Skocz do zawartości

Problem: Normal mapa po raz n-ty


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio próbowałem zrobić normal mapę do LP przy pomocy HP. Wzorowałem się na tutorialu do 3ds maxa oraz własnymi eksperymentami z Melody od Nvidii.

Użyłem tych modeli:

 

clipboard01nq8.th.jpg

 

Efekt:

 

clipboard012xc4.th.jpg

 

A teraz pytania: od czego zależy pojawianie się tych niesymetrycznych jaskrawych przebarwień? Czy da się to jakoś wyeliminować (nie licząc PS)?

Co należałoby zrobić, aby poszczególne elementy na mapie były wyraźniej zaznaczone?Czy to wyłącznie kwestia róźnicy między HP a LP? Jeśli tak, to jaka jest granica przy rozbudowywaniu HP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Po pierwsze nie potrzebnie uzywasz jakich kolwiek innych pierdol poza samym maxem jezeli smazysz normala z HP.

Uzyj do tego projektora z maxa i wysmaz za pomoca render to texture.

Tylko w ustawieniach renderera daj sampling na off i wylacz antyaliasing.

 

Niesymtryczne jaskrawe linie, oznaczaja kat padania swiatla oraz kat nachylenia geometrii. Czasem sa poprawne czasem wynikaja z blednych ustawien. I da sie wyeliminowac :] Odpowiednio ustawiajac soft ktorym smazysz normale. A co do granicy przy hp... nie ma. Jedyna jest twoj komp. Ale musisz wziasc pod uwage wielkosc detalu bo niektore detale moga nie byc widoczne nawet przy 2048x2048.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wydaje mi sie ze problem slabego zarysowania elementow na pancerzu jest spowodowany budową obu obiektow. Otóż wystające fragmenty w modelu HP (ten stelaż czy pasy) wyglądają jak wyekstrudowane z powierzchni pancerza i tym samym ich sciany boczne są pod kątem prostym do powierzchni pancerza. W efekcie przy smarzeniu normalmap promienie nie trafiaja w nią wogóle bo lecą do niej równolegle, ewentualnie lekko ocieraja sie o krawędz i stąd słabe zarysowanie tych elementow na wypalonej normalmapie. Moja propozycja to zmiana nachylenia tych krawędzi, lub poprostu używanie w 3dsmax Bevel zamiast zwykłego Extrude.

 

Normalmapping ma swoje ograniczenia wynikające z procesu jej powstawania, nie zmienia mgicznie LP w HP. Wiedza teoretyczna o procesie jej powstawania a nie tylko o obsłudze narzędzia uchroni Cie przed budowaniem modeli nieodpowiednich do tego.

 

(Nigdy nie zrobiłem modelu z normalmapą więc jeśli bredze to wybaczcie lub nie..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzieli co wiedzieli i sie zgadzam z przedmowcami, nawiazujac do przybysza, staraj sie zwracac uwage na to, aby nie bylo zadnych ostrych krawedzi, nawet jesli masz taki pas wyextrudowany zbeveluj krawedzie aby normal wogole mial prawo zauwazenia zmiany kata wypuszczania promieni samplujacych

(na prawde w koncu skoncze ten tutek :( )

pozdrowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności