Jump to content

scale vertexów i młotek_tutorial


piotrek
 Share

Recommended Posts

Witam,

Czynię właśnie pierwsze kroki w Mayi i przy przerabianiu tutka z helpa Mayi (Polygonal Modeling - Modeling a polygonal surface) w kroku "Subdividing polygon faces" należy zaznaczyć cztery face'y i zastosować subdivide. I tu właśnie pojawia się problem, w tutku na obrazku wszystkie utworzone vertexy są ładnie "poukładane" w trzech rzędach, a u mnie jest tak, jak na załączonym obrazku (czerwona obwódka). Wiem, że ma to związek z wertexem, który jest pomiędzy dwoma... czymś tam :)

Stąd moje pytanie: co zrobić, aby było tak jak w tutku?

 

Drugi problem - posłużmy się przykładem:

mam ten młotek i przykładowo zaznaczam te vertexy, które oznaczyłem na zielono, i chciałbym, aby wszystkie miały takie samo położenie na osi Y, tzn. leżały na jednej prostej. W Max'ie zawsze zaznaczałem owe vertexy i poprosu skalowałem je wpisując w te "textFieldy" (coś tam coordinate) jako wartość Y "0" - w wyniku czego osiągnąłem zamierzony efekt.

I właśnie: czy w Mayce brak takich pól, gdzie można wpisywać np. współrzędne, czy tylko ja nie wiem gdzie one są? A jcheżeli ich nie ma to jak inaczej przeskalować te wierzchołki (gdy próbuję ręcznie, to ciężko jest trafić w zero, ponieważ dopuszczalne są ujemne wartości) ?

 

 

 

EDIT:

PS. Znacie może jakieś artykuły czy teksty traktujące o nodach(!!!!) i ogólnie o Mayi po polsku? Co prawda jest np. help, ale przelecieć przez angielski tekst to dla mnie prawdziwa katorga

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz kilka vertexów i chcesz je wyrównać w jakiejś osi względem jakiegoś innego wystarczy że zaznaczysz vetrtex przeznaczony do wyrównania wciśniesz v (snap to points), klikniesz na odpowiednią oś manipulatora move i przeciagniesz kursor nad docelowego vertexa.

 

Jeśli chcesz za pomocą skalowania w tym wypadku wystarczy że zaznaczysz vertexy i wpiszesz komendę mela:

scale -r 1 0 1

.

 

Po naszemu o Mayi raczej nic nie znajdziesz.

 

Sory że tak chaotycznie napisałem ale się spieszę, jakby co to napiszę dokładniej później.

 

Mały update:

Co do problemu z tutem to chyba najprościej będzie skasować face'y trzonka i zbudować go od nowa (za pomocą Extrude edge i merge vertices). Możesz też przerobić tutorial od początku, bo z tego co pamiętam to jest bardzo krótki. :)

Link to comment
Share on other sites

W Max'ie zawsze zaznaczałem owe vertexy i poprosu skalowałem je wpisując w te "textFieldy" (coś tam coordinate) jako wartość Y "0" - w wyniku czego osiągnąłem zamierzony efekt.

I właśnie: czy w Mayce brak takich pól, gdzie można wpisywać np. współrzędne, czy tylko ja nie wiem gdzie one są?

 

W majce na pasku statusu po prawej stronie masz takie male okienko gdzie moszesz robic absolutne/wzgledne transformacje, zmieniac szybko nazwe selekcji i zaznaczac szybko sety (domyslnie jest przy nim napis SEL, czyli selekcja, przytrzymaj klawisz myszy na tym zapisie i zobaczysz inne opcje). Zmieniasz sobie na absolute transform, zaznaczasz wybrane punkty(lub obiekty), wlaczasz narzedzie translacji (klawisz W) i po wpisaniu jakis wspolrzednych punkty przeskocza w miejsce ktore wpisales.

Jesli chcesz zmienic tylko np. pierwsze 2 wspolrzedne (np tylko X i Y), to nie musisz wisywac trzeciej (Z). Jezeli chcialbys zmienic tylko wspolrzedna Z musisz posluzyc sie kropkami: np mamy grupe punktow i chcesz wyrownac je do Z=0, nie zmieniajac X i Y: wpisujesz . . 0.

Ze skalowaniem nie probowalem, ale powinno byc tak samo jak z translacja i obrotem. Przy domyslnych ustawieniach klawiszy szybki dostep do parametrow tego okienka masz po wcisnieciu [alt + ` (tylda)].

Najszybciej jednak punkty wyrownuje sie zaznaczajac caly pas krawedzi (zanaczasz jedna, ctrl+prawy myszy i select contiguous edges) po czym przenosisz je z wcisnietym V wedlug wybranej osi do wybranego punktu, tak jak juz wyjasnial mathix.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy