Skocz do zawartości

Lampy w pomieszczeniach ( jakiego typu swiatla?)


tadzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do tej pory starałem się wycisnąć jak najwD:%5CPiotr%5CAnimations%5Cbedroomięcej ze scana, ale wiadomo że wiele się nie da, D:%5CPiotr%5CAnimations%5Cbedroom.jpgwięc od niedawna rozgryzam Vraya.

Robię scenkę łazienki dość ciasnej i ze specyficznie rozmieszczonymi oknami (tzn dwa dość małe w jednej części pomieszczenia), przez co światło słoneczne nie dociera wszędzie (umieściłem w kazdym oknie Vraylight i 1 TargDir jako słońce). Mam nadzieję, że coś tam widać ;-) lazie.jpg 1.jpg

I tu pojawia się moje pytanie: chciałbym mianowicie dodać jeszcze kilka lamp (halogenów wbudowanych np w sufit/ściany). Kombinowałem, ale nie bardzomi mi to idzie. Jakiego typu świateł użyć? Mogą być zwykłe Spoty czy Omni? Widziałem jakąś prackę, gdzie z lamp "rozlewało' się takie ciepłe, jaskrawe światło na ścianę.

Proszę także o uwagi ogólne tzn co i jak poprawić (a jest co, bo jak widać realizmem moje "dzieło" nie tryska ;-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

MaGuu jeśli chodzi o ustawienia, to np Irradiance map ustawiłem na Very Low,

a Lightmap Subdivs na 300 zeby skrocić szas renderu, więc na koniec jak już wszystko będzie gotowe, to wtedy je podniosę.Co do innych, to nie mieszałem zbytnio (bo szczerze mówiąc nie wiem jeszcze co jest do czego...no cóż... takie są początki...;-). Materiały są dość proste, trochę reflectu i jakaś bitmapka (niby kafelki...he he).Tak więc chętnie się dowiem jak to wszystko ulepszyć.

Pozdrawiam.

http://www.max3d.pl/forum/attachment.php?attachmentid=38948&stc=1&d=1161563683

Image2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu ja...kurcze nie moge tego zrobic. Uparłem sie na te swiatla... i musze je zrobic...grrrr...

Moje swiatla sa paskudne... nie bardzo wiem czemu... Moze mi ktos powiedziec gdzie tkwi blad?

Oczywiscie sa to Photomeric > Halogen ale jakos tak... lipnie to wyglada.... buuuu....

5dg3.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie testuje sobie te swiatla na malej scence (ten render 640x480 przy Irradiance-medium, Lightmap 1000, Antiallaisingu Catmull i jeszcze kilku "bajerach" zajal mi...1h 7min...ufff..moj sprzet- proc 1,5 GHz, 512 RAM...tak wiec bez testowania na dodatkowaj pomocniczej scence nie da rady...)

Dzieki za tutka. Zaraz zabieram sie za niego. Pozdrowionka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lis (Lisie?) juz widzialem tego tutka... i szczerze mowiac nie kumam nadal...

Tak naprawde to nawet nie bardzo wiem co to jest IES :-) Bo wiem tyle, ze jest to jakis plik do zaladowania w web. A czemu sluzy to juz nie wiem. W tym tutku jest do pobrania ale nie moge tego zrobic, bo wyskakuja mi jakies znaczki:Z�1F�e�a����8�58��ET��=a97

Ale za to pobralem z jakiejs stronki iesa do halogenow.

Zobaczymy...

Grunt to umiec przyznac sie do swojej niewiedzy... ciezkie to... ale sie przyznaje.

Jest to moja pierwsz scenka w Vrayu i dlatego tak Wam "marudze".

Totez prosze jednoczesnie o wyrozumialosc/cierpliwosc :-)

 

Maverick co do ustawien Irr i (w moim przypadku) Lm to tak jak napisalem wyzej- medium i 1000.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to pobralem z jakiejs stronki iesa do halogenow.

 

Podziel się swoją wiedzą, bo ja też wkrótce będę przerabiał temat takiego oświetlenia, a nie chcę zakładać nowego tematu:)

 

Czy ten caly IES to tylko do halogenów jest? A co ze zwykłymi żarówkami, i w ogóle ze sztucznym oświetleniem, jak to się zgrubsza symuluje we Vrayu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumialem, to sa to pliki odpowiedzialne za rozproszenie i ogolne wlasciwosci swiatla emitowanego przez poszczegolne emitery (tj lampy).Niech mnie koledzy poprawia, jesli cos przeklamalem ;-)

 

Generalnie zaladowac je mozna do oswietlenia typu Photomeric, ale z opcja web > web files.

A poza tym sam ustawiasz sobie tez temperature swiatla (czyt. barwe np typu halogen, qwartz itd), intensywnosc itd itp.

Znalazlem kupe ies'ow do roznych rodzajow swiatel, takze mozna zrobic niemal kazde swiatlo (lamp) jak sadze.

W necie jest tego na prawde duzo. Genialna sprawa.

Przejrzyj sobie caly watek i tutka ktory mi zapodali Maguu i Lis.

Pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie watek juz chyba jest zakonczony, ale chcialem jeszcze tylko wrzucic tu ta pracke ( no powiedzmy ze ukonczona). Wiem ze ewentualnie powinna byc w dziale finished, ale moze ktos jeszcze ma cos do dodania odnosnie tych swiatel

lub ogolnego wygladu wizki (bo jakos np duzo jest jakichs "szumow", dokladnie widac je na drzwiach):

ddbathroom1iw2.jpg

A! I jeszcze chcialbym nadmienic, ze jest to moj pierwszy twor w vrayu, wiec jak na pierwszy raz to chyba nie jest tak zle (???) ;-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie zaczynam zabawe z 3D bo dotad tylko rysowalem no i klasyczne 2D strugalem. Dzieki chlopaki za ten watek - cala masa informacji dla takiego nooba jak ja ;) A renderek sliczny, nie leza mi te kanciaste umywalki, ale calosc ladna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności