Skocz do zawartości

Dziwne plamy na renderingu


Gość wocio19

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wocio19

Witam serdecznie,

Mam na imię Wojtek i jestem studentem architektury. Przygotowuję właśnie prezentację mojej pracy dyplomowej i podczas renderowania pojawił się problem, z którym wcześniej się nie spotkałem i nie potrafię sobie z tym poradzić, dlatego prosze Was o pomoc. Na tej próbnej wizualce widać o co chodzi (kolorowe i czarne kółka)

dziwnyfo9.jpg

 

Używam 3DMaxa 7, jedyne światło to Daylight System. Przypisane renderery to Mental Ray dla Production i Skanline dla Active Shade (ten drugi chyba nie ważny bo jak renderuję to ustawiam na "Production" - chyba słiusznie?). Liczbę odbić i załamań przy Raytracingu, GI i Final Gather ustawiam wszędzie równo po 5.

Czy coś jeszcze mogę mieć źle ustawione, że na renderingu dzieją się te "dziwne rzeczy"? Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gość wocio19
a grzebałeś w ustawieniach daylighta ? musisz ustawić Sun na mrSun, oraz Sky na mrSky. do Exteriorów to raczej bez GI, only FG.

 

Poza tym, na http://www.evermotion.org masz opisane w tutorialu co i jak odnośnie daylighta. a Może co i skopałeś w materiałach, przyczyn może być wiele

 

gientekwl, SWRSC, dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :-) W moim Daylight nie mogę znaleźć tego ustawienia "mrsun/mrsky". Kiepski jestem w te 3d-klocki i na ogół zostawiam wszędzie parametry wyjściowe. Na razie zmieniłem Sun ze "standard" na "IES Sun" tak samo zrobiłem ze Skylightem. Tekstury, których użyłem są mega proste i żadnych bumpmapek tam nie ma (tylko opacity i diffuse/ambient), aczkolwiek błędów nie mogę wykluczyć, bo wszystkie sam definiowałem a niestety słabo się na tym znam. Z drugiej jednak strony już kilka projektów renderowałem w 3DMax'sie i nigdy nie było takiego problemu. Dzisiaj próbuję dalej i złoże raport jak coś się wreszcie uda ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie plamy w mentalu moga rozne rzeczy powodowac..swiatla..bump tak jak świerszcz mówił..materiały (podobno te architectural nie za dobrze dzialaja z mentalem)..generalnie mozesz wrzucic scene tu na forum to mozna bedzie sie jej przyjrzec..

 

a to fragment FAQ z CGTalk'a na ten temat:

 

3. My render has black splotches/artifacts:

Answer: There are several variations on this problem. Some times solutions are simple (like making sure you're rendering from a perspective view or camera view)...or merging the problem scene into a new clean scene.

Related threads:

http://forums.cgsociety.org/showthread.php?t=234449

http://forums.cgsociety.org/showthread.php?t=299873

http://forums.cgsociety.org/showthread.php?t=281718

http://forums.cgsociety.org/showthread.php?t=305385

 

 

acha i generalnie renderujac mentalem chyba powinienes uzywac wylacznie mentalowych swiatel, materialow/shaderow etc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wocio19
acha i generalnie renderujac mentalem chyba powinienes uzywac wylacznie mentalowych swiatel, materialow/shaderow etc..

 

Dzieki za podpowiedź - po przeczytaniu dyskusji na tym angielskojęzycznym forum (nota bene dyskusji zawierającej tuziny pojęć, których kompletnie nie rozumiem) byłem trochę załamany, bo chyba nikomu nie udało się na 100% ustalić przyczyny czegoś takiego i postawiłem na metodę prób i błędów...

Wykonałem sporo renderów na różnych ustawieniach FG, ale powodowało to jedynie przemieszczanie sie plam w różne miejsca. Postanowiłem więc wyłączać kolejno warstwy z róznymi obiektami i w końcu trafiłem na winowajcę. Jest nim cholerny płotek, który jest obiektem typu "ściana" pokrytym teksturą z mapką opacity. Nie wiem jeszcze czy winna jest tekstura, obiekt, czy może kombinacja tego typu tekstury ze ścianą - podejrzewam to ostatnie, bo w sumie drzewka zrobiłem podobnie, tyle, że z płaszczyzną a nie ścianą.

 

fg400filtr3odbicia4tosaft8.jpg

fg500filtr3odbicia4bezpty8.jpg

 

Tutaj pojawia się kolejne pytanie, które w tym przypadku będzie off-topic: Jak zrobić, żeby płaszczyzna była widoczna z dwóch stron. Zaznaczyłem już taka krateczkę w preferencjach użytkownika i we właściwościach tekstury też , że ma być 2-sided, ale nic to nie daje i dlatego właśnie te płotki robiłem ze ściany a nie płaszczyzn...

 

A poza tym: jeszcze raz stokrotne dzięki - mój dyplom bedzie chyba dzięki Wam uratowany!

Już miałem takie pomysły, żeby renderować te same obrazki po kilka razy, zeby plamy pojawiły się w innych miejscach i składać w Photoshopie w jeden kompletny obraz - hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem takie pomysły, żeby renderować te same obrazki po kilka razy, zeby plamy pojawiły się w innych miejscach i składać w Photoshopie w jeden kompletny obraz - hehe

 

tez tak kiedys robilem...a potem sie okazalo ze plamy byly dlatego ze uzylem omni a nie MR area omni :]

 

a co do nadania grubosci plaszczyznie to mozesz uzyc modyfikatora shell

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wocio19

Dzieki Maciek za radę. Okazało się, że problem faktycznie nie tkwił w samej teksturze, ale jej zestawieniu z rodzajem obiektu! Krzaki pojawiały się gdy kładłem ją na obiekt typu "wall" albo "box", natomiast rozwiązaniem okazało się zrobienie płotków z płaszczyzny z modyfikatorem shell. Wygląda tak samo jak pudełko albo ściana, ale nie krzaczy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności