Jump to content

Czubrak

Members
 • Content Count

  15
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Good

About Czubrak

 • Rank
  Member
 1. Witam, mam pewien problem w Kricie. Gdy stworzę warstwę na której namaluję coś pędzlem to jak zaznaczyć wartwę by można było malować tylko wewnątrz zamalowanego obszaru? Na przykład namaluję kształt głowy postaci jednym kolorem a następnie chcę dodać światłocień w różnorodnej kolorystyce ale nie musząc się już martwić, że zniszczę starannie narysowany kształt. W Photoshopie było to proste i wystarczyło jedynie kliknąć z wciśniętym crtl na warstwę. Tutaj niby podobny efekt jest gdy skopiuję warstwę i przekształcę ją na zaznaczenie. Tylko, że wtedy nie mogę malować z kryciem 100% a czasem chciałbym pokryć jakąś część jednolitym kolorem. No i po takiej operacji ta druga warstwa znika i gdy później chcę ją zaznaczyć to muszę ponownie kopiować, wklejać i tworzyć zaznaczenie. Da się to zrobić jakoś inaczej by efekt był taki jak w Photoshopie przy zaznaczeniu warstwy? Proszę o pomoc.
 2. Witam. Firma w której pracuję chce poszerzyć swoją ofertę o wydruki fotografii i grafik na płótnie. Jaki ploter do takiego zastosowania najlepiej kupić w przedziale cenowym powiedzmy do 20 000zł? Interesują mnie urządzenia, które maksymalny rozmiar druku mają 1 m na 1,18 m. Najlepiej żeby też koszty eksploatacyjne były jak najniższe. Może ktoś coś polecić?
 3. Zainteresował mnie program Hitfilm Express. Ma dużo ciekawych opcji. Co o nim sądzicie? Pobrałem i zainstalowałem i wszystko spoko tylko mam jeden problem. Zrobiłem sobie na szybko prostą animację w Kricie. Wyrenderowałem jako wideo do formatu MP 4 ale kiedy importuję go do Hitfilmu to mam tylko czarny ekran. Czy to u mnie coś nie tak czy ten program ma tylko jakieś swoje wąskie pole obsługiwanych formatów i lepiej dać sobie z nim spokój? Blender to ciekawa propozycja ale na razie wolałbym go nie ruszać :D
 4. Witam. Czy mógłby mi ktoś przyzwoity, darmowy program w którym złożę animację i dodam dźwięk? Kadry po kolei będę malował w Kricie. Od programu oczekuję jedynie bo można było wstawiać pojedyncze warstwy z obrazami na linię czasu, przyśpieszać i spowalniać poszczególne ujęcia animacji oraz dodać dźwięk. Czy jest jakiś darmowy program, który da mi te wszystkie możliwości? Czy będę zmuszony korzystać z kilku? Szukałem na własną rękę ale we wszystkich była tylko mowa o animacji i ani słowa o dodawaniu dźwięku. Proszę o pomoc.
 5. Postanowiłem dać szansę Huionowi i zdecydowałem się na model 610 PRO v2. Podobna cena ale ma pasywne piórko zamiast ładowanego jak we wcześniejszym modelu. Ma jeszcze opcję wyczuwania kąta nachylenia pióra ale szczerze mówiąc nie widzę dla tej opcji jakiegoś poważnego zastosowania. Mam nadzieję, że będę z niego zadowolony równie mocno jak z poprzedniego. Moje wahanie wynikało z głównie z dużej różnicy cenowej między konkurencyjnymi produktami obu firm. Wacom o parametrach podobnych do wybranego przeze mnie Huiona kosztuje około 500zł drożej. Jeżeli faktycznie płaci się za znaczek to Wacom powinien nieco zmienić politykę bo konkurencja rośnie w siłę. Dziękuję za radę i pozdrawiam :)
 6. Witam. Do niedawno korzystałem ze starego tabletu Wacom Bamboo, którego kupiłem jakieś 8 lat temu. Niestety wczoraj zmarł i postanowiłem zakupić nowy. Przez długi czas używałem go sporadycznie do luźnych grafik. Teraz jednak chciałbym na poważnie się zająć malarstwem cyfrowym. Niedawno kupowałem nowy komputer pod tym kątem więc obecnie mam niestety ograniczony budżet. Maksymalna kwota na jaką mogę sobie pozwolić to 350zł łącznie z kosztami wysyłki. Jak pisałem na początku przez lata korzystałem z Wacomu i nigdy nie miałem z nim problemów więc naturalnie od razu zacząłem się rozglądać za sprzętem tej firmy. Jednak na allegro w przedziale do 350zł natrafiłem na tablet firmy Huion będący tańszy o kilkadziesiąt złotych od Wacomu ale posiadający o wiele lepsze parametry. Tutaj podaję linki do obu tabletów: https://allegro.pl/wacom-one-m-2048-stopnie-277x189-polska-gwarancja-i7487032505.html sprzęt Wacomu https://allegro.pl/tablet-graficzny-huion-1060-plus-8192-st-5080-lpi-i6108296438.html a tutaj Huion Co myślicie? Warto kupić tego Huiona? Nie znam za dobrze tej firmy więc boję się czy tablet będzie solidny a chciałbym by posłużył mi kilka lat bez większych problemów. Również nie chciałbym kupować mniejszego gdyż poprzedni, którego używałem miał powierzchnię roboczą 15 x 10 cm i jednak czasem brakowało mi możliwości wykonania bardziej swobodnego pociągnięcia a zwłaszcza teraz gdy pracuję na 24 calowym monitorze ten mały rozmiar stał się bardziej uciążliwy. Proszę o radę, który tablet powinienem wybrać lub propozycję jakiegoś innego.
 7. Witam. Czy mógłby mi ktoś polecić jakieś artykuły prasowe, internetowe lub filmy (nawet na youtube) odnośnie doboru sprzętu pod kątem malarstwa cyfrowego? Chodzi mi tu o omawianie przez profesjonalistów oprogramowania (Photoshop, Corel, mam już fajne zestawienie Jazzy darmowych i tanich zamienników Photoshopa ale przydało by mi się więcej materiałów), doboru odpowiedniego komputera z informacją o najważniejszych jego komponentach do tego typu twórczości oraz zestawienie godnych polecenia tabletów zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Wiem, że na różnych forach można znaleźć porady i wątki w tych tematach niestety nie są to źródła, które mogę brać pod uwagę przy pracy naukowej. Mogą być w języku polskim i angielskim. Mogą to też być gazety, które mogę kupić w sklepie byle nie kosztowały kilkaset złotych. Przeglądałem niektóre numery magazynu Photoshop ale niestety nie dokopałem się do takiego omawiającego wspomniane zagadnienia. Bardzo proszę o pomoc.
 8. Obejrzałem sobie na youtubie materiał Jazzy, gdzie testuje tanie i darmowe zamienniki Photoshopa do malowania i w jego teście najlepiej wypadła Krita. W Paintstormie słabo ocenił precyzję rysowania na tablecie. W takim wypadku pobieram Kritę :D Nadal jednak mam w planach kupno komputera. W takim razie najbardziej powinienem skupić się na ramie i procesorze? Jednak w wypadku karty graficznej pasowało by chyba coś lepszego niż jakaś zintegrowana? A co z dyskiem?
 9. A który z tych programów jest najlepszy? Rozumiem, że mają one mniejsze wymagania od Photoshopa czy też do nich lepiej zaopatrzyć się w nowy sprzęt ? Dają podobne możliwości jeśli chodzi o malowanie? Chodzi mi o warstwy, tryby mieszania, krycie, tworzenie i ustawienia pędzli czyli te wszystkie najważniejsze elementy. Jaka jest różnica między nimi a Gimpem?
 10. Czyli karta graficzna się tu nie liczy za bardzo ale za to postawić na ram i procesor? A o jakie programy konkretnie chodzi? Kiedyś malowałem w darmowym Gimpie ale na jednym forum mi napisali że jeśli chcę na poważnie się tym zajmować to żebym od razu przerzucił się na Photoshopa albo ewentualnie Corela Paintera.
 11. Witam. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu komputera pod tworzenie ilustracji w Photoshopie. Do tej pory malowałem na moim laptopie ale niestety nie daje on rady gdy wybieram większe formaty i większe lub bardziej złożone pędzle. Chciałbym na jesieni ruszyć ostro z ilustracją i rozwijać się dalej w tym kierunku. Z racji przeprowadzki do nowego mieszkania mogę wreszcie pozwolić sobie na zakup komputera stacjonarnego. Pytanie moje brzmi na jaki wydatek muszę się przygotować? Komputer jak pisałem ma służyć do malowania ilustracji w photoshopie na tablecie bym nie musiał się obawiać że po pociągnięciu pędzlem będę musiał czekać minutę albo więcej zanim pojawi się efekt na ekranie. Nie interesuje mnie 3D i nic w tym stylu tylko malowanie na tablecie. Czy kwota poniżej 3000zł jest wystarczająca do złożenia czegoś nadającego się do pracy? Chodzi mi o samą skrzynkę. Na monitor mam osobny budżet a tabletu na razie nie myślę zmieniać. Jedynie właśnie te opóźnienia i powolne działanie przeszkadzają mi w komfortowej pracy. Proszę o pomoc.
 12. Witam. Piszę obecnie pracę magisterską poświęconą tematyce malarstwa cyfrowego. Jeden rozdział poświęciłem ciekawym artystom działającym w branży. Obecnie pracuję nad rozdziałami poświęconymi malarstwu cyfrowemu na potrzeby gier, filmów i animacji. Jeden rozdział chciałbym również poświęcić wydarzeniom kulturalnym wokół tej dziedziny sztuki (wystawy, warsztaty itd.). Mógłby mi ktoś polecić jakieś artykuły, magazyny (internetowe jak i drukowane) w których mógłbym znaleźć materiały poświęcone wspomnianym zagadnieniom? Do tej pory większość informacji czerpałem głównie z wywiadów z różnymi twórcami ale przydały by mi się też materiały opisujące np. duże studia produkujące gry od strony artystycznej (informacje techniczne typu ilu ludzi zatrudniają itp.). Może ktoś coś polecić? Wolałbym, żeby były to magazyn/książki/ strony w miarę aktualne a nie takie z przed kilku lat lub nieaktualizowane.
 13. plusem tam jest to że oprócz wykreowania twarzy mogę np. ustawić jej żeby się uśmiechała czy była przestraszona, ciężko znaleźć zdjęcie z twarzą taką jaką chciałbym dać bohaterowi plus żeby jeszcze miała odpowiednią minę i była ustawiona pod odpowiednim kontem. Takich serwisów nie sprawdzałem jedynie czasem dla ćwiczeń korzystam z quickposes.com i tak interesują mnie jedynie darmowe programy/strony choć na upartego jeśli jakiś serwis bądź program byłby na tyle przydatny że wiedziałbym że będę z niego korzystał przez długi czas to rozważyłbym zakup
 14. mam już Daza i jest świetny tylko niestety nie ma w nim opcji edytowania twarzy. Wiesz typu długość i kształt nosa, kształt twarzy, szerokość podbródka. A i może źle się wyraziłem, ja nie robię w ten sposób że ustawię sobie postać w takim np. Dazie, zapiszę i po tym maluję w photoshopie. Nie nie stosuję to jedynie jako referencje żeby podpatrzeć jak się układa ciało w różnych pozycjach bo niestety z głowy słabo mi to idzie. Obraz który powstaje jest całkowicie tworzony prze zemnie a nie że lekko podmalowuję zapisaną kompozycję z Daza
 15. Witam. Mam nadzieję że w dobrym dziale piszę. Zainstalowałem sobie dzisiaj program Makehuman w wersji 1.1.1 potrzebny mi jest do kreowania twarzy które następnie mógłbym wykorzystywać jako bazę w ilustracjach. Niestety mam problem z teksturami oczu i włosów. W wypadku oczu bez względu na to jaki ich kolor wybiorę to są całe czarne łącznie z białkiem. W wypadku fryzur mam tak że niektóre wyglądają w porządku a niektóre tak jakby pochodziły z gry gdzieś z 2002 roku czyli po prostu tworzy je kilka plam. Również brwi wyglądają bardzo nienaturalnie i sprawiają wrażenie jakby nie były połączone z postacią na którą je nakładam. Miał ktoś taki problem? Proszę o pomoc Po ponownym odpaleniu zauważyłem również że są problemy z teksturami skóry, jakiej nie wybiorę to jest taka sama to znaczy jakby kilka odcieni wymieszanych na jednej postaci tak że ręka jest czarna, brzuch biały itd.
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy