Skocz do zawartości

Anaglify-rastrowe obrazy 3D


wielkibrat00

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

może masz rację, może są jakieś programy które rozpoznają jakoś obiekty i dokonują na nich odpowiedniej transformacji 2D, bo nie wiem jakby to miało inaczej działać,masz jakiś artykuł? bardziej interesuje mnie technika IMAX, ktoś coś wie więcej o polaryzacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w IMAXach stosowane są dwie techniki - pierwsza faktycznie opiera się na polaryzacji światła, jednak bardzo wątpie aby to rozwiązanie w jakiś sposób było do zastosowania z monitorem. Trik polega chyba na projekcji filmu z dwóch kamer, przy czym światło emitowane przez projektory jest w różnym stopniu spolaryzowane. Okulary z kolei działają jak fotografczne filtry polaryzacyjne, elminując światło o określonym stopniu polaryzacji. Można spróbować zrobić takie coś mając dwa rzutniki oraz okulary zrobione z filtrów polaryzacyjnych. Problemem będzie tylko sposób polaryzacji światła z rzutników - podejrzewam że trzeba zastosować jakieś specjalne filtry/soczewki.

 

Druga z technologii (patent Sony) polega na przemiennym wyświetlaniu obrazu dla lewego i prawego oka, oraz na zsynchronizowanych z tym procesem okularach ciekłokrystalicznych "zaciemniających" naprzemiennie szkło dla danego oka. To rozwiązanie, wraz z oprogramowaniem jest dostępne w wersji dla PC i chyba nawet Comanche 3 i inne gry mogły korzystać z tego rozwiązania. Minusem jest dość często zdarzający się ból głowy po niezbyt długiej zabawie, ale efekt jest naprawde zadowalający.

 

A co do techniki podanej przez kolege - też się nią kiedyś bawiłem - jakieś 7-8 lat temu ;)

 

d3296cdac688b603.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkibrat00 sluchaj ja sie na tym nie znam i nie bede robil z siebie Bog wie kogo i jakze madrego.

Po prostu kiedys mialem taki programik ktory robil anaglify. Nie byly zrobione poprawnie "fizycznie", bo program kopiowal sobie ten obraz, barwil na odpowiednie kolory, i przesowal/skalowal i nie wiem co tam jeszcze, ale jakis tam efekt byl.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadzio...... luźno, przecież wcale po tobie nie jadę, pełen respect dla twoich dokonań, szanuję każdego (prawie każdego:)

 

hynol, masz rację z Imax'em, słyszałem też że ekran na który rzucany jest obraz ma jakieś właściwości, że nie można go popalcować, ale nie wiem o co tam chodzi dokładnie,

może na forum ktoś zajmuje się więcej fotografią? zapraszam do dyskusji...

 

sorry master kiełbaster, nie zauważyłem twojego posta:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój tata ostatnio był w natural history museum w londynie i widział tam kulę ziemską w takim ciemnym pomieszczeniu. Nie słyszałem jeszcze niczego o hologramach, ale tak to podobno wyglądało. Można było spokojnie "włożyć rękę w obraz", obraz nie był idealnie ostry, ale był kolorowy, kuli nie dało się obejść dookoła, było tamo najprawdopodobniej jakieś zwierciadło, załamujące laser. Nie było też żadnych gazów ani materii na których mogłaby się odbywać projekcja takich laserów. Oczywiście na zdjęciu nic nie wyszło. Czy ktoś może coś już wie.....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w IMAXach stosowane są dwie techniki - pierwsza faktycznie opiera się na polaryzacji światła, jednak bardzo wątpie aby to rozwiązanie w jakiś sposób było do zastosowania z monitorem. Trik polega chyba na projekcji filmu z dwóch kamer, przy czym światło emitowane przez projektory jest w różnym stopniu spolaryzowane. Okulary z kolei działają jak fotografczne filtry polaryzacyjne, elminując światło o określonym stopniu polaryzacji. Można spróbować zrobić takie coś mając dwa rzutniki oraz okulary zrobione z filtrów polaryzacyjnych. Problemem będzie tylko sposób polaryzacji światła z rzutników - podejrzewam że trzeba zastosować jakieś specjalne filtry/soczewki.

dzwoni ale nie wiesz gdzie

wielkibrat00 sluchaj ja sie na tym nie znam i nie bede robil z siebie Bog wie kogo i jakze madrego.

Po prostu kiedys mialem taki programik ktory robil anaglify. Nie byly zrobione poprawnie "fizycznie", bo program kopiowal sobie ten obraz, barwil na odpowiednie kolory, i przesowal/skalowal i nie wiem co tam jeszcze, ale jakis tam efekt byl.

pozdr

nie uwierze ze robil idealne anaglifu (albo zblizone) ale wierze ze jakos opieral sie na wyliczaniu perspektywy i fejkowal chociaz troche odleglosci, mozliwe mozliwe

 

projektory w przypadku polaryzacji musza byc dwa, musza pokrywac ta sama powierzchnie, musza miec filtry polaryzacyjne, na kazdy obiektyw obrocone o 90stopni, tak samo okulary, jedno szklo musi byc odwrocone o 90 stopni wzgledem drugiego, tyle teorii

 

mój tata ostatnio był w natural history museum w londynie i widział tam kulę ziemską w takim ciemnym pomieszczeniu. Nie słyszałem jeszcze niczego o hologramach, ale tak to podobno wyglądało. Można było spokojnie "włożyć rękę w obraz", obraz nie był idealnie ostry, ale był kolorowy, kuli nie dało się obejść dookoła, było tamo najprawdopodobniej jakieś zwierciadło, załamujące laser. Nie było też żadnych gazów ani materii na których mogłaby się odbywać projekcja takich laserów. Oczywiście na zdjęciu nic nie wyszło. Czy ktoś może coś już wie.....?
strumien sprezonego powietrza, ktore jest gestsze i lepiej zbiera zwiatlo :) moj typ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja kiedys bylem na takim "pokazie" pseudohologramow.

To bylo ladne kila lat temu.

Mniej wiecej cos takiego jak Ty opisujesz.

Ciemne pomieszczenie, i tam byly takie male "lampki" a na nich nakladki.

Swiatlo ktore przechodzilo przez nie tworzylo nad nia maly hologramik laserowy.

Ciekawie to wygladalo.

Mozna bylo sobie cos takiego kupic i nakladac na wyswietlacz na komorke.

Nie znam dokladnej zasady dzialania, ale fajna rzecz;)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności