Skocz do zawartości

Pomoc przy ustawieniu płyty...


gruber007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

kupiłem nowy sprzęt , tzn. czesci i sam złożyłem wszystko. Po odpaleniu wszystko działa ale zainteresowało mnie kilka rzeczy. I proszę was żebyście na to zerkneli (zalaczniki) :

w załączniku wrzuciłem screeny z cpu-z

- na obrazku nr. 2 troche duże sa te CL i małe MHz , czy one sa dobre dla tych pamieci http://sklep.benchmark.pl/pelny_17386.html ?? to samo obrazek nr. 3 i 4 (2 kości). Może cos zle sprawdzam :/

- czy na pierwszym nie powinno być ht 2000MHz ?

 

w biosie mam prawie wszystko na auto i nie chce za dużo zmieniac poniważ nie zajmuje sie kreceniem ale chciał bym żeby cl było dobre itp. przy pamieciach ustawiłem tylko taktowanie na 667 a te wszystkie cl na auto bo jest ich za duzo i niewiem co ustawic :/ w podreczniku od plyty glownej nic ciekawego nie napisali.

Napisali byscie co nalezy koniecznie ustawic w nowej plycie (asus m2n4-sli) lub może znacie jakis poradnik/artykół na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie widzę żadnych nieprawidłowości, są to po prostu domyślne ‘bezpieczne’ ustawienia, z pewnym zapasem.

 

Częstotliwość pamięci = częstotliwość procesora / dzielnik pamięci.

2200 / 7 = 314MHz. Pewnie da się zmienić dzielnik na 6 ale wtedy będziesz miał już 366MHz. Ponieważ zrobiłeś wszystko na auto, to zostały wzięte domyślne timingi dla 333MHz z SPD (widać je na 3 i 4 screen’ie). Jako że, są to dobre pamięci, to na pewno da się je zmniejszyć, ale jak bardzo, tego Ci nikt nie jest w stanie powiedzieć. To indywidualna sprawa konfiguracji i sam byś musiał troszkę podłubać z tym.

Osobiście, wydaje mi się, że te kości pójdą z palcem w de na ustawieniach domyślnych dla 266MHz (z tej tabelki z 3 i 4), a może i lepiej.

 

To co Ci przede wszystkim proponuję zrobić, to ustawić Command rate z 2T na 1T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Ci coś dało, mi na AXP2000+ dało ok. 0,5 s. w cinebench :P

 

Te 667MHz DDR oznacza tyle, że producent gwarantuje Ci bezproblemowe działanie pamięci z taką częstotliwością. Natomiast domyślne timingi są „luźne” żeby nie stwarzać sobie i klientom niepotrzebnie problemów. Bo jak klient ma jakieś pojęcie, to sobie poprzestawia.

 

Jeśli byś bardzo chciał pogonić je do tych 667 DDR to musisz po prostu podkręcić procesor do ok. 2330MHz (2330 / 7 = 333MHz = 666DDR)

 

Zobacz/przepisz sobie ustawienia z „timings table”, odszukaj odpowiadające im opcje w BIOSie, i zmień na wartość z tabelki. Po takim zabiegu dobrze byłoby sprawdzić stabilność jakimś goldmemory, albo SP2004 (stress RAM test). Jak wszystko będzie git, to możesz próbować zjechać jeszcze, do tych dla 200MHz. Ale tu proponowałbym pojedynczo. Żebyś wiedział który parametr ewentualnie powoduje niestabilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli chce żeby moje pamieci chodziły na timingach 3-8-4-4 przy 667 to musze podkrecic proca aby ta szyna była na okolo 333MHz i potem wpisac te timingi ktore podaje producent ? 3-8-4-4 ? tylko, że tam mam możliwość ustawienia okolo 14timingów , reszte zostawic na auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał proca 1400MHz to szyna by była 200MHz i ramy chodziły by na tych niskich timingach?

bez przetaktowywania procka nie da rady? Ustawiłem go na te ~2300MHz i temperatura skoczyła do okolo 70stopni!! normalnie ma temperature nie wieksza niz 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 70*C !?! To coś musisz mieć nie tak, bo aż nie chce mi się wierzyć że tak mocno podskoczyła.

 

Częstotliwość pamięci = częstotliwość procesora / dzielnik pamięci.

 

I tymi dwoma parametrami regulujesz częstotliwość działania pamięci. Wynika to z architektury K8, a konkretnie z tego że kontroler pamięci jest wbudowany w procesor. O żadnej szynie nic nie mówiłem (mówiąc o „ustawieniach domyślnych dla 333MHz” mam na myśli częstotliwość pamięci 333MHz = 667DDR). Podkręcanie procesora ma tylko taką zaletę, że... będziesz miał podkręcony procesor J.

 

OK. Po kolei.

Chcesz aby pamięci działały na 667 (choć nie widzę w tym specjalnie sensu) – jedyna droga, podkęcić procesor.

Chcesz pozmieniać timingi - przepisz ustawienia z tabelki, dla 266MHz (533DDR), „CAS# Latency = 4” itd. Odszukaj odpowiednie parametry w BIOSie i poprzestawiaj. Generalnie żyłowanie timingów jest dość żmudnym procesem, dlatego z tych 14 różnych wybierz tylko te co znasz (z tabelki). Zwłaszcza że większość z nich daje bardzo znikomy przyrost wydajności.

Jedno z drugim jest powiązane tylko w taki sposób, że wyżej taktowana pamięć nie zdzierży ostrych timingów i na odwrót.

 

Ponieważ napisałeś że nie chcesz podkręcać procesora, to pozmieniaj tylko timingi jak napisałem Ci wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności