Skocz do zawartości

IK i FK


prace09

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie. Czy ktoś chciałby mi wytłumaczyć jak powinienem używać zmiany z fk na ik w animacji ?

od jakiegoś czasu już animuję, uczę się głównie, ale to były próby na zasadzie piłek o różnej masie, robienie jakiejś pozy itp

 

chciałem dzisiaj spróbować zrobić krótka animacje przepychania boxa i coś mnie naszło, że tutaj chyba zmiana z FK na IK powinna być, tylko pytanie brzmi kiedy i dlaczego i w sumie jak ? (po zmianie naglę ręka ucieka gdzieś daleko)

 

animuję na morpheus riggu

 

pozdrawiam i dziekuję jeśli ktoś chciałby mi nieco otworzyć oczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

generalnie jeśli chodzi o momenty użycia IK i FK to jest taka zasada, którą myślę że często stosuje większość animatorów:

-IK używamy w sytuacji jeśli chcemy aby ruch ciała nie wpływał w żaden sposób na dłonie (opieranie się dłonią o jakieś elementy, trzymanie się rączki podczas wchodzenia po schodach, itp.

-FK w sytuacjach kiedy ruch rąk/dłoni może być zgodny z ruchem ciała, np spacer, gestykulacja podczas rozmowy

 

w twojej sytuacji dopóki ręce nie mają kontaktu z przesuwanym boxem możesz zastosować FK, przełączyć się możesz z klatki na klatkę po pierwszym kontakcie ręki z boxem albo z przenikiem kilka klatek wcześniej przed kontaktem tak aby IK na 100% było w pierwszej klatce kontaktu.

 

po przełączeniu na IK ręka ucieka tobie daleko pewnie dlatego że kontroler IK tej ręki jest daleko od postaci, pewnie w tym samym miejscu gdzie stał defaultowo rig w scenie na samym początku zanim cokolwiek z nim zrobiłeś.

fallow the white rabbit:) a dokładnie to w kierunku w którym wskazuje ręka, znajdziesz tam ten kontroller:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności