Skocz do zawartości

[plakat] niedoświadczony pozna tajniki ;)


Gość User190

Rekomendowane odpowiedzi

Gość User190

Hejka!

Wczoraj w nocy (ok. 12ej) w sytuacji kryzysowej zostałem poproszony o zrobienie plakatu. Jako, że na plakacie nie znam się za bardzo (a właściwie to zupełnie!!) machnąłem w godzinkę takie coś jak na obrazku na dole. Jest trochę nieprzemyślany i niedopasowany, ale miało być szybko, a nie pięknie :)

Człowiek uczy się przez całę życie dlatego chciałbym, żebyście napisali co zrobiłem źle, jakie są główne wytyczne przy robieniu plakatu, może jest jakaś galeria sław plakatu. IMHO to bardzo ciekawa forma użytkowa, która daje olbrzymie pole do popisu.

Nie mogę w necie znaleźć nic na temat robienia plakatów, dlatego proszę Was o opinię - w końcu absolwentów ASP mamy tu trochę :)

 

piknikplakatgb7.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na plakacie sie nieznam, ale napisze co mi w tym niepasuje :)

- linia odcinajaca trawe od lasu

- malo widoczne napisy, zobacz jakby wygladalo z grubszymi obrysami

- czcionke dalbym grubsza - cos w stylu SwitzerlandInserat

Troche trzeba popracowac nad kompozycja, bo tu wszystko jest rozrzucone - napisy kazdy w innym miesjcu - powoduje to maly chaos ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

O założeniach projektu nie dyskutujmy ;) Miałem godzinę na wymyślenie czegoś, co kojarzy się z koszem i piknikiem :) Organizatorzy stawiają głównie na promocję koszykówki wśród dzieci, a dzieci muszą przybyć z rodzicami.. bo to w końcu tylko dzieci :)

Plakaty na stronce bardzo fajne - ostatnio zafascynował mnie plakat, bo to chyba najtrudniejsza ze wszystkich form przekazu, a nikt nie docenia plakaciarzy :) Sam bym nie doceniał, gdybym nie spróbował ;)

 

Tlaloc> Już nic nie będę zmieniał, bo to poszło do druku :) Miało być na dzisiaj na 8mą skończone :P Zgadzam się ze wszystkim, ale inie z chaotycznością napisów - są wyjustowane do linii przechodzącej przez środek plakatu. Podzieliłem plakat wirtualnie na 4 obszary i operowałem w ich obrębie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Argh.. chłopaki - konstruktywnie! :p Jeśli czcionka nieteges to co - krój, wielkość, rozmieszczenie, wszystko? Ja tu chcę się czegoś nauczyć :P Sam wiem, że projekt jest zwalony, ale interesują mnie konkrety :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz sobie na miniaturke twojego plakatu. Zauważysz że napis "piknik" wcale nie rzuca sie w oczy, praktycznie go nie widać. Wnioski: zmień kolor i rozmiar napisu. Tak żeby np. z 15 metrów dało się odczytać choćby tytuł plakatu. W czytelności pomoże kontrast tekstu z tłem i wielkość tekstu. np Ciemno zielony, dużą czcionką. Może Comic Sans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na plakatach się nie znam ale jeśli mam wydać jakąś opinie to ten plakat nie jest za dobry. Ostatnio widzę, że w modzie są takie kwieciste wzorki(szczerze mówiąc bardzo fajne)np. jak ten z simplusa http://www.syndromkury.pl/index.html

mógłbyś tez użyć takiego motywu. Na twoim miejscu umieściłbym jakiegoś koszykarza i Dj-ja potraktowanego jednym z wielu filtrów w photoshopie. I zmienić styl trzcinki na bardziej luźny i przede wszystkim nie różnicować tak mocno wielkości trzcinki. Podkreślam ze nie znam się na plakatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Hehe, dzięki za komentarze, ale wolałbym, żeby odpisał ktoś, kto się zna :P :) Z tytułem słuszna uwaga :)

a DJ i koszykarz to IMHO tandeta - wszyscy tak robią, dlaczego miałbym powielać ten schemat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.siam.org/siamnews/general/poster.htm

http://www.ncsu.edu/project/posters/IndexStart.html

 

Polecam te dwie strony - wyjasniaja co i jak.

 

Co do wymiany:

- czcionka - zmienilbym ja na Trebuchet MS -- Trebuchet jest milsza w odbiorze,

- kolo czcionki - czarny -- jedynie napis "Piknik" na bialo z czarnym 4-5px'owym strokiem,

- napisy - "od 13:00" ; "od 14:00" -- sa za male - osoba ogladajaca ten plakat musialaby mocno sie przyblizyc, zeby przeczytac je

{btw. mozesz zrobic zdjecie wydrukowanego plakatu?}

- napisy - "w niedziele" itp - to co powyzej ;]

- dolna belka ze sponsorami i partnerami -- ja na Twoim miejscu ustawilbym logotypy w poziomie {raczej w jednej lini -- najpierw sponsorzy, a pod nimi patroni medialni}

- kosz, pilka, trawa - sry, ale to brzydko wyglada ;]

 

Plakat oceniam na -3/6 ;p

 

Powodzenia z nastepnymi plakacikami ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Dzięki za stronki!! :) Przydadzą się :)

Co do dolnej belki - było tak, jak pisałeś, ale musiałem zmienić, ponieważ w drukarni miał koleś doklejać jeszcze jakieś logo i nie wiadomo było czy patrona medialnego nie ubędzie, więc takie rozwiązanie wydało mi się najlepsze.

Btw. co do wielkości - plakat będzie na A3, więc literki powinno być widać :) A fotkę zrobię :)

kosz, piłka, trawa - chodzi o kompozycję, czy połączenie?

Następnych nie będzie :PP Mam nadzieję ;) To nie moja działka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wywalamy całe typo, teraz można się zastaonwić nad fotką:

Wydaje mi się że zbyt koncentrujesz się na jednym punkcie programu (kosz) Jeżeli jest to piknik rodzinny to nie do wszystkich to dotrze. Starał bym się raczej szukać motywu graficznego czy zdjęcia które przekazywalo by ogólny sens całości, nie sukupiało się na czymś konkretnym.

 

Co do typo to za bardzo rozrzuciłeś wielkości czcionki. Staraj się zmieścić w maks. 2-3 stopniach i z nich komponować cały układ. Pamiętaj że istnieją inne sposoby wyróżniania czegoś ważnego niż zmiana wielkości fontu (tylko nie podkreślenie ;] ) Sam krój też jest raczej mało ciekawy, nie pasuje do atmosfery całej imprezy. Z czytelnością jest tragicznie, te malutkie napisy zupełnie gubią się w całości. Pamiętaj że plakat ma głównie pełnić fukcję użytkową.

 

Brakuje też jakiegoś głównego, przyciągającego uwagę motywu, tytuł można by zrobić większy i zakomponować na całej szerokości plakatu.

 

Tyle z mojej strony :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam, się z Vorkiem.

Największy ból to typografia - powinni ciez a to powiesić :P

No i strasznie nawala układ sponsoprów i patronu medialnego - przydałoby sie dać jakieś marginesy. Co do motywu graficznego Vorek juz wsjo powiedział :)

Tyle ode mnie.

 

Pozdówka

Giorgione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Sponsorzy musieli tak być, bo po tym jak zrobiłem plakat dosłali mi kolejnych, a jeszcze w drukarni mieli jakiegoś dodać/usunąć, więc zrobiłem tak, żeby można było łatwo edytować.. też mi to nie leży, ale nie było wyjścia...a raczej czasu :) Nie zapominajcie - miałem godzinę na zrobienie go :) W tym wliczyć trzeba wymyślenie czegoś i realizację :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

nic - znajomy mnie poprosił o 12ej w nocy i nie miałem serca odmówić :) Hehe, bałbym się wziąść kasę za coś, co wiem, ze spieprzyłem :) Ja się nie znam na robieniu plakatów,a z chęcią nauczyłbym się czegoś (i chyba nauczyłem), dlatego wrzuciłem go tutaj :) Poza tym.. nooo.. ten czas... godzina to za mało.. ;)

 

edit: pisząc nie znam miałem na myśli, to, że moja wiedza ogranicza się do tego, że plakat ma informować, ma być widoczny event i umieszczone co, gdzie i kiedy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje (bardzo) skromne zdanie :) :

 

Plakat to przede wszystkim reklama... jaskrawy kolor to wg. mnie dobry pomysł... ale napis powinien być specjalnie zaprojektowany i wkomponowany (żeby pasował do tematu) - to jest jedna z ważniejszych rzeczy. Ten biały kolor tła pod sponsorami to trochę stary akcent. Pomysł tła jest nienajgorszy. Widać statyczność wykonania, prawdopodobnie robiłeś to Photoshopem albo Jascem... ktoś kto to ogląda nie powinien wiedzieć czym grafika została wykonana - wtedy jesteś master :]

 

Widać, że znasz się na grafice, ale musisz popracować nad warsztatem, jeśli chcesz robić w poligrafii :]. Powodzenia..

 

Pierwszy raz oceniam coś na tym forum :D:D:D:D (jak mi poszło? :D:D:D:D)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności