Jump to content

Ajgor

Members
 • Content Count

  947
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by Ajgor

 1. Anna. Pamiętacie Nikitę Luca Bessona? To obejrzyjcie Annę Luca Bessona. Klimaty podobne.Przez jakiś czas ma się wrażenie, ze to ten sam film, tylko z innymi aktorami. Ale później jednak inny, Wydaje mi się, że Anna idzie w lepszą stronę. I ma ciekawsze zakończenie. Film nie jest odkrywczy. Nie ma w nim nic nowego. Ale jest parę ciekawych plot twistów, które mogą przyciągnąć uwagę.
 2. Dokładnie o to chodziło. Czyli pamiętałem, ale nie do końca 😄
 3. Przecież już wykonali ruch. Nie pamiętam, gdzie o tym czytałem, ale ponoć mają testować gdzieś w Australii nową formę sprzedaży. Max i Maya będą bezpłatne, dopóki nie zaczniesz na nich zarabiać powyżej jakiejś tam kwoty. Ale zabij mnie. Nie pamiętam, gdzie o tym czytałem. Może nawet to nie jest prawda, a tylko ktoś sobie jaja robił.
 4. I jeszcze jedno pytanie. Mam scenę, w której używam tekstury HDR jako Background Environment. Chcę, żeby tło było rozmyte. Włączam Transparent, włączam renderowanie Environment jako osobny pass, Robię w compositorze drzewko, w którym przepuszczam Environment przez noda Blur, i łączę z głownym rendeerem przez Alpha Over. I działa to ładnie. ALE... W scenie tło jest widoczne przez szybę. No i problem w tym, że tło jest rozmyte wszędzie, tylko nie w widoku przez szkło. Załączam tu najprostszą możliwą scenkę (z szachownicą w tle), pokazującą, o co chodzi. Może mi ktoś powiedzieć, jak zrobić, żeby tło widoczne przez szkło też było rozmyte? Właściwie nawet po za szkłem nie ma znaczenia. I tak w mojej głównej scenie widać tylko przez szkło. szklo_blur.blend
 5. Blender 2.8. Jak całkowicie z projektu usunąć nieużywane tekstury? Nakładam na obiekt teksturę, ale mi nie odpowiada, więc nakładam kolejną, i kolejną. Za każdym razem teksturę kasuję, ale one i tak zostają na liście tekstur. Jak te nieużywane tekstury z listy? Bo tylko bałagan robią.
 6. A w sumie co tu jest takiego, czego nie da się zrobić w Blenderze?
 7. Ponoć to jest pierwszy Jocker, którego da się porównać do tego wykreowanego przez Heatha Ledgera. A gdzieś czytałem nawet opinię, że jest lepszy.
 8. Dodam, że nie warto przełączać obłożenia klawiszy na mayowe, bo będziesz miał problemy z tutorialami. Po za tym często pod jednym klawiszem Blender ma dwa podobnie działające, ale jednak inne skróty. Na przykład g to jest grab, czyli przesunięcie. A g,g (dwa razy naciśnięte g), to jest slide. I tak jest w wielu przypadkach. Lepiej się pomęczyć na początku i nauczyć się oryginalnych klawiszy, a sam z czasem zobaczysz, że nie zechcesz wrócić do Majki.
 9. Nie wiem, czy oglądałeś trzy ostatnie części Planety małp (Geneza, Ewolucja i Wojna)? Robione podobnie. Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić do tego widoku, ale później uznałem, że są świetne.
 10. Można spróbować tutaj (ja ściągnąłem już rano i poszło szybko): https://download.blender.org/release/Blender2.80/
 11. Bardzo dobry moment, pod warunkiem, że nie zapomnisz, że 2.8 jest ciągle w wersji beta, i nie wszystko jeszcze w nim chodzi jak powinno. Jak Ci się powiesi, to nie wieszaj na nim psów :)
 12. Kwiat pustyni - film już niemłody, bo z 2009 roku. Biograficzny. Historia życia supermodelki Waris Dirie oparta na faktach. Bardzo mocna, bardzo wstrząsająca. Jej życie to jeden ciąg tragedii i nieszczęść. Oglądałem wczoraj, a jeszcze dziś mi się ręce trzęsą z nerwów. Jeśli lubisz filmy rozrywkowe, efekciarskie z pościgami i strzelaninami, to nie jest film dla ciebie. Ale jeśli lubisz mocne kino o wstrząsających faktach, musisz to obejrzeć. Bez względu na płeć. Generalnie film jest nie tylko o modelce. Ale też o jednym z najbardziej barbarzyńskich zwyczajów na świecie.
 13. Wszystko wzięło się stąd, że wersje Blendera przed 2.5 (czyli przede wszystkim 2.49) miały interface z kosmosu. Kompletnie inny niż cokolwiek innego na pececie. Mało kto sobie w nim radził, bo nikt nie mógł znaleźć podstawowych opcji. Każdy popróbował godzinkę, a że nic nie szło, więc go wywalał z przekonaniem, że "to coś" się do niczego nie nadaje. . I ta opinia ciągnie się do dziś, chociaż ostatnio trochę się zmienia. Co do "standardowego" interface'u, to Maya czy Max nie mają bardziej standardowego niż Blender, ale te programy były standardem w studiach filmowych, więc z góry miały opinię profesjonalnych. Jak ktoś do nich podchodził, to z nastawieniem, że w nich można wszystko. A że w Blenderze, znając kilka podstawowych skrótów można, na przykład, modelować o wiele szybciej i wygodniej, to mało kto wie (zaznaczam, to jest moja opinia, i nie każdy musi się z nią zgadzać).
 14. Elitarność? "Blender jest nasz..."? Pierwsze słyszę o czymś takim. Raczej miałem wrażenie, ze jest dokładnie odwrotnie. Użytkownicy Blendera mieli poczucie niższości. Że ich soft jest niedoceniany, i za wszelką cenę starają się do niego przyciągnąć jak najwięcej ludzi.
 15. Źle się dzieje w El Royale - film.... dziwny. Akcja dzieje się w jednym hotelu i jest w sumie niewielu aktorów. Bardzo plastyczny, artystyczny obraz. Początkowo niby nijaki. Ale z czasem fabuła coraz bardziej misternie się przeplata i zagęszcza, a film robi się coraz mocniejszy. Gdzieś czytałem opinię, że film jest zrobiony w stylu Tarantino. I faktycznie coś w tym jest. Dla mnie film rewelacyjny (chociaż za Tarantino akurat nie przepadam ) Polecam. https://www.filmweb.pl/film/Źle+się+dzieje+w+El+Royale-2018-795520
 16. Mnie osobiście nowe Czarne lustro nie zachwyciło. Wynudziłem się na nim jak diabli. Mocno psychologiczny, ale dziwny. Z reguły nie stronię od psychologicznych filmów, ale ten mi nie podszedł.
 17. Nie zrozumiałeś mnie jednak. W Blenderze też możesz spline rysować. A jak opanujesz grace pencil, to możesz cały model tworzyć tylko go obrysowując ołówkiem na ekranie :) Ale ja mówię o modelowaniu samymi krawędziami typu polu (mesh). Możesz narysować taką krzywą, i każdego vertexa w nim ekstrudować dowolnie. I w ten sposób tworzyć klatkę, którą później wypełnisz polygonami w dowolny sposób. Max tego nie ma. Znam Maxa. Owszem. Przypomina to spline modeling, ale w blendku nie musisz konwertować na poly, bo masz od razu poly, więc masz większą kontrolę. No, ale nie ważne. Wątek nie jest o porównaniu Maxa do Blendka. - - - Updated - - - O tu jest to pokazane: Chociaż też tylko początek. Nie jest pokazane, co z tym można później robić.
 18. Jaka pyta?? Bo nie rozumiem.. Aaa. Nie pyta, czy zapisać projekt, tylko czy chcesz na pewno zamknąć. Inne programy mają w tym okienku jeszcze jeden przycisk: Zapisz aktualny projekt. Blender tego nie ma i mi tego w nim brakuje.
 19. Jak używasz takich funkcji, po lewej na dole okna pojawia się nazwa ostatnio użytej. Jak ją klikniesz, otwiera się okno z parametrami, które możesz zmieniać. - - - Updated - - - Aha.. Jedna sprawa. Często zapisuj projekt. Niestety jedna wada Blendera nie została usunięta. Przy zamykaniu nie pyta, czy zapisać, i możesz stracić wszystko.
 20. W Blenderze interface ma raczej drugorzędne znaczenie. Większość opiera się na skrótach klawiszowych. Na przykład jak chcesz precyzyjnie coś przekształcić, wpisujesz ciąg znaków z klawiatury. Przykładowo załóżmy, że chcesz obrócić obiekt o 45 stopni wokół osi X. Wpisujesz kolejno (bez przerw): R (skrót do obrotów) X (wokół osi X) 45 (o 45 stopni) Enter (zatwierdzenie). I tak samo działa skalowanie (skrót: S), czy przesuwanie (skrót: G). Możesz podawać wartości dziesiętne z kropką, czy ujemne. Jak chcesz precyzyjnie wyekstrudować ściankę, zaznaczasz ją, i wciskasz: E (Ekstrudowanie) 0.2 (o 0.2 jednostki). Itd itd itd... Wpisywane wartości widać w lewym górnym rogu okna. Jeśli chcesz przekształcić jednocześnie w dwóch osiach, wpisujesz je z shiftem... I jeden z najbardziej przydatnych skrótów: Jak nie możesz znaleźć jakiejś funkcji, wciskasz spację, i w okienku, które się otworzy wpisujesz przynajmniej część jej nazwy. Kolejny przydatny skrót: F - tworzy krawędź między zaznaczonymi dwoma vertexami, lub ściankę między zaznaczonymi krawędziami, lub co najmniej trzema vertexami. Najczęściej używany skrót w czasie modelowania. CTRL + R - dodaje edge loop - również częsty skrót. CTRL + 0, 1,2,3,4 - kolejne stopnie Subdivision surfaces. Ale tylko w trybie edycji obiektu (nie siatki!!). Tab - Przejście między edycją obiektu / siatki. Ciekawą rzeczą jet, że żeby na przykład przekształcić ściankę, nie musisz przełączać na zaznaczanie ścian. Wystarczy, ze zaznaczysz wszystkie jej vertexy. Możesz stworzyć plane'a, przejść do edycji siatki, skasować trzy jego vertexy tak, żeby został jeden wertex, i go wyekstrudować (skrót: E). Powstanie krawędź. Możesz ekstrudować jej wertexy, i w ten sposób tworzyć krzywe typu polymesh, a następnie te krzywe ekstrudować, żeby uzyskać powierzchnie. Albo stworzyć kilka krzywych, i na nich zbudować powierzchnie poly na przy kład przy pomocy funkcji Bridge Edge Loop. Podobnie to działa, jak Loft w innych softach, tyle, że na krzywych Mesh, a nie NURBS. Czyli masz cały czas pełną kontrolę nad tym, co robisz. Takich funkcji, jak opisane powyżej (możliwość modelowania samymi krawędziami poly), nie ma chyba żaden inny program, a to jest potężne narzędzie, które moim zdaniem stawia Blendera na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o modelowanie.
 21. Przede wszystkim wyrzuć z głowy wszystko, co wiedziałeś o modelowaniu w Maxie. Modelowanie w Blenderze to jest inny świat. Moim zdaniem o wiele lepszy, wygodniejszy i szybszy. Po za tym pamiętaj, ze Blender ma masę pluginów, które są standardowo dodane do programu, ale wyłączone. Wiele razy się przekonywałem, że szukałem po internetach jakiegoś rozwiązania, a Blender je miał, tylko był wyłączony plugin :) Chociaż w Blendku 2.8 wiele tych rozwiązań standardowo już jest włączonych, więc problem mniejszy. Po za tym Blender 2.8 ma nowy silnik renderujący w czasie rzeczywistym. Nazywa się Eevee. Możesz pracować praktycznie mając cały czas pełen rendering we viewporcie. Na początek pooglądaj tutki tych gości: https://www.youtube.com/channel/UCMcDgpAEPGYyX3J9tMBel8A Tu fajny tutek na temat nowego shadera, który zastępuje wiele innych shaderów:
 22. Tego gościa oczywiście też znam. Po prostu od Andrew dostałem dziś powiadomienie o tutkach, a wiem, że sporo osób przechodzi na 2.80, i każda dawka wiedzy jest pożądana, więc wrzuciłem. Ale że Andrew jest irytujący, to pierwsze słyszę :) Mnie nie irytuje. No, ale nie każdy musi myśleć tak, jak ja.
 23. Może większość już je znalazła, ale może nie wszyscy. Andrew Price zamieścił trzy krótkie tutki pokazujące nowy interface. Nie jest to żadne wielkie halo, ale może pomoże niektórym szybciej wszystko ogarnąć.
 24. Z tego, co pamiętam, kiedyś było trzeba wyeksportować z Illustratora w starszej wersji, żeby Blendek łyknął prawidłowo. I w Illustratorze coś tam poustawiać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy