Skocz do zawartości

Ustawienia kamery V-Ray / jasność cieni a światło


Nero87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym zapytać czy wiecie jak można zmienić cienie w renderze na ciemniejsze? Wydaje mi się, że powinno to leżeć w kwestii kamery ale nie mogę znaleźć żadnego rozjaśniającego mi w głowie rozwiązania.

Mianowicie mam scenke ale różnica między miejscami oświetlonymi a nie oświetlonymi nie zadowala mnie.

Obecnie kombinuję z f-number 8-3, shutter speed 2-10 ISO na 100-120. Światła w scenie to halogeny o sile 940 lm, IES lighty. Jest to wieczorna scenka bez zewnętrznego oświetlenia. Zależy mi na takim kontraście jak u góry:

23sxbon.jpg

Edytowane przez Nero87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W kamerze ustawiasz tylko ilość światła docierająca do detektora (przysłona, czas) oraz jego czułość (ISO).

 

To co Cie interesuje znajduje się w zakładce 'V-Ray: Color mapping'

- pobaw sie typami ekspozycji - do wnętrz najlepiej pasuje Exponential

- zmien parametr 'Dark multiplier'

 

Możesz także zmienić właściwości materiału lub obiektu (żeby mniej światła odbijał (generował))

 

PS. to co pokazałeś wygląda bardzo realistycznie - również wnętrze szafki. Nie zmieniałbym tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chciałbym uzyskać taki efekt bo mało kontrastu coś mam w swojej wizce, (ta powżyej nie jest moja - chciałbym tylko uzyskać więcej kontrastu tak jak na przykłdzie)

chciałbym żeby biele były bielsze a miejsca niedoświetlone ciemniejsze, kombinowałem z kamerą ale popróbuje color mappingiem i tymi parametrami.

5yg87m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład dlaczego warto mieć właśnie takie mdłe rendery - ja zawsze takie robię, nie bawię się w "dociąganie" czystych renderów do perfekcji bo nie mam na to czasu żeby puszczać 50 razy testy i szukać tych jedynych, IDEALNYCH ustawień. Spójrz na lewą i prawą stronę - różnią się tym że na prawej stronie zastosowałem 5 prościutkich warstw w postprodukcji w photoshopie CS4. 20 minut pracy. Mam takich ujęć 6 na całym parterze i prawie do każdego potem idzie ten szablon zastosować (z małymi zmianami jeśli jest za dużo okien i jasnych plam).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trzeba było tak od razu. Gość na tej wizce u góry ma włączony Ambient Occlusion - zakładka V-Ray: Indirect Illumination. Dlatego sa wzmocnione cienie na zbiegu płaszczyzn.

 

Ale weź pod uwagę też rade Hris'a - render to dla Ciebie jest jak RAW, który trzeba dopiero dopracować w PS czy LR. Najważniejsze żeby nie mieć przepaleń, bo cienie zawsze można rozjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nero87 nie cackaj się z renderem aby wyszedł idealny bo to tylko niepotrzebna strata czasu, natomiast nie polecam ambient occlusion wbudowany w vray, ograniczona kontrola nad nim na dodatek jak nie masz mocnej maszyny może ci spowalniać renderowanie szczególnie jeśli podbijesz parametry. najlepiej wyrenderowac sobie osobny pass i nałożyć go w ps, jest kilka metod osiągnięcia tego passa albo darmowym skryptem jakim jest render mask http://illusionboxstudio.com/wp/rendermask/ lub przez wrzucenie materiału vraylightmtl z mapka dirt do override całej sceny. A tak ogólnie to przecież możesz wykorzystać postprodukcję jaką ci oferuje sam vray w nowszych wersjach dosyć mocno rozbudowana. Natomiast do posta mocno polecam wbudowany w Photoshopa filtr Camera Raw Correction szczególnie pędzelki zmian które pozwalają ci na podciągniecie tak jak chcesz dowolnie wybranego miejsca na renderze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności