Skocz do zawartości

Apokalipsa-prezentacja maturalna.


CzAk1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich ;]

Sprawa o którą sie rozchodzi w tym temacie dotyczy prezentacji przygotowywanej przeze mnie na Maturkę z polskiego. Temat, który wybrałem brzmi następująco:

Ujęcie motywu końca świata w literaturze i malarstwie. Przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach.

No i praca moja nad tym zagadnieniem powoli się posówa...ale pomyslałem, ze może jeszcze zajrzę tutaj i poproszę nasza cudowną społeczność o pomoc :)

Chodzi mi o to, że może jak znacie jakieś stronki w necie, macie jakieś fajne materiały albo wiecie gdzie i co można fajnego dorwać związanego z Apokalipsa to bede bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

Z góry dzięki

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Hello,

 

po pierwsze chcesz koniec swiata czy Apokalipse? Bo to nie to samo. Koniec swiata wystepowal w roznych mitologiach, nie tylko w mitologii chrzescijanskiej.

 

Konkretnie do mitow chrzescijanskich odnosi sie film "Siodma pieczec" (horror), a takze, bodajze, "Dobry Omen" Pratchetta (jest tam 4 jezdzcow miedzy innymi).

 

Mozesz tez zainteresowac sie mitami konca swiata z innych religii. Nordycy mieli Ragnarok, zmierzch bogow, kiedy to sily porzadku i chaosu (nie dobra i zla, choc moznaby to tak interpretowac) zetra sie w smiertelnej walce. Starzy bogowie umra w tej walce razem ze swoimi odwiecznymi przeciwnikami, nowe pokolenie odbuduje swiat. Polecam "Edde Poetycka".

 

O ile pamietam do Ragnaroku odnosila sie troche ksiazka Gaimana "Amerykanscy Bogowie", ale glowy nie dam.

 

Mamy tez wersje naukowa konca swiata - to po prostu czas, kiedy wszystko przestanie istniec. Tutaj podpada "Eryk" Pratchetta (mlody demonolog Eryk i nieudany mag Rincewind odwiedzaja swiat na jego poczatku i na jego koncu), a takze "Autostopem przez galaktyke" i inne ksiazki Douglasa Adamsa (zniszczenie Ziemi, no i wystepuje tam "Restauracja na koncu Swiata", zawieszona w czasie o kilka sekund od ostatecznego konca swiata).

 

pp,

_3Jane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

kolejna pozycja z popkultury z koncem swiata w tle: Hellboy, zarowno komiksy jak i film. Rasputin chce tam przeciez doprowadzic do powrotu na swiat Dawnych Bogow, a zatem jakos tam konca swiata. Ten sam motyw oczywiscie u Lovecrafta: kiedys "gwiazdy beda w porzadku" i powroca Wielcy Przedwieczni...

 

A jesli chodzi o klasyke, i to zdaje sie nawet przerabiana w szkole, to prosze, Milosz i "Piosenka o koncu swiata" - znow alternatywna wizja:

 

http://www.milosz.pl/w_poks.php

 

pp,

_3Jane

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew;]

JohnyZi Thx for Link

Właściwie to koniec Świata to koniec świata...nie zastanawiałem się nad innymi religiami choć przy próbie zrozumienia Biblii, religi i Apokalipsy Św. JAna wspomagałem się tez informacjami z innych religi m.in o judaistycznych pojęciach Szatana. To troche pomaga w zrozumieniu jego symbolu w Apokalipsie ale mąci w głowie:D

Własciwie to do samej Biblii nie moge się ograniczać...

Z obrazów mam już Michała Anioła, Bosh'a, Mamlinga, Waydena i czterech innych;]: El Greco, Giotto, Fra Angelico, Rafael,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taka książka "Mała Apokalipsa" Konwickiego, szybko sie czyta ja ją wykorzystuje do swojej pracy o totalitaryźmie :)

 

edit: JohnZi ja otwierać te prace? ja klikam i jakieś błędy wyskakują :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności