzystaniu z zasobów sieci. Z badań ruchu wynika, że większość użytkowników neostrady nie osiąga pułapu 5 MB ściąganych i wysyłanych danych.

STREETSTYLE Czy nie boją się Państwo utraty klientów na rzecz konkurencji, która nie posiada limitów danych?

 

Public Relations TP Nowe opcje są atrakcyjne cenowo, oferują szybszy transfer, a w niedalekiej przyszłości będzie można dokupić sobie dodatkowy limit transferu. Takie rozwiązania stosuje wiele telekomów europejskich. Dotychczasowi użytkownicy neostrady mogą przedłużać umowy na wcześniejszych warunkach.

STREETSTYLE Czy TP nie boi się konkurencji z zagranicy, która juz w tej chwili zapowiada rychłe wprowadzenia swoich ofert na Polski rynek?

 

Public Relations TP Oferta TP cenowo jest porównywalna lub nawet tańsza w porównaniu z propozycjami innych europejskich telekomów. Dowodzi tego m.in. analiza wykonana przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.

STREETSTYLE Czy nie wydaje się Panu/Pani iz TP oszukuje niejako potencjalnych klientow - poniewaz czytajac analize rynku sporzadzana przez Państwa mozna nie jako dojsc do wniosku iz jesteście jedną z tańszych ofert w Europie - co jest wprowadzaniem ludzi w błąd, albowiem w analizach wybierani byli jedynie droźsi przedstawiciele rynku internetowych provider'ów. Dla przykładu w analizie rynku nie zostały uwzględnione na przykład ceny usług internetowych w Szwecji tudzież w Niemczech.

 

Public Relations TP Proszę sprawdzić analizę PIIT porównującą ceny dostępu do Internetu w Polsce i innych krajach europejskich.

STREETSTYLE Dziękuję za ten krótki wywiad.

 

Public Relations TP Ja również dziękuję.

 

 

Dzięki uprzejmości Telekomunikacji Polskiej - możecie przeczytać niezależny raport przygotowany przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji:

 

Informacja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

 

w sprawie cen dostępu do Internetu

 

W informacjach o dostępie do Internetu w Polsce powszechnie podkreśla się jego znacząco wysoką cenę w stosunku do innych krajów. W porównaniach korzysta się z danych z poprzednich lat oraz często z danych niepełnych lub też nieporównywalnych ze względu na rodzaj usługi czy też zakres oferty.

 

Polska Izba Informatyki przedstawia aktualną ocenę porównania podstawowych ofert na rynku dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich.

 

Dostęp wąskopasmowy typu dial-up (poprzez numery 020xxxx) do Internetu jest w Polsce wykorzystywany przez ponad 70% użytkowników.

 

Obecnie cena 1 godziny bezpośredniego dostępu do Internetu w Polsce wynosi 1.31 euro w szczycie oraz 0.65 euro poza szczytem (1.31, 0.65). Oferta ta jest tańsza od oferty BT (3.62, 1.36), Wanadoo w Hiszpanii (3.0,3.0 ) oraz Austria Telecom, Belgacom i Wanadoo w Holandii, ale też droższa od oferty T-Online (0.95,0.48) oraz zdecydowanie najtańszej oferty NTL w Wielkiej Brytanii (0.91,0.91 ).

 

Z kolei ceny dostępu wąskopasmowego w pakietach (im wyższy abonament pakietu, tym niższa cena za jednostkę połączenia) w Polsce są w porównywalne z ofertami z krajów unijnych dla podobnych okresów pakietu, różniąc się o +-10 eurocentów za godzinę połączenia. Polska oferta jest zdecydowanie niższa od ceny połączeń w pakietach w Czechach, w Estonii oraz w Holandii i Austrii.

 

Dostęp szerokopasmowy, który można podzielić na oferowany w dwóch pasmach szybkości transferu:

 

wolnym - w zakresie od 128 kbps do 1 Mbps szybkim - powyżej 1 Mbps.

 

Oferta dostępu szerokopasmowego 128 kbps w Polsce w cenie około 16 euro/miesiąc (z instalacją) jest jedną z tańszych na rynku unijnym. Podobnie, porównanie cen dostępu 320 kbps i 640 kbps wykazuje, że lokują się one wśród podobnych ofert w innych krajach, przy czym istnieją znaczące różnice związane z okresem zawartej umowy oraz limitów na maksymalną wielkość transferu czy czasu połączenia.

 

Problemem jest w Polsce brak dobrej oferty na szybkie połączenia szerokopasmowe powyżej 1 Mbps dla klientów indywidualnych. W niektórych krajach unijnych (Niemcy, Belgia) oferty na połączenia powyżej 1 Mbps mają ceny porównywalne z oferowanym w Polsce dostępem 640 kbps. Wielu operatorów międzynarodowych posiada oferty szerokopasmowe z limitem transferu lub z limitem czasu.

 

Powyższa ocena cen usług dostępu do Internetu została dokonana na podstawie danych zebranych przez Unię Europejską oraz OECD, a także na podstawie materiałów otrzymanych od operatorów działających w Polsce. Dokładne porównanie wszystkich ofert jest trudne ze względu na dodatkowe ograniczenia i promocje, a także częste ich modyfikowanie przez operatorów. W pełni zdajemy sobie też sprawę z różnic w przeciętnych dochodach użytkowników w Polsce w porównaniu z innymi krajami unijnymi.

 

Operatorzy-członkowie Izby są zdeterminowani, by obniżać ceny dostępu do Internetu oferując dostęp coraz lepszej jakości, a także by docierać z korzystną dla klienta ofertą do wszystkich regionów Polski. Operatorzy poprzez wzajemne rozmowy oraz negocjacje handlowe, często wspierane opiniami Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, dążą do obniżania kosztów dzierżawy łącz i transmisji danych. Działania te, mimo że trudne w obecnej sytuacji konieczności stałego inwestowania w rozwój infrastruktury, przyniosą jednak w niedalekiej przyszłości pozytywne skutki - lepszą dostępność do usług wyższej jakości oraz niższe ceny.

 

Prezentując te porównania nie twierdzimy, że sytuacja obecnych i potencjalnych użytkowników dostępu do Internetu w Polsce jest komfortowa, ale też nie możemy się zgodzić z opiniami malowanymi w wyłącznie czarnych barwach. Nawet po uwzględnieniu relatywnie niskiej siły nabywczej polskiego społeczeństwa, ceny oferowane w Polsce mieszczą się w akceptowalnych granicach cen w państwach Europy Zachodniej, zaś na tle państw Europy Centralnej nasza oferta wypada wręcz korzystnie. Nie można pominąć też faktu, że obniżanie cen na szerokopasmowy dostęp do Internetu rozpoczął się z inicjatywy operatora zdecydowanie dominującego na rynku telefonii stacjonarnej - Telekomunikacji Polskiej SA.

 

Rynek szerokopasmowego dostępu do Internetu jest w Polsce we wczesnej fazie rozwoju, a mimo to obiektywna, bezstronna analiza wykazuje, że oferowane ceny są porównywalne z cenami na rynkach zacznie już bardziej rozwiniętych.

 

Podatek VAT do dostęp do Internetu

 

Wejście w życie 1 maja 2004 roku nowej ustawy o podatku od towarów i usług zmieniło stawkę podatku VAT na usługi dostępu do internetu z 7% na zwolnienie od podatku. Oznacza to, że dostawcy tych usług nie mogą w swoich kosztach wyposażenia i usług związanych z dostarczaniem dostępu do internetu odliczać podatku VAT, co powoduje znaczące zwiększenie kosztów świadczenia tych usług. Dodatkowo Komisja Europejska wymaga, by stawka podatku VAT na te usługi była stawką podstawową, co w Polsce oznacza 22%. Obecnie Rząd RP pracuje nad modyfikacją opodatkowania usług dostępu do Internetu. Operatorzy będą stosować stawkę przyjętą przez ustawę, dążąc jedynie do zmniejszenia podstawy jej wyliczania - warto jednak pamiętać, że w obecnej sytuacji prawie 20% ceny usługi dostępu do Internetu idzie do Skarbu Państwa.

 

Mam nadzieję, iż choć odrobinę pomogliśmy Wam w zrozumieniu kwestii nowych usług TP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności