Skocz do zawartości

mapy - jak robiono?


Bhaal

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że szukałem w necie nurtującego mnie pytania i nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nie, postanowiłem zadać je tutaj :P

 

Czy wie ktoś może jak były robione mapy x-set lat temu? W jaki sposób oni je rysowali , że wiedzieli znali obrysy kontynentów?

 

Pozdrawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

polegali na relacjach żeglarzy. statek płynący z Hiszpanii do Afryki pokonywał trasę liczoną w milach morskich. obserwacja brzegu i zawijanie do kolejnych portów dawało coraz dokładniejsze mapy. głównie polegało to na rysowaniu kolejnych odcinków "od do". dlatego Hiszpania, Europa południowa i Afryka były doskonale odwzorowane, zaś już odleglejsze kontynenty tylko zarysowo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... no tak myślałem podobnie ale nie wiem czy dałoby rade w taki sposób całą europe tak dobrze narysować... wiem, ze Ptolemeusz opisał w jaki sposób tworzyć mapy (w dziele "Wstęp do Geografii) ale nie moge tego znaleźć.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe. myśli filozoficzne :]

 

wiem tylko, że innego sposobu nie mieli (no bo skąd). opływanie kontynentu i wytyczanie na papierze zarysów brzegu, ujścia rzek, cypli, wysep etc to jedyna możliwa droga.

 

co prawda są dziwne niejasności w jaki sposób niektóre rzeczy zostały odwzorowane ale to już debata o zjawiskach paranormalnych etc. ;)

 

Pozdrawiam

 

[edit]

Bruneq: nie Amerykę tylko wyspy z nią sąsiadujące ;) i to nie Kolumb a wikingowie pierwsi dopłynęli do Nowego Świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności