Podstawową zasadą używania wersji niekomercyjnych, czyli trial, demo, edu - jest wykonywanie prac do użytku własnego, celem poznania programu, co oznacza, że nie wolno sprzedać prac wykonanych w takich programach. O wersjach nielegalnych nie wspominam, bo nawet ich posiadanie jest zabronione.
Teoretycznie więc nie trzeba pytać producenta, czy można wykonać pracę niekomercyjną, bo odpowie, że tak. Ale - prace wykonane na uczelni, m.in. na potrzeby obrony dyplomu zwykle pozostają własnością uczelni i tu pojawia się pytanie, co uczelnia z tym zrobi?.... Nawet jeśli nie sprzeda, a tylko będzie używać do celów promocyjnych, czy to jest już działanie komercyjne, czy nie?...
Swoją drogą dziwię się, że promotor wymaga pisemnej zgody, bo jeśli sobie przypomnę, to od ok 10 lat studenci architektury załączają do dyplomów wizualizacje i jeszcze nie słyszałem o tym, by ktoś pytał ich na jakim programie to zrobili. Ale czasy się zmieniają i w sumie na lepsze, gdyby... ...gdyby uczelnia zapewniała studentom wersje edukacyjne.
Kupowanie prywatnie wersji edukacyjnych jest bez sensu, bo wiadomo, że z czasem staną się 'martwe' kiedy tylko skończymy studia. Dlatego wersje edukacyjne Quest3D możliwe są do kupienia tylko przez jednostki edukacyjne. I to jest najlepsze rozwiązanie. Promotor nie musiałby o nic pytać, a taki program będzie służył pokoleniom studentów.
Czy warto? wersja komercyjna podstawowa Quest3D to 1250 Euro - wersja EDU to 249 Euro
Najbardziej zaawansowana wersja Quest3D to 10tys. Euro - zaś jej wersja EDU 429 Euro
Przy większej ilości wersji edukacyjnych możliwe są rabaty.