Skocz do zawartości

Pytanie: portal/forum poświęcony tworzeniu gier


Juliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś główny polski portal i/lub forum poświęcone tworzeniu gier? Ten dział tutaj skupia się tylko na modelowanie do gier, a jest tyle rzeczy, o których by można pogadać, ponawiązywać kontakty, porozkręcać projekty itp. Myślę o miejscu, gdzie by spotykali się programiści, graficy, muzycy, pisarze, aktorzy itp. Taka mała Irlandia, w której przemysł gier praktycznie nie istnieje (mówię o czymś większym niż gierki online lub na komórki) takowy portal już ma... http://www.gamedevelopers.ie/home/

Ja się czegoś podobnego doszukać na polskich stronach nie mogłem, a przecież jest spora rzesza ludzi zainteresowana tworzeniem gier, no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O, nie znałem tego... Dzięki! :)

 

Aczkolwiek po dłuższym przyglądnięciu się stwierdzam, że to jeszcze nie to, co bym chciał ujrzeć :) Warsztat to portal dla programistów tylko. I za dużo tam myślenia o gierkach typu snake...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gamedev.pl jest od zatrzęsienia licealistów i gimnazjalistów, którzy obsesyjnie, za wszelką cenę próbują udowodnić że są od ciebie mądrzejsi (inna sprawa że nie zawsze im to wychodzi). Albo co tydzień zakładają topiki o zbieraniu teamu na nowego MMORPGA.

Nie mogę się jednak zgodzić z tym, że myśli się tam o gierkach typu snake. Prawie każdy pracuje nad własnym silnikiem 3d. Jest pare poważnych osób i ze 2 obiecujące projekty.

Gdyby jednak było poważniejsze forum to z chęcią bym się przyłączył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gamedev - widzę, że therealremi jesteś bardziej obstukany w tym temacie. Mnie wpadły w oko jakieś snake'i, może nawet snake 3D... :) W każdym razie gier 2D jest tam sporo.

 

Mnie by raczej chodziło o coś poświęconego tylko (ew. głównie) 3D, z nastawieniem na twórcze wykorzystanie tego stosunkowo nowego jeszcze medium. Tzn. żeby nie była to tylko domena informatyków i modelerów, ale także twórców z innych dziedzin. Wiecie, żeby pchnąć GRY w kierunku nieco ambitniejszym, niż są dzisiaj.

 

Co mi się podoba na owym portalu irlandzkim, to jego kompleksowość - oprócz samego gadania o grach, są także informacje o edukacji w kierunkach z grą związanymi (poszczególne kierunki są omówione nieco szerzej, nie tylko sucha lista), informacje o deweloperach gier, a także miejsce na zaprezentowanie swojego profilu i zareklamowanie się. Samo forum jest tam raczej mało aktywne, ale to dlatego, że: a) Irlandia to mały kraj i b) tam się więcej czasu spędza na piwie w pubie niż przed komputerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z empeckiem.

W polsce nie ma ani dobrego community ani game devu. Raz dlatego ze polski game art jest dosc daleki od prawdziwego AAA game devu pod wieloma wzgledami. Wiele osob ktora pracuje z polakow w game dev z reguly nie pracuje w polsce a wiec i realia sa inne. Z drugiej rzadko kto z polskich pro dzieli sie wiedza albo pomaga w jakis sposob wiec final jest taki ze fora i community sa wypelnione, jak ktos juz wspomnial, gimnazjalistami o ambicjach siegajacych mmorpg. Chociazby max3d wezme pod lupke. Wiekszosc pro ktora jest zarejestrowana na maxie, nie tyle aby miala jakeis swoje pracki pokazywac ( nie mowiac juz o ubitych mobach na raidach w wowie albo innym battlefield) ale nie udziela sie nawet w sposob doradczo oceniajacy. Forumowicze gamedev traktuja po macoszemu. A ludzie jak zauwazylem po zdobyciu skilla, wbiciu sie do duzych firm, albo po wyjezdzie przestaja sie udzielac. Przegladaja ale siedza cicho. ( niech chociazby wymienie tylko kilka osob jak MaggeM, Logadin, Hatred, Killstar - i masa innych o ktorej teraz nie pomyslalem). Owszem nie jestesmy i nigdy nie bedziemy polycountem, bo to inna liga. to jakby porownywac L.K. Avalon do IronLore. Coz Imho lepiej nauczyc sie angielskiego i szperac po zagranicznych forach gdzie ludzie sa bardziej przyjazni, chetni do dzielenia sie wiedza i game dev ma wieksza historie niz w pl.

Moje zdanie? Uczyc sie i przegladac inne fora i community. W polsce dopoki dzial game art na maxie nie bedzie tetnil zyciem nigdy nie bedzie dobrego community. Dlaczego max akurat? Bo Imho jest to najwieksze game art forum w pl. Dopoki niebedzie przemieszanych pro z newbie, gdzie wszyscy beda sie udzielac, gdzie nikt co chwile nie bedzie pytal jak sie robi boxa albo podawal polycountu w poli zamiast tri.

Ale ja sie nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zajrzeć do STG, jednak nie wiem, w jakim stopniu Cię to zadowoli

Dzięki za linka. Jeszcze tego nie przejrzałem dogłębnie, więc nie wiem, co sądzić. :)

 

Wygląda więc na to, że kilka takowych miejsc jest - szkoda, że nie ma jednego. Game art w sumie to głównie tesktury i modele, więc to forum na Maxie w dużej mierze pokrywa obszar, ale brakuje mi tutaj screenów z map, informacji o modach czy projektach, o myśleniu nad grami od strony fabularnej itp., bo sama grafa choćby najpiękniejsza, dobrej gry nie uczyni.

Co do postawy ludzi, to jestem tu za krótko, żeby się jakoś do tego odnieść.

 

Osobiście nie mam problemów z angielskim i forami anglojęzycznymi, ale pomimo tego czuję potrzebę istnienia takiego portalu w języku polskim także. Mogłoby to być miejsce na rozkręcanie bardziej lokalnych projektów, opartych o naszą rodzimą kulturę, a niekoniecznie wg standardów ogólnoświatowych. Już nie mówiąc o dostępności dla większej ilości osób, dla których język oraz poziom takiego np. polycountu jest zbyt dużą barierą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

Juliusz zapomnij o tym co piszesz, w polskich realich tego nie uswiadczysz, są niby stronki zawierajace info o powstajcych modach itp, ale to jest niczym w porwnaiu z zachodnimi stronkami , gdzie chocby seria ut, hl2 i cala masa innych tętni zyciem, gdzie mozesz podyskutowac czy to o modelach czy tez programowanu danego enginu , czy samiej koncepcji na gre mod czy cokolwiek, są tam fajnie zgrupowane razem te tematy i udziela sie tam masa ludzi z całego świata

a polska to tak jak Porasz napisał nic dodac nic ująć, sam widzisz jak wyglada ta czesc forum , ruch jak w ulu XD, moze jest to spowodowane tym ze jak kots juz sie wybije to zalezy mu juz tylko na kasie a nie zrobieniu czegos od czasu do czasu dla siebie i na pokaz dla innych, nie wpsominajc juz o braku chęci na kometownie prac innych , rzeczowe wykniecie błędów itd itp

ogólnie jak znasz jezyk to nie ma problemu na nie polskich stronach znajdzesz wszystkie chyba potrzebne informacje ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności