Skocz do zawartości

i7 3930K overclock problem?


tomaszzero

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chyba mam problem z taktowaniem procka. Jest to 6-rdzeniowy i7 3930K. Podstawowa częstotliwośc zegarów to 3200MHz, a wkreća się do max 3800MHz. Problem w tym, że teraz wygląda na to, że on cały czas chodzi w trybie turbo... Sprawdziłem taktowanie w hwmonitorze, everescie - 3800MHz, w menadzerze zadań jest ciągle 108-110% max częstotliwości. Zauwazyłem to dopiero monitorując temperaturę w ostatnich dniach, jakw stanie normalnego użytkowania (bez renderowania, odpalonych 100 programów itp) temp na rdzeniach to 68-78 stopni. Jak wejdę do biosa temp od razu spada do standardowych 50. Tak było jeszcze niedawno podczas normalnej pracy. W stresie przy renderowaniu jest to około 90 stopni, tak też było na początku i to normalne dla tych procesorów, z tego co wiem. Tak jest też i teraz (nie jest to wina pasty termo, jakiejś awarii samych rdzeni lub chłodzenia, bo wtedy i w stresie, tak jak w idle, temp by wzrosła o te 20 stopni). Jak można sprawdzić co powoduje wkręcanie sie rdzeni na wyzsze taktowanie? Co jest przyczyną problemu? Da się jakoś ustalić, które programy/procesy mają możliwość zwiększania częstotliwości, a które nie?

 

edit:

 

po jakiejś aktualizacji sterowników (do karty graficznej, do czegos tam jeszcze) uruchomiłem komputer ponownie. bez odpalania jakiegokolwiek programu sprawdzilem temp i taktowanie hwmonitorem - 1200MHz na prockach, 45 stopni temp. Po uruchomieniu chrome'a - 3800, temp rośnie. Obecnie sie troche uspokoiło, ale ciągle skacze 1200-2400-3800. O co chodzi, kurde? Chrome jest przyczyną? Przeglądarka internetowa (wiem, że jest zasobożerna, ale aż tak)?!

Edytowane przez tomaszzero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jak chcesz się dowiedzieć co ci szaleje w komputerze to na starcie odpal menadżer zadań windowsa i zerknij w zakładkę procesy od razu dostaniesz informacje co pochłania zasoby. Natomiast co do przeglądarek to należy zwracać uwagę na wszelkie wtyczki potrafią nieźle obciążać procesor w tle.

Natomiast co do skakania częstotliwości to masz gdzieś w jakimś sofcie to ustawione. pewnie dostarczonym ze sterownikami z płyta główną. Taki soft nadzoruje oszczędne wykorzystanie procesora przez miedzy innymi zmniejszanie taktowania procesora w sytuacjach gdy nie jest on obciążony, co za tym idzie masz także mniejszy pobór prądu i niższe temperatury na procku. Zachowanie jak najbardziej prawidłowe :)

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja wiem o tym sofcie i jak to funkcjonuje. Tylko chodzi o fakt, że nagle ten soft zaczął przypisywac zwiększone zasoby czemuś (chrome?) czemu, chyba nie do końca, powinien. I dlaczego tak jest? I zastanwiam się, czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić co wysyła sygnał, że potrzebne jest wyższe taktowanie. Wykresy z menadzera urządzeń nie dają precyzyjnych odpowiedzi, a nie chciałbym, zresztą nie mam tez czasu, na metodę prób i błędów - wyłaczanei i włączanie po kolei różnych programów i testowanie ichw celu znalezienia źródła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomaszzero nie mówiłem o wykresach/wydajności bo te nie pokazują co konkretnie w danym momencie pracuje mówiłem o zakładce procesów gdzie masz konkretnie podane jaki proces ile połyka pamięci i jak bardzo obciąża procesor. Natomiast od siebie mogę polecić program Tune Up. To nie ten soft przypisuje ci Chromowi zwiększone zasoby to procesy wykonywane przez sam chrom powodują że procesor ci wchodzi na wyższe obroty i to na pewno nie wszystkie rdzenie, w przeglądarkach taki efekt np wywołują śledzące cookies,

A w ogóle to kiedyś było sporo artykułów na ten temat ze chrom mocno obciąża procesory tylko jak dobrze pamiętam bolesne to było dla posiadaczy laptopów bo wiązało się z szybszym zjadaniem baterii. Przyspiesza on parametr "system clock tick rate" aż do jednej milisekundy co powoduje ze procek jest zmuszony do wykonywania 1000 operacji wciągu sekundy

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności