Skocz do zawartości

Laptop: 2200zł (i3-5005U/940m vs i5-6267/iris550)


Adamko

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,

 

To mój pierwszy post i potrzebuję rady odnośnie wyboru laptopa

 

Doradzcie czy w tej samej ceie wybrać słabszy GPU z dedykowaną karta nvidii czy lepszy z grafiką zintegrowaną.

 

W zasadzie to będą moje pierwsze kroki w 3D.

Chciałbym się poduczyć Blendera, Maya/C4d i może coś z Nuke-a. Przerobić tutoriale i porobić animacje albo proste modele.

Najbardziej z tematu 3d podoba mi się łączeie 3d z video. Generalnie całe VFX jak greenboxy, motion capture itd,

Oprócz modelowania laptop ma służyć w codziennym życiu + uczelnia + 2D/AI,PS,Lightroom/

Budżet ograniczony do 2,3k. Jak temat chwyci to większa kasa pójdzie na stacjonarkę.

 

Z uwagi na ceny i raty wybrałem Acera z xkom. Mam na oku 2 laptopy, oba z ekranem 15'6:

 

i3-5005u/8GB/gf940M matryca 1920x1080 mat

http://www.x-kom.pl/p/292402-notebook-laptop-156-acer-f5-571g-i3-5005u-8gb-1000-gf940m-fhd.html

i5-6267u/8GB/iris550 matryca 1366x768 mat

http://www.x-kom.pl/p/326310-notebook-laptop-156-acer-e5-575-i5-6267u-8gb-500-win10-iris.html

 

A może nie ma większego znaczenia co wezmę bo proste modele pójdą na obu a o większych projektach i tak nie ma co myśleć.

Niemniej proszę o każdą radę i sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chyba lepiej uzyjesz tej kasy kupujac stacjonarny komputer na amd. Jak juz koniecznie musisz, to ja bym wybral ten z ekranem hd. I3 i jeszcze U to bardzo slaby procek, ale niewiele slabszy na jednym rdzeniu niz ten i5. Zreszta mozesz sobie najpierw porownac.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Druga sprawa, to ten i5 nie ma dedykowanej karty graficznej wiec bedzie bolalo.

 

- - - Połączono posty - - -

 

P.s. Jakis czas temu kupilem do trzymania maili surface uzywany za 1600, procek lepszy i ekran hd wiec moze cos uzywanego - ale z wyzszej polki i nie za stare. Pewnie roczny poleasingowy gdzie sie znajdzie. Nie wiem czy na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Lenovo 510 - i3-6100u/8GB DDR4/GT940MX 2GB = 1999zł (HDD 1TB), 2100 zł (SSD 120GB), 2300 zł (SSD 240GB), biały lub czarny. Ekran FHD matowy IPS, jakieś lepsiejsze głośniki, podświetlana klawiatura, myszka i torba w zestawie.

 

Lepiej z dedykowaną kartą 2GB na której możesz renderować np: Blender Cycles, Octane, Luxrender itp. Nie warto dopłacać do i5 z u, niewielki zysk wydajności. Na zew. GPU lepiej pracować na zasilaniu z sieci. Podkładka chłodząca fajny gadżet.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja całe moje portfolio stworzyłem na i5 3xxx więc po prostu i5 najnowsze weź. i 12 giga ramu i dysk SSD niemusi być karty graficznej na integrze spokojnie można cisnąć. :)

 

Karty graficzne takiej słabej seri są bez sensu.. tylko obniżają osiągi lapka. wydajność praktycznie jak integra. + dodatkowo grzeje całego lapka. a seria GT. ma osiągi jak i5 w cyclesie.. a potem zaczyna się przegrzewać. bo te lapki mają kijowe chłodzenie tych GPU. CPU ma spoko chłodzenie i utrzymuje się na tym zegarze co podają zazwyczaj.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaiam się do tego co powiedział Maciek Jutrzenka. W tanim laptopie bez zaawansowanego układu chłodzenia czym mniej się może zepsuć tym chyba lepiej. Tylko jak 12 GB ? Kości ramu nie powinny być identyczne typu 2x4 albo 2x8 ?

Ten Lenovo też jednak ciekawy, podświetlana klawiatura i IPS to niewątpliwe zalety dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPS, fullHD i matowy, to ważne!.

 

Tak, ramy powinny być najlepiej symetryczne do pełnego dual tj. 2x4GB, ale nie muszą, najlepiej takie same timingi oraz napięcie (marka już mniej ważna), przy czym tu 4GB jest wlutowane, a drugie dokładane w podstawce, zresztą procek też jest wlutowany (wszystkie "u" są wlutowane na stałe). Co do chłodzenia to i3-6xxx są 14nm (TDP 15W, prawie jak tablet) i nawet na jednej rurze z 940mx (28nm, TDP ok. 20W) zostanie schłodzony, o ile nie zatkasz sobie wylotów powietrza, wtedy nawet najlepsze chłodzenie nie da rady :). Generalanie przy długich (wielogodzinnych) obciążeniach/renderingach polecam podstawkę dla komfortu, nie chodzi o układy cpu i gpu, ale też zasilanie i resztę.

 

Zazwyczaj pracując na bakterii (tam jest bakteria litowo polimerowa) lub bez obciążenia i tak używasz integry, natomiast GPU z 2GB (już sporo) warto dołożyć dla samego renderingu lub wsparcia viewportu przy bardziej wymagających scenach itp., tak normalnie to GPU będzie leżeć odłogiem, a działać będziesz na samej integrze. Warto pobawić się nieco konfiguracją tych opcji w panelu NV pt. Optimus (Prime;).

 

W czasie renderingu na GPU to CPU nie będzie specjalnie mocno obciążone, a w sumie masz dwie grafiki, co ma swoje tutaj atuty, a integra Intela prawie się nie grzeje i mało co pobiera mocy nawet w stresie.

 

Ja bym brał tego i3 + GT940mx, zamiast samego i5, tym bardziej, że to i5 jest niewiele lepsze od i3 - praktycznie ciężko będzie odczuć różnicę na CPU, ale na GPU rendering jest wielokrotnie szybszy w pathtracerze (to układ zbliżony do stacjonarnego GT 740, w renderingu path to jak mobilna pełnowartościowa 4 rdzeniowa 8wątkowa i7, tylko z mniejszym grzaniem i znacznie mniejszą ceną), pathtracera którego zapewne będziesz najcześciej używał, przyda się do podglądów, finalów itd. Wiele innych op. wspieranych jest przez GPU i warto się na tym skupić.

 

Postawiłbym mimo wszystko na SSD 240GB (2269 zł) zamiast HDD, o wiele większy komfort, szczególnie na lapkach, dla których SSD jest wymarzonym rozwiązaniem.

 

Natomiast jeżeli nastawiałbyś się tylko na rendering only CPU to only podstawkowa i7 pełna 4 rdzeniowa 8 wątkowa i najlepiej ze 2 wyloty powietrza, ale to wydatek ok. 3000 zł z matrycą FHD i SSD, bo bez FHD i SSD to może byś się zmieścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z mojego doświadczenia mam 2 lapki. tego pokroju, za tą kwotę. oba mają procesor i5 3210M 2.5ghz z tym że. Jeden jest 17 calowy. FHD, i ma tylko integre. a drugi jest z GT630M ale 15 cali i HD. Generalnie tego 15 calowego nie używam.. co do używania samej karty graficznej. problemem jest ta cała technologia NVIDIA OPTIMUS, która to.. sama decyduje kiedy dana karta ma być... problem taki.. że mi się np nie udało aby blender na niej chodził. Nawet jak klikałem wymuś etc etc. To jest znany problem i generalnie dosyć ciężka sprawa. Natomiast dało się renderować na GPU owszem ale prawdę mówiąc.. te 2 giga pamięci to trochu mało.. co do czasów renderingu no w moim wypadku, GPU było odrobinkę szybsze.. ale na krótkich renderingach na.. renderingach przez całą noc albo kilka dni.. CPU wygrywało.

 

Co do samego przegrzewania etc... to już jest prehistoria lapki są chłodzone dobrze.. raz zostawiłem lapka na renderowaniu w lux renderze w trybie hybrydy CPU&GPU. na 3 dni.. w pokoju było 26 stopni. (włochy, nie miałem klimy). i w sumie nic lapek cały.

 

- - - Połączono posty - - -

 

+ do tego możesz sobie kupić np Abonament na render farmie tak jak ja. gdzie za 50$ miesięcznie mogę sobię renderować ile chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego przegrzewania etc... to już jest prehistoria lapki są chłodzone dobrze.. raz zostawiłem lapka na renderowaniu w lux renderze w trybie hybrydy CPU&GPU. na 3 dni.. w pokoju było 26 stopni. (włochy, nie miałem klimy). i w sumie nic lapek cały.

 

Cały pewnie tak, spalić się nic nie powinno, ale jeśli chłodzenie z jakiegoś powodu nie wyrabia, to po prostu obetnie ci taktowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monitorowałem wszystko odbyło się bez thermal throttlingu :) warto sprawdzić lapka przed zakupem czy wystepuje coś takiego. np laptopy flagowe MSI mają z tym problem. dlatego wole ASUS'y które są ciuteńko wolniejsze o 1% ale za to mają temperatury o 10 stopni mniejsze na całości.. no i niema thermal throttlingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc czas na epilog.

 

Rozważając za i przeciw zdecydowałem się na Acera F5-571G

http://www.x-kom.pl/p/292402-notebook-laptop-156-acer-f5-571g-i3-5005u-8gb-1000-gf940m-fhd.html

...i niestety tak słabego laptopa w życiu nie widziałem.

Matryca - koszmar. Nierówne podświetlenie od dołu, kąty w zasadzie żadne. Lekki ruch głową i kolory inne, i przede wszystkim wszystko od szarości w dół to jednolity fiolet.

Głośniczki jak z ruskiego radyjka.

Brak jakiegokolwiek odznaczenia wciśniętego Cps

Wolno chodzący net, i na kablu i na wifi.

Do tego od 3 dnia zaczął cykać coś jakby zwarcie było.

 

Tak więc wkurzony wsiadłem w auto i robię zwrot w x-komie. koleś godzinę z lupą oglądał ale w końcu przyjął zwrot.

 

Nastepnego dnia podjechałem do delkomu i wybrałem Lenovo 510:

http://www.delkom.pl/p/29845-laptop-lenovo-ideapad-510-15isk-i3-6100u-156fhd-8gb-1000gb-940mx-80sr00egpb.html

...jest o klasę lepiej.

Matryca IPS równiutko podświetlona, kąty do pracy wystarczające, choć do oglądania filmów w kilka osób średnio. W cieniach i szarościach jest nieźle. Z minusów to na pewno za dużo czerni.

W głośnikach przepaść. audio by Harman gra super.

Podświetlana klawiatura przydatna choć bez funkcji delikatnego podświetlenia.

Światełko przy cps

Net chodzi wyraźnie szybciej.

Srebrne wnętrze zupełnie nie przeszkadza.

Ogólnie komp wydaje się szybszy nawet w takich sprawach jak zgrywanie z pendrive-a czy przenoszenie katalogów

Minusy ??

Jeden wyraźny to chłodzenie. Acer był bezgłośny a w Lenovo ciągle słychać cichutko wentylatorek.

Drugi to jakość materiałów. W acerze wszystko było szczotkowane, miękkie, solidne a w Lenovo to takie dobrze spasowane gładkie plastiki.

Trzeci to jakieś dziwne formatowanie czystego dysku. Trzeba było chwilę pokombinować przy instalacji w10.

 

Morał taki, że nie wyobrażam sobie kupić w przyszłości laptopa bez matrycy IPS i to powinno być podstawowe kryterium wyboru a nie procek czy karta graficzna.

Dzięki wszystkim za pomoc a szczególnie Materalia za znalezienie 510-ki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności