Skocz do zawartości

[3d max] Podstawy z bipedem, chód


bulwa11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Animacja to zupełnie nie moja działka, na co dzień raczej tworzę pojedyncze klatki ;) Ale przyszło mi zrobić mały projekt z animacji. Postać (kota) już zrobiłem poprzez wykorzystanie maxowego Biped. Zrobiłem także cykl chodu. I nie wiem co dalej. Kotek macha nóżkami w kółko ale nie wiem jak zmusić go, aby zaczął sobie chodzić po scenie ;). Strasznie mi ciężko znaleźć jaką pomoc, jedyne co znajduje to albo jak zrobić to co już mam, albo chód z wykorzystaniem automatycznych kroków. Czy ktoś może mi doradzić? Nie chce robić cudów, na początek po prostu będę wniebowzięty jak kotek przejdzie kilka kroków po plane'ie ;)

Próbowałem sobie radzić poprzez auto key i przesuwanie bipeda po plane'ie ale daje to straszliwe rezultaty...

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dzięki, filmik z pewnością przyda się do 'dopieszczania' chodu ;)

Natomiast w dalszym ciągu nie wiem jaki jest kolejny etap po zrobieniu jednego cyklu chodu zwierzaka, co zrobić żeby zaczął się przesuwać po scenie zachowując synchronizację ze stworzoną animacją ruchu jego łap. Jak się tak zastanawiam to nawet nie wiem jak wygląda 'workflow' przy robieniu 2 minutowych animacji. Ustawić sobie 2880 klatek na timeline'ie? Brzmi strasznie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy animator podpowie inaczej. i każda metoda będzie dobra. sam stosuję różne, zależy od sceny, odległości od kamery, po jakim podłożu chodzi postać itd itd.

ale tak, mniej więcej tak to wygląda robisz animację cyklu, ustawiasz mu range of time na Relative repeat, ustawiasz 2880 (lub dzielisz sobie całą animację na części np na odcinki po 400 klatek i w tych zakresach pracujesz) i przesuwasz Roota postaci do przodu (lub w kierunku w którym jest animacja cyklu) na takie odległości aby było złudzenie że stopy faktycznie chodzą i się nie ślizgają. czasem wystarczą dwa klucze czasem pomocne są warstwy animacji.

jeśli idąc postać ma skręcić w innym kierunku, nie obejdzie się raczej bez doanimowania stóp w momencie zmiany kierunku tak aby stopy się nie slizgały po podłożu.

dodatkowo dochodzą nierówności terenu które także doanimowujesz tuż po zadaniu "pędu" postaci.

czasami trzeba poprawić tempo przesuwania się postaci w trakcie doanimowywania różnych rzeczy.

 

można też użyć skryptów/pluginów do animacji pętli i wyznaczania powierzchni po których chodzą postacie.

np automatron - http://www.lotsofrobots.com/automatron/Automatron_FS.htm

ale wg mnie odbiera to satysfakcję z dobrze wykonanej animacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, o to mi chodziło :)

 

ehh z jakiegoś powodu nie da rady zapętlić animacji poprzez 'range of time'. Jakbym bipeda nie zaznaczał opcja ta jest nie aktywna ("szary" przycisk) :(

Edytowane przez bulwa11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności