Skocz do zawartości

Wrocławskie plenery czyli spotkajmy się! :)


tweety

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

zdjęcia chociaż nie doskonałe znakomicie oddają klimat tamtego miejsca...może i my kiedyś...

dokładnie !, niedługo wybieram się z poznańską ekipą tutaj

mam nadzieje że klimatycznie lepiej niż na zdjęciach, a po lekkim uwzględnieniu kontekstu historycznego na prawdę już czuć dreszcze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz-027.jpg

obraz-051.jpg

 

 

Wiosna w pełni, wszystko wokół kwitnie. Bociany już dawno wróciły, a wraz z nimi powrócili archeolodzy na teren wykopalisk na Placu Dominikańskim we Wrocławiu. O pracach archeologiczno-architektonicznych prowadzonych na tym terenie pisałem w marcowym numerze „Turysty”. W świetle nowo zaistniałych faktów nie mogę oprzeć się pokusie zaprezentowania czytelnikom widoku odsłoniętego, średniowiecznego rurociągu, o którym wspomniałem w artykule „Historia za parkanem”.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Rurociąg ten zainteresował również przedstawicieli Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, którzy zapragnęli pozyskać fragment tego znaleziska dla przyszłego muzeum wodociągów, mającego powstać w XIX wiecznej wieży ciśnień przy ul. Na Grobli (kiedy – któż to wie?).

 

By pozostać przy temacie, chciałbym przedstawić pewien nieduży, młodszy o kilkaset lat od wspomnianego rurociągu, lecz już zabytkowy obiekt, który może wejść w skład przyszłego muzeum MPWiK. Położona na południowo-wschodnich obrzeżach miasta przepompownia wód infiltracyjnych (czerpanych z gruntu, poprzez sieć studni i rurociągów) powstała na początku XX w. Ciekawa, niemal baśniowa architektura, wtopiona w otaczającą ją zieleń, mogła by stanowić tło dla filmu fantasy. Pompownia ta, dzięki zainstalowanym w niej trzem leżącym maszynom parowym typu Woolfa, z których każda napędzała dwie pompy tłokowe, przetaczała 85 – 95 tys. metrów sześciennych wody na dobę do zakładu uzdatniania „Na Grobli”. W latach 70. XX w. agregaty pompowo-parowe zastąpiono nowoczesnymi pompami wirowymi, napędzanymi silnikami elektrycznymi. W 1996 roku wybudowano w pobliżu nowoczesną pompownię, a starą wyłączono z eksploatacji. Wewnątrz przywrócono pompowni pierwotny wygląd, odrestaurowano architekturę i agregaty parowe. Wszystko wygląda tak, jakby za chwilę miało zostać uruchomione.

 

Obiekt ten bez większych problemów możemy obejrzeć z zewnątrz, lecz jego zwiedzanie może być utrudnione. Dzięki uprzejmości Dyrekcji MPWiK udało mi się wtargnąć do środka i zrobić parę zdjęć dla czytelników „TD”. Oczywiście pracownicy wodociągów wiedzą najlepiej, że... „nie ma takiej rury, której nie można odetkać” i jeśli ktoś się bardzo uprze, to zwiedzi pompownię również od środka. Najlepiej zrobić to w grupie (np. wycieczka szkolna lub grupa z przewodnikiem miejskim). Komu się to nie uda musi zadowolić się kilkoma zdjęciami w „Turyście Dolnośląskim”.

 

Tekst i zdjęcia: ANDRZEJ WIĄCEK

Turysta Dolnośląski Nr 5/2005

 

 

Atakujemy ? kto się pisze ?

===========

Ciekawy link - szczególnie strona 22 - końca

 

http://www.pot.gov.pl/doc/str1-70.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... może być ciężko z dostaniem się do środka. MPWiK to ciężki orzeszek do zgryzienia :] ale nie ma takie rzeczy z którą sobie nie poradzimy :D

 

11 listopada... to sobota:

Wietrznie i deszczowo. Temperatura maksymalna 9st. C w centrum miasta i 6st. C na obrzeżach. Wiatr pólnocno-wschodni, porywisty, miejscami dochodzący do 60 km/h. Zachmurzenie średnie z miejscowymi opadami.

Biomet zdecydowanie niekorzystny, ostrzegamy przed falą grypy i przeziębień

 

mi to pasuje :]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyposażenie :

 

- kamera termowizyjna (jeżeli wchodzimy w nocy)

- nożyce do siatki

- lina

- granat dymny

to mam gotowe

 

potrzeba:

- saperka

- 4 kpl.moro (po jednym dla Ciebie TT i Vorka a dwa dla mnie - zeszyje sobie)

- brzeszczot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności