Skocz do zawartości

Proporcje tekstur?


Gość monet60707

Rekomendowane odpowiedzi

Gość monet60707

Jestem poczatkujacy w 3ds max.

Czy moze ktos mi podpowiedziec jak zachowac oryginalne proporcje tekstury bitmapowej? Chodzi mi o to, ze gdy material zawiera mape bitowa w diffuse slot to z jakigos powodu Max deformuje ja (rozciaga lub sciska) nie zachowujac oryginalnych proporcji zdjecia. Gdy to nie ma wiekszego znaczenia przy robieniu materialu np. drewna na parkiet to jest to problem kiedy chce zrobic render galerii sztuki z wieloma reprodukcjami na scianach. Mona Lisa ma wtedy znieksztalcona twarz a "Sloneczniki" Van Gogha przybieraja nieproporcjonalna postac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

do bryly na ktora dajesz teksture daj modyfikator - uvmap . potem edytuj gizmo uvmapa - daj mu wymiar taki jak oryginalny jpg , lub proporcjonalny ( mniejszy / wiekszy ), powinno zadzialac ...

albo przygotowac bryle ktora jest w takich samych proporcjach jak JPG wtedy bedzie rozciagneity ten JPG na 1 sciane ( polygon )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość monet60707

Dzieki za podpowiedzi.

Sprobowalem uvw map z opcja "bitmap fit" i faktycznie otrzymalem to co chcialem, ale widze, ze ten modyfier dziala kiedy chce i jak chce. Generalnie spelnia swoje zadanie, ale od czasu do czasu rowniez znieksztalca zdjecie. Czy to jest jakis powszechny blad tego modyfikatora, czy to moze moja wersja ma buga? Uzywam max'a v.9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli mapa jest zbyt rozciągnięta, zwiększasz po prostu współczynniki U, V bądź W... zależnie w jakiej osi Ci ją rozciąga... z kolei w odwrotnej sytuacji kiedy mapa jest zbyt ściśnięta współczynniki muszą być zmniejszone. Adekwatnie możesz to zrobić również w oknie Material Editora, zakładka coordinates Twojej bitmapy, współczynniki Tiling U i V. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość monet60707
Naucz się wciskać F1 i czytać o narzędziach, których używasz!! To, że jesteś początkujący nie zwalnia Cię od myślenia.

 

A ja myslalem, ze te forum jest wlasnie po to, zeby nie wciskac F1. I co bys robil bystrzaku jak tacy jak ja nie zadawali by Ci pytan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monet60707: wyobraź sobie, że zastanawiasz się nad problemem. napisanie posta w max3d.pl zajmuje około 1-2 minuty. czekanie na odpowiedź - od 10 minut do kilku dni.

 

a teraz wyobraź sobie, że używasz F1. naciskasz klawisz i czytasz o bitmapach i materiałach. otwarcie F1 - 1-2 sekundy, wstukanie frazy - około 5 sek. czytanie ze zrozumieniem - to już zależy od szybkości Twojej nauki.

 

I co bys robil bystrzaku jak tacy jak ja nie zadawali by Ci pytan?

 

to co robimy kiedy właśnie nikt nie zadaje takich pytań. zastanawiamy się nad poważniejszymi problemami. wiesz co się działo z 7-8 lat temu? nie było tak powszechnego dostępu do internetu, nie było forów na których można było zadać pytanie. istniał tylko F1 i ludzie jakoś sobie z tym radzili. czemu więc nie skorzystasz z najłatwiejszej drogi i nie wciśniesz tego klawisza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja myslalem, ze te forum jest wlasnie po to, zeby nie wciskac F1.

 

monet

Po pierwsze muszę Cię zasmucić ale to że staramy się Ci pomóc jest jedynie wyrazem naszej cierpliwości i dobrej woli. Co się tyczy klawisza F1, jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji, stworzone przez sam Autodesk. A kto zna program lepiej niż jego twórca? Na przyszłość polecam...

Po drugie na formum opowiązuje pewna kultura i sugeruję najpierw zapoznać się z regulaminem

Po trzecie nie zapominaj, że istnieje coś takiego jak google a tam nieskończona baza informacji na tematy które Cię interesują

 

Reasumując najpierw wciskasz F1, jeśli to nie pomoże włączasz google... dopiero ostatnim krokiem jest założenie nowego wątku na formum.

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a hostility !

- we don,t like hostility john.

-yes, we don't like hostility daryl! (z jakiego to filmu ?)

 

co do F1 to nie każdy musiał się uczyć angielskiego, np. niektórzy wolą niemiecki albo francuski wtedy może być problem z HELPem w 3dmaxie .. tak też spokojnie i bez niepotrzebnych nerwów.

 

a co do tej galerii to chyba logiczne, że proporcje mesha udającego obraz muszą odpowiadać bitmapie! wystarczy obadać rozmiar w pixelach. Zrobić taki sam mesh np. w centymetrach i przeskalować. gotowego mesha (jeżeli komuś się nie chce używać kangulatora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do F1 to nie każdy musiał się uczyć angielskiego, np. niektórzy wolą niemiecki albo francuski wtedy może być problem z HELPem w 3dmaxie .. tak też spokojnie i bez niepotrzebnych nerwów.
niemiecki i francuski help jest w necie, ale zycze powodzenia jesli masz angielskie nazwy modyfikatorow a helpa niemieckiego

 

cut -> schneiden

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności