Skocz do zawartości

Upgrade kompa/ogrzewanie na zimę


wujek_kane

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem nowy temat, żeby nie śmiecić w promkach itd. 😉

Zalóżmy, że hipotetycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) chciałbym zrobić upgrade na w/w proca, czym kierować się przy wyborze płyty, czy możecie coś polecić? Na pewno chciałbym mieć 4 sloty m2, bo mam już 2 takie dyski i chciałbym dołożyć 2TB na świeży system. Na pewno potrzebuję min. jedno gniazdo aRGB, wifi raczej nie jest mi potrzebne, bo kabel 4 lyfe.

Coś jeszcze na co powinienem zwrócić uwagę? Płyty są okrutnie drogie i raczej chciałbym kupić coś, co starczy mi na 5 lat jak MSI z x370, którego używam do teraz z Ryzenem 1700.

RAM chyba trochę staniał, chętnie wrzucę od razu 64 gb.

Kupiłem ostatnio Arctic Liquid Freezer II 480, więc na polu chłodzenia chyba jestem zabezpieczony.

Grafa: RTX 3080, buda Fractal Design R5, zasilacz Thermaltake Smart SE 730 w, bronze (tu pewnie może trochę brakować?)

Zastosowanie: Maszyny wirtualne + kodzenie w starych, ogromnych projektach na Symfony i WP, dogrzewanie pokoju w zimie, Vampire Survivors.

Wiem, że to ogólnie mocny overkill, ale tak jak pisałem wcześniej, chciałbym mieć po prostu spokój na dobre parę lat i wydaje mi się, że jest to osiągalne. Skoro Ryzen 1 starczył mi na 5 lat, a jedynie wymieniałem karty graficzne, dołożyłem ramu + dyski, to chyba tutaj też powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blood_brother napisał:

Jak chcesz płytę na kilka lat (pod kątem późniejszej wymiany samego procka) to tylko AMD Zen4, czyli coś na X670, czy B650. Intel co generacje zmienia podstawkę, a AMD 3 generacje Zenów upchnął na jednej.

Dokładnie w coś takiego celuję, ale potrzebuję podpowiedzi jakiego producenta/model wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Cały config wygląda tak:
MSI X670-P
Ryzen 9 7950x
Arctic Freezer II 280 argb
G.SKILL FLARE X5 - 32GB (tu dojdzie jeszcze kolejne 32GB, ale były zawirowania z ramem)
Dyski: Samsung 990 PRO 1 TB (system), Kingston KC3000 2TB (Cyberpunk, Darkwood i Vampire Survivors)
GPU: Gainward 4080 Phantom GS.
PSU: Został Thermaltake 730w, póki co nie wybuchł

Męczyłem się trzy tygodnie, bo mi sprzedali zepsute mobo Gigabyte i komp się wieszał na szybkich nvme, na wolnych chodził 100% stabilnie.

Komfort pracy w porównaniu do Ryzena 1700 jest niesamowity i mam 38k punktów w cinebench r23 vs 7k. Te szybkie nvme też dają sporo.

Edytowane przez wujek_kane
dopisałem zasilacz
  • Like 1
  • bogactwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mordo taki potfur i tylko 64 gb ram udocelowo? ja teraz robie blockouty i zbrush potrafi zabrac 30-40 gb ramu... moze warto to przemyslec? 😄 tzn oczyuwiscie rob tak zeby Tobie bylo dobrze i pod swoja prace 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, KLICEK napisał:

mordo taki potfur i tylko 64 gb ram udocelowo? ja teraz robie blockouty i zbrush potrafi zabrac 30-40 gb ramu... moze warto to przemyslec? 😄 tzn oczyuwiscie rob tak zeby Tobie bylo dobrze i pod swoja prace 😄 

Ja głównie programuję w PHPstormie z odpalonymi kilkoma dockerowymi kontenerami i nawet 32 GB starcza. Chętnie bym coś porzeźbił w wolnym czasie, ale tego ciut brak 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności