Jump to content

Jaki program wybrać? (3ds Max, Maya, Zbrush)


Orothus

Recommended Posts

Na forum jestem od niedawna (nowy i zielony w temacie). Na dzień dzisiejszy tworze, a raczej staram się wymodelować samochód. Jak na razie nie jest źle. Oczywiście nie obyło się bez spędzenia masy czasu na YT i doszukiwania się odpowiedzi na pytanie jak wykonać daną czynność i zrobić tak żeby było dobrze.

 

Jestem świadom że programy które wymieniłem w tytule współpracują jakoś ze sobą i nie można wykluczyć żadnego. Natomiast pytanie brzmi jak przebiega cała praca w tych programach? Chciałbym zacząć modelować postacie. Tylko nie wiem czy 3DS max jest do tego odpowiednim narzędziem, czy może raczej Maya?

 

Jak wygląda praca nad obiektem który tworzymy? Gotowy model importujemy tak aby można było go odtworzyć o dopracować w innych programach?

 

Czy możecie polecić jakieś materiał (książki/internet) do których warto zajrzeć przed scultptingiem?

Link to comment
Share on other sites

Modelowe postaci zalezy w sumie od tego jak sie nauczysz. Podstawowy workflow w tym momencie to zrobienie modelu high poly w Zbrushu, a nastepnie retopologia. W niektorych firmach/zleceniach dostaniesz gotowy base model z Maxa/Mayi na ktorym masz rzezbic.

 

Jesli chodzi o samo rzezbienie postaci to proces nauki jest dlugi, uczysz sie cale zycie. Podstawa, ktora MUSISZ opanowac w tym kierunku jest anatomia czlowieka - proporcje, kosci, miesnie. Pozniej pozostaja jedynie cwiczenia i bedzie Ci to wychodzic coraz lepiej.

 

Nastepnie do tego dojdzie nauka rzezbienia ubran itd.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie nie pozostaje mi nic innego niż praca, praca, praca. Jednakże czy możesz polecić mi coś (tutorial) na początek, od czego warto zacząć w co celować na początku. Obecnie mam jeszcze paręnaście dni dostępu do bazy tutoriali od digital-tutors. Tylko jak wchodzę w zakładkę Maya jest tam tego od zatrzęsienia (film z wprowadzenia do programu przerobiony już mam) to samo tyczy się ZBrush'a.

 

Trochę się gubię w tym wszystkim. Brakuję mi takiej osoby wśród znajomych która mogła by mnie poprowadzić "za rączkę" doradzić lu odradzić przez to wszystko dlatego proszę o pomoc was forumowiczów.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy