Jump to content

Dziwne cienie, podświetlenia Vray / 3ds MAX 2016


Recommended Posts

Witajcie,

od jakiegoś czasu nie mogę poradzić sobie z jednym dziwnym problemem. Otóż zrobiłem animację i mam problem, ponieważ w scenie na ścianach bocznych oraz na podłodze powstają dziwne linie, które zaznaczyłem na poniższej klatce(załącznik). Linie generalnie się nie zmieniają, nie jest to wina materiału, ponieważ przy wyłączonym jednym świetle problem znika. Podejrzewał, że gdy wiązka światła trafia na "plane" drugie światła to zaczyna się dziwnie rozchodzić, kwestia jak to wyłączyć. Oba światła mam "invisible".

 

 

Kolejna rzecz, która mnie strasznie irytuje to, zapisana klatka z 3ds maxa, różni się lekko odcieniem o tej która jest właśnie wyświetlona. Poniżej przedstawiam jak to wygląda.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź co jest na dodatkowych passach z render elements. Dodaj sobie wszystkie związane z swiatłem, cieniami i odbiciami. Wrzuć na ścianą podstawowy VRayMtl i sprawdź czy światło układa się podobnie bo może to być wina odbić.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odzew.

w render elements mam pusto, wszystko poodznaczane. Gdy przemieszczę światło to oczywiście te prześwietlenia znikają, ale pojawiają się gdzie indziej.

Wrzuciłem materiał podstawowy i tak to wyszło.

 

 

Dalej się zastanawiam co zrobić z lekko wyblakłym rederem, który powstaje tylko przy zapisie. Kombinowałem z ustawieniem gamma w color mapping ale dalej są różnice :(

Link to comment
Share on other sites

Ok, tylko przyznam się nie wiem jak to zrobić. Mam pytanie które na pewno rozwiąże mi wiele problemów w scenie.

Otóż w scenie są dwa światła tego samego typu i teraz chciałbym aby podłoga przyjmowała refleksy z jednego światła a z tego drugiego nie. Ale na resztę obiektów mają wpływać oba światła. Jest taka możliwość czy nie?

Link to comment
Share on other sites

Masz przycisk [Add], poczytaj w helpie maxa i vraya albo poszukaj tutoriali.

 

Odnośnie świateł. Każe światło ma opcję wydzielania obiektów na które nie ma wpływu, Przycisk [Exclude] w zakładce General światła. Dotyczy to tylko ogólnego oddziaływania światła i rzucania cieni.

 

Jeżeli chcesz aby podłoga tylko odbijała światło musisz połączyć powyższe wydzielanie z opcjami Affect Diffuse i Affect Reflection z opcji światła.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy