Skocz do zawartości

rozdzielczosc do druku


polka dot

Rekomendowane odpowiedzi

hej moze bylo nie moge znalezc

 

wiec w jakiej rozdzielczosci zrobic rendery zeby po wydrukowaniu zwykla kolorowa drukarka na zwyklym papierze A4 nie bylo duzej utraty jakosci? w jakim formacie przygotowac rendery do druku? jezeli tif to ile dpi?

 

prosze o szybka odp i dzieki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tiff, 300 dpi, CMYK. Natomiast dużo zależy od jakości papieru, na zwykłym 80g/m2 kolory ci "siądą" farba wsiąknie i bedzia blado. Już 120g/m2 poprawi sytuacje, zwłaszcza jak będzie "ugniatany" (nie pamiętam jak to sie fachowo nazywa) albo powlekany. Najlepiej jednak skorzystać z papieru foto np. 230g/m2. Należy zwrócić też uwagę na zawartoś czarnego barwnika w składowych kolorów, czasmi jest tak że barwy sciemniane za pomocą czerni wygladają beznadziejnie, jak brudne. Można próbować zminimalizować ten efekt za pomocą Selective Color w Photoshopie. Zdjąć czarny, a dodać cyjan, magente i żółty. Oczywiście nie obędzie się bez zmian w kolorystyce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę dodać (przynajmniej tak głosi legenda;) ), że czyste gradienty niezbyt dobrze wychodzą w wydruku - muszą mieć ziarno, żeby nie było widać przeskoków. Na ile w tym jest prawdy to nie wiem (tzn. zapewne jest w tym racja, ale nie wiem dokładnie, co trzeba z tym fantem zrobić). Jak znajdę coś jeszcze na ten temat to edytuję posta.

 

EDIT: Mam coś, cytat pochodzi z książki "Photoshop 7. Skuteczne rozwiązania" (S. Kelby, F. Nelson - HELION):

 

"(...) Oto bardzo popularna wskazówka, dzięki której mozna pozbyc sie prążkowania w przypadku obrazków w wysokiej rozdzielczości. Otwórz obrazek w Photoshopie i z menu Filter (Filtr) wybierz polecenie Noise (Szum), a potem Add Noise (Dodaj szum). Kiedy pojawi się okno dialogowe Add nNoise (Dodaj szum), wpisz 2 w polu amount (Intensywność), a w polu Distribution (Rozmieszczenie) wybierz Gaussian (Gaussowskie), zaznacz pole Monochromatic (Monochromatyczny), a potem kliknij OK. Oglądając podgląd obrazka, na ekranie zobaczysz odrobinę owego szumu, ale podczas drukowania w wysokiej rozdzielczości szum zniknie i ukryje stopniowanie. (...)"

 

Mam nadzieję, że będzie pomocne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos obliczania rozdzielczości do druku:

Mamy jakis tam wymiar papiery, np. A4 to 29,7cmm x 21cm. Aby przelozyc to na rozmiar w pixelach robimy tak: (1 cal to 2,54cm) 29,7 / 2,54 * 300 = 3507 i wysokosc obrazka analogicznie - 21 / 2,54 * 300 = 2480. Czyli zeby wyrenderowac obraz na potrzeby druku A4 w 300dpi trzeba ustawic jego rozmiar na 3507x2480 pixeli.

Algorytm prościutki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności