Skocz do zawartości

Teczka 3D: Początki


gongal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Forum przeglądam od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz postanowilem zdecydować się załozyć swój temat. Z 3D do czynienia mam od niezbyt dawna, robione jak do tej pory głównie w wolnych chwilach. Teraz mając odrobine wolnego czasu i chęci zdecydowałem sie przycisnąć temat i zabrać do nauki. Wszelkie uwagi mniejsze i wieksze mile widziane :d

 

 

 

Aktualnym modelem nad którym spędziłem ostatnie godziny jest bandyta inspirowany Max Maxem/Wasteland.

 

FI2yZG2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z glowami mam chyba najwiekszy problem. Nie wiem co jest nie wporzadku, bo z jednej strony staram sie odwzorowac anatomie, z drugiej zawsze wyglada dziwnie, a odwzorowanie czyjejs glowy stanowi dla mnie bariere nie do przekroczenia.

 

kHAT7zf.jpg

 

b1eqcRF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poka tą głowę frontalnie, z profilu, z dołu (pod kątem) i góry. Wtedy można pokusić się o jakąś ocenę co jest nie tak.

Ta tutaj w sumie nie jest zła. Gdyby jeszcze dosypać fakturę skóry i mikrodetal byłoby całkiem spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - najpoważniejszy zarzut do tej główki to taki, że jest ona bardzo taka "defaultowa". Bez jakiegoś charakterystycznego rysu, cechy. Jakby ją JimLee narysował ;P Na początek można by złamać ta kłującą oko symetrię. Ludzka twarz nie jest idealnie symetryczna (tak, tak, w tym momencie trzeba się pożegnać z opcją "symmetry")

 

Kolejna sprawa to zły wymiar gałki ocznej względem tęczówki. Jest taka zasada ->

xlarge-Head-neck-Secrets-150.jpg

 

Twoja tęczówka jest za mała względem gałki. Poniżej zestawienie - po lewej wzornik nałożony na Twoją rzecz, po prawej - wzornik o rozmiarach mniej więcej w jakich powinien być

xzeHPyK.png?1

 

Wbrew pozorom, gałka oczna jest bardzo mała. Okiełznanie jej i odpowiednie obudowanie sculptem od razu daje tchnienie w całość

 

Brwi powinny być bardziej męskie, bo obecne są kobiece (no chyba że koleś był właśnie na depilacji, to pardon )

 

W ogóle to fajne rzeczy na tej stronie -> https://www.anatomy4sculptors.com/anatomy.php?menu=194&sub=201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak na "od niezbyt dawna" to masz bardzo dobre prace;) ja dopiero zaczynam(w sumie w tym tyg zaczałem:D) i chciałbym za jakiś czas zaprezentować prace podobną poziomem do Twojej i powiedzieć "3d zajmuje sie od niezbyt dawna". Czas pokaże :)

3mam kciuki:D nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem masz potencjał :D

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - najpoważniejszy zarzut do tej główki to taki, że jest ona bardzo taka "defaultowa". Bez jakiegoś charakterystycznego rysu, cechy. Jakby ją JimLee narysował ;P Na początek można by złamać ta kłującą oko symetrię. Ludzka twarz nie jest idealnie symetryczna (tak, tak, w tym momencie trzeba się pożegnać z opcją "symmetry")

 

Kolejna sprawa to zły wymiar gałki ocznej względem tęczówki. Jest taka zasada ->

xlarge-Head-neck-Secrets-150.jpg

 

Twoja tęczówka jest za mała względem gałki. Poniżej zestawienie - po lewej wzornik nałożony na Twoją rzecz, po prawej - wzornik o rozmiarach mniej więcej w jakich powinien być

xzeHPyK.png?1

 

Wbrew pozorom, gałka oczna jest bardzo mała. Okiełznanie jej i odpowiednie obudowanie sculptem od razu daje tchnienie w całość

 

Brwi powinny być bardziej męskie, bo obecne są kobiece (no chyba że koleś był właśnie na depilacji, to pardon )

 

W ogóle to fajne rzeczy na tej stronie -> https://www.anatomy4sculptors.com/anatomy.php?menu=194&sub=201

 

Dzieki wielkie za pomoc i linka. Strona naprawde konkretna, a nie mialem o niej wczesniej pojecia :d Niestety widze ze brak mi czesto wyczucia co prowadzi do smiesznych efektow, nie wiem czy to kwestia braku praktyki, ale o ile takie "defaultowe" glowy wychodza mi jako tako (przypominaja ludzi), to rzezbienie podobizn prawdziwych osob jest dla mnie wrecz niemozliwe. Potrafie spedzic nad jedna glowa caly dzien, a twor jest podobny do nikogo. Poprawie wszystko wg zalecen i wrzuce gotowca. Jeszcze raz dzieki :d

 

Moim zdaniem jak na "od niezbyt dawna" to masz bardzo dobre prace;) ja dopiero zaczynam(w sumie w tym tyg zaczałem:D) i chciałbym za jakiś czas zaprezentować prace podobną poziomem do Twojej i powiedzieć "3d zajmuje sie od niezbyt dawna". Czas pokaże :)

3mam kciuki:D nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem masz potencjał :D

Pozdrawiam;)

 

Dzieki :D To od "niedawna" to moze byla lekka przesada, bo w sumie bawilem sie tym bardzo "casualowo" mozna powiedziec - troche hard surface, troche organicznych, itd przy okazji idac na latwizne olewajac podstawy anatomii etc. Ogolne podstawy ogarnialem od ponad roku, kiedy to zdarzalo mi sie usiasc raz w tygodniu i przy czyms tam podlubac :D Tym razem przysiadlem z nastawieniem, ze nie odpuszcze. Powodzenia i nie poddawaj sie :d

Edytowane przez gongal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzezbienie podobizn prawdziwych osob jest dla mnie wrecz niemozliwe

A robisz taką głowę od zera na podstawie referencji ? Jeśli tak, to zmień trochę zasady gry i jako bazy używaj już jakiejś własnoręcznie wymodelowanej głowyj. Anatomie masz już wtedy okiełznaną i jedyne co trza zrobić to zmodyfikowac bryłe, rozsunać, zmiejszyc/zwiekszyć oczy, kształt nosa zmodyfikować itd.

 

A jeśli masz problem z "zobaczeniem" co jest nie tak i dlaczego model nie przypomina referencji, to niech Cię wyręczy printscreen i fotoszop. Ja tak czasem robię. Robię printa z ZBrusha wklejam do PS nad referencje, zmnijeszam/zwiększam krycie i patrzę gdzie się nie zgadza.

 

EDIT:

Oczywiście można to zrobić bezpośrednio w ZBrushu za pomocą Spotlight'a, ale ta metoda zawsze mnie wkurzała, bo za każdym razem trzeba było spasować albo referencje z obiektem, albo obiekt z referencją, a tak - print i do szopa (mając oczywiście wcześniej zapisane widoki/rzuty za pomocą SaveView)

Edytowane przez STRZYG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robisz taką głowę od zera na podstawie referencji ? Jeśli tak, to zmień trochę zasady gry i jako bazy używaj już jakiejś własnoręcznie wymodelowanej głowyj. Anatomie masz już wtedy okiełznaną i jedyne co trza zrobić to zmodyfikowac bryłe, rozsunać, zmiejszyc/zwiekszyć oczy, kształt nosa zmodyfikować itd.

 

A jeśli masz problem z "zobaczeniem" co jest nie tak i dlaczego model nie przypomina referencji, to niech Cię wyręczy printscreen i fotoszop. Ja tak czasem robię. Robię printa z ZBrusha wklejam do PS nad referencje, zmnijeszam/zwiększam krycie i patrzę gdzie się nie zgadza.

 

EDIT:

Oczywiście można to zrobić bezpośrednio w ZBrushu za pomocą Spotlight'a, ale ta metoda zawsze mnie wkurzała, bo za każdym razem trzeba było spasować albo referencje z obiektem, albo obiekt z referencją, a tak - print i do szopa (mając oczywiście wcześniej zapisane widoki/rzuty za pomocą SaveView)

 

Jak do tej pory staralem sie tworzyc nowa glowe od podstaw w ramach treningu. Problemem z referencjami jest dla mnie zawsze perspektywa... Rozne zdjecia maja roznie ujeta perspektywe i inny kat widzenia. Przerzucajac podobizne z roznych fotografii o roznych katach efekt czesto bywa mocno abstrakcyjny :d

 

W miedzy czasie zaczalem tworzyc glowe z mysla o calej postaci - Ash Williams (Bruce Campbell) z Evil Dead. Wydaje mi sie, ze - wyjatkowo - jakies podobienstwo da sie zauwazyc.

 

 

GQ4rkv7.jpg

 

r5MzmVP.jpg

Edytowane przez gongal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym portrecie to ewidentnie nos nie leży. Wygląda jak u M. Jakcsona. Za ostre krawędzie.

Śmiem twierdzić, że za bardzo starasz się łapać formę na wysokich SubdivisionLevel. Widać to szczególnie na dolnych powiekach. Doradzałbym łapać formę, objętość i "obłość" na niższych wartościach gęstości siatki, nawet gdy jest bardzo duża pixeloza i niewiele widać.

 

Jesli chodzi o msculptowanie włosów, to kilka dni temu wpadłem na całkiem konkretny tut ->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym lapaniem formy na wysokich subd to nie moge sie nie zgodzic, niestety. Byc moze sa to "stare" przyzwyczajenia, kiedy nie mialem absolutnie pojecia co robie i robilem wszystko po swojemu... Nie mniej nie wiem do konca jak sobie z tym poradzic, bo zawsze albo zabraknie topologii (zwlaszcza w okolicach oczu, uszu i nosa) i robi sie balagan albo po przejsciu na wyzsze subdivision wszystko co blokowalem na nizszym subd traci forme...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności