Skocz do zawartości

3dsmax>Zbrush Rozpadajace się UV


wroniak18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zrobiłem model high poly w zbrushu i chciałem dorobić do niego UV żeby wypalić normal i displace mapy do modelu low poly. Efekty UV mastera sa raczej kiepskie wiec postanowiłem samemu pociąć layout w 3dsmax. Wyexportowałem base mesh do maxa jako .obj zrobiłem UV po czym chciałem zaimportować wszystko do zbrusha znowu jako obj. I tu pojawia się problem ponieważ UV są rozwalone tak jakby seamy się rozszczepiły. Przy ponownym przeniesieniu modelu do maxa widać to dokładniej.

 

Tak wygląda pierwotny model high poly bez UV tylko z polypaint:

https://imageshack.com/i/nd8509p

 

Po wyexportowaniu i zrobieniu w 3dsmax UVs wygladają tak:

https://imageshack.com/i/ns09rvp

 

Po imporcie obj do zbrusha i nałożeniu go na pierwotny model przy UV check wygląda to tak:

https://imageshack.com/i/mvxfnwp

 

Po ponownym exporcie do maxa w celu próby naprawy siatka wygląda tak:

https://imageshack.com/i/nshwt6p

 

 

Próbowałem bawić się ustawieniami export/import ale bez żadnego efektu (może coś przeoczyłem) Znalazłem tez poradnik gdzie zalecano w maxie zrobić weld w Uv editorze ale to też nie pomogło. Próbowałem też przenosić obiekt z jednego programu do drugiego przy pomocy GoZ ale nadal jest to samo.

Korzystam z 3dsmax 2013 i Zbrush4R6.

 

Z góry dziękuję za pomoc bo utknąłem z tym projektem i głowie się już 2 dzień nad tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Czytałem ten topic wcześniej i próbowałem tej metody ze zmianą na edit mesh i u mnie nie działa. Jakieś inne rozwiązania ??

 

 

Generalnie jest tak że base mesh z UVs otwiera mi się ok w zbrushu i po rozłożeniu wyspy są ok. Jednak jak próbuje zrobić copy Uvs przez UVmastera na ten mesh high poly to się wszystko rozpada.

Edytowane przez wroniak18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z maxa wysyłasz przez GOZ i nie ma problemów. jak przez obj to w Zbrush klikasz kilka razy w cycle UV i naprawia. Napisz co dokładnine robisz. Powinieneś wysłać najniższy subdivide do maxa, tam UV i spowrotem import do najniższego subdivide w Zbrush. Nic nie trzeba kopiować, tylko podmieniasz najniższy subdivide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Zbrusha schodzę na najniższy subdv robię GOZ do 3dsmaxa tam robię UV potem GOZ do Zbrusha robie morph UV na najniższym subdv żeby sprawdzić i UV są rozwalone. Co do drugiej opcji to robię tak że z modelu high poly schodze do najniższego subdv potem export do obj do 3dsmaxa i tam UV potem import z powrotem do Zbrusha .obj robię morph UV i wysepki się rozkładają ok. Biorę Zplugins>UV Master >Copy UV's otwieram tolla high poly schodzę do najniższego subdv i tam ponownie Zplugins>UV Master> Paste UVs. Robię morph UV dla sprawdzenia i UV się rozpada. Używałem cycle UVs ale nie było żadnego efektu. Z tego co piszesz rozumiem że jest opcja żeby w obrębie subtoola podmienić całą subdive tylko nie wiem jak to zrobić za bardzo. Może faktycznie to by rozwiązało problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kopiowaniem UV to kiepski pomysł, przy pracy w maxie albo przy eksporcie zmieni ci się vertex order i nie zadziała. Cycle UV powinno naprawić (u mnie zawsze naprawia, starczy kilka razy kliknąć).

 

Pokaż model i UV. U mnie przerzuca bez żadnych problemów przez GOZ. Sprawdź czy ci nie wystaje UV poza ten kwadrat;) w maxie. Zbrush tego nie toleruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale niestety przy opcji import/export obj nie da się wrócić do pierwotnego high poly subdiva. Wydaje mi sie że robie wszystko przez GoZ tak jak napisałeś. No ale może coś przeoczyłem. Więc po kolei:

 

1.) no więc mam model high poly (6subdiv):

fFTOivjPu4o.jpg

 

2.) schodzę do najniższego subdiva:

FjXO6h7BuT4.jpg

 

3.) używam funkcji GoZ do 3dsmaxa:

dyxWeU4kgGo.jpg

 

4.) wrzucam Unwrap UV i wrzucam wcześniej zapisany layout.

Ig6Tg_EPUMg.jpg

 

5.) UV wyglądają w miarę ok i nie wychodzą poza kwadrat edytora:

xI2oT6wyvN8.jpg

 

6.) wracam przy pomocy GOZ do zbrusha:

hHbW_CoVT4Q.jpg

 

7.) Wchodzę do UV mastera żeby sprawdzić seamy i tu już widac ze coś jest zwalone:

hLi3E81nI-w.jpg

 

8.) Biorę jeszcze morph UV żeby rozłożyć wyspy i oczywiście UV są rozwalone:

RMAQqhoRGwI.jpg

 

 

Użyłem tej funkcji cycle uv i rzeczywiście coś tam poskładało ale to jakąś 1/10 UV a po dalszym klikaniu wraca do stanu pierwotnego:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale niestety przy opcji import/export obj nie da się wrócić do pierwotnego high poly subdiva.
Da się. Zbrush rozpozna vertex order mesha i przeniesie ci subdivy na mesh z nowym UV. Dodatkowo radzi sobie z nowo dodają geometrią (dodatkowe pozycje w liście vertexów), ale zepsuje siatkę jeśli coś skasowałeś (istniejące pozycje na liście vertexów). To jest między innymi podstawa działania GOZ. Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zwalone są seamy (zaznaczone tam na pomarańczowo opcja check seams w UV masterze) a drugaopcja to w Uv map zrobić morph uv wtedy rozplaszcza wyspy i tam widac lepiej jak jest rozszczepiony caly UV layout.

 

Poniżej wrzucam ztoola z głównym modelem i uv mapki które zgrałem z 3dsmaxa.

http://www.mediafire.com/download/jkokh8cgdxo194k/green_lantern_proper_maps3.ZTL

http://www.mediafire.com/download/tcd39vd091z9qe4/lantern_uvs.uvw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapowałem w 3dmaxie. Wyexportowalem obj z najniższym subdiv do 3dsmax tam pociąlem uv layout i go zapisalem na wypadek jakby coś się skopało i potem znowu do zbrusha. Robiłęm tez analogicznie z użyciem GoZ. W obu przypadkach sie rozklejały UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zmapowałeś w maxie, wysłałeś do zbrusha przez obj i się skopało. Potem wysłałeś od nowa ze zbrusha GOZ i wczytałeś UV z wcześniej zapisanego pliku i już dupa. Zmienił się UV order ,co zresztą widać po seamach w maxie. Czyli wczytałeś na model wysłany przez GOZ UV zrobione na modelu przedtem wysłanym w obj.

 

Zrób sobie test - weź model w zbrush, wyślij przez GOZ, zrób byle jakie testowe UV (bez żadnego save i load UV w maxie) i wyślij spowrotem do Zbrush GOZ. Gwarantuje ci że zadziała. Sam przed chwilą zrobiłem na twoim modelu. Namieszałeś, też mi się zdarzało;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak mówi diabelt, zawsze jak chcesz poprawić w maxie model (czy zmapować, czy wprowadzić inne zmiany) to najpierw GOZ z zbrusha do maxa (ale zbrusha nie zamykaj), w maxie wprowadzasz te zmiany i po tym od razu GOZ z powrotem do zbrusha, wtedy powinno wszystko pięknie działać. Współpraca między maxem a zbrushem od czasów GOZ stała się bardzo wygodna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności