Skocz do zawartości

Poczatkujacy - kilka pytan odnosie tekstur


Gaw

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

od dzisiaj zaczynam nauke 3ds maxa, dlatego prosze o wyrozumialosc.

chcialbym wymodelowac takie puszki.

th_10673_ProWhey_vanila_123_1055lo.jpg

 

samo proces modelowania jakos mi pojdzie(mam nadzieje), ale co z tekstura.

jak zrobic zeby od etykiety odbijalo sie tlo.

po lewej zdjecie zrobione w realu, po prawej etykieta nalozona w PS - nie ma zadnego polysku nic sie nie odbija - czyli lipa.

 

prosze o jakies wskazowi praktyczne, reszte teorii doczytam z Bibli 3ds maxa :-)

 

p.s. jesli temat zamiescilem w zlym dziale, to przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość bl0ndynek

Nie za bardzo rozumiem, ale ja widze to tak:

1.Na sloiczku modelujesz etykiete

2.Na etykietke nakładasz UVW Unwrap :)

3.Masz teksturke podkładasz ją

4.Odpowiednie ustawienie materiału i sceny zależnie od randera i teksturka jako diffuse.

 

To tak w skrócie jak coś nie jasne to pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, domyslam sie ze to bedzie wygladalo tak jak odbicie lustra, a chodzi o to zeby nie odbijalo tak dokladnie :-) jak przyjrzycie sie etykiecie zobaczycie ze tak jakby rozmywa obraz. nie wiem jak to okreslic.

 

dziekuje za porady.

gdyby ktos mial jeszcze jakis pomysl prosze o odpowiedz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby materiał odbijał światło i otoczenie to dla pierwszego przypadku (czyli połysk) musisz zwiększyć specular level i pokombinuj też z glossines i różnymi rodzajami cieniowania (standardowo jest blinn) a dla drugiego przypadku (refleksje) musisz dla kanału reflection użyć mapy raytrace wtedy w etykiecie będzie się odbijało otoczenie.

Słoik jako że jest on figurą obrotową najprościej będzie zrobić rysując za pomocą linii (create>shapes>line) połowę jego krawędzi i dodając modyfikator lathe który utworzy figurę poprzez obrót linii wokół jakiejś osi. Potem przekonwertuj to do editable poly, zaznacz polygony na których wypada etykieta i nadaj im jakieś id, reszcie polygonów nadaj inne id będą to pozostałe polygony czyli szkło słoika to samo zrób z nakrętką(chyba że zrobisz ją jako osobny obiekt). Teraz w edytorze materiałów stwórz materiał multisub object (mapa składająca się z kilku materiałów dla poszczególnych id) ustaw liczbę materiałów na dwa: pierwszy to szkło drugi to etykieta (jak nakrętka jest częścią słoika to 3). Nałóż stworzony materiał na obiekt. Teraz w editable poly zaznacz id polygonów etykiety i dodaj (mając zaznaczone te polygony) modyfikator uvw map i używając mapowania cylindrycznego dopasuj rozłożenie textury etykiety(skalując i przesuwając gizmo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dziurę na środku zakrętki spróbuj ustawić obydwa vertexy przy końcach linii jak najbliżej osi obrotu i zaznacz opcję weld core. A i dno słoika jest za bardzo wypukłe a powinno być wklęsłe żeby słoik stał stabilnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zbyt kanciate to daj modyfikator turbosmooth tylko będziesz musiał dodać po vertexie na krawędziach nakrętki bo pewnie się wygładzą. A to co zaznaczyłeś na czerwono to efekt tego że zmniejszyłeś opacity i słoik jest trochę przeźroczysty przez co widać te wewnętrzne części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala oraz inni uzytkownicy :-), dzieki za wszystkie rady ktore otrzymalem do tej pory. Powoli ide do przodu, ale znowu mam problem.

Nie wiem jak obslugiwac UVW Map zeby dzialalo tak jak chce

 

niezaleznie od tego czy wstawie UVW Map czy nie - efekt jest taki sam. nie wiem o co chodzi.

th_80845_2007-08-15_142158_123_571lo.jpg

 

th_80849_puszka_123_1191lo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie daj sobie spokój z UVWMap i teksturą. Dopieść ten shaderek, by wyglądał należycie, a później nałóż teksturę tej etykietki.

Jeśli chcesz uzyskać łądne odbicia pamiętaj, że musisz mieć co odbijać - zrób jakeiś otoczenie, ewentulanie mapkę HDR, widzoczne (by się odbijały na puszce) światła powierzchniowe.

Prócz otoczenia bardzo wazne jest także oświetlenie. Z defaultowym światłem daleko nie pociągniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ja od poniedzialku siedze w Maxie :-)

hmmm, a co myslisz o tym, zeby najpierw jednak nalorzyc odpowiednie tekstury a potem bawic sie w szczegoly.

bo np. Tomala pisal o zastosowaniu modyfikatora TurboSmooth w celu wygladzenia, ale chyba przesadzilem z opcjami bo az mi sie komp ciął (Celeron 2,8Ghz, 1GB ramu), dlatego wydaje mi sie ze lepiej pobawic sie w odpowiednie nalorzenie tekstur a potem cala reszta.

oczywiscie wiem, ze ze standardowym oswietleniem nici, ale to sa tylko probne rendery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mini tutek jak to wymodelować i otexturować bo pisałeś że z turbosmoothem Ci kompa muli tylko zapomniałem o zakrętce słoika ale po prostu nadaj polygonom zakrętki id3 i w materiale multisub object daj 3 mapy zamiast dwóch. A i nie napisałem że jak już dodasz modyfikator lathe to później przekonwertuj to do editable poly a na koniec texturowania daj turbo smooth. Co do renderingu to jest w sieci sporo tutków jak uzyskać realistyczny materiał szkła czy metalu (zakretka) a jak nie znajdziesz to wtedy coś wymyślimy.

3483db1f3cba0a17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Textura na etykietę powinna mieć proporcje jak w rzeczywistości czyli szerokość ze 3 razy większą niż wysokość i przy mapowaniu cylindrycznym musi ładnie leżeć. Wrzuć tu texturę jaką chcesz użyć dla etykiety. Jest też taka możliwość że turbosmooth zniekształca texturę (może się to zdarzyć) sprawdź czy bez ts textura dobrze leży jak tak to usuń modyfikator uvw map włącz turbo smootha dodaj modyfikator edit poly (w tym modyfikatorze tak samo jak w editable poly możesz wybrać id polygonów żeby je zaznaczyć[zakładka polygon properties] chociaż siatka po ts jest zagęszczona to one nadal są w tym samym miejscu tylko jest ich więcej) i dopiero teraz dodaj (mając zaznaczone polygony id2) modyfikator uvw map - mapowanie cylindryczne i dostosuj gizmo. Powodzenia jak by co to pytaj dalej po to jest forum:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaw sprawdziłem u siebie z Twoją texturą i to że się mapowanie rozsypuje jest winą turbo smootha po prostu złap modyfikator uvw map w stosie modyfikatorów i przeciągnij go nad turbo smootha i będzie ok. Jak się mapuje za pomocą unwrap uvw to nic się nie dzieje po dodaniu turbosmootha poza oczywiście wygładzeniem siatki a tu jakieś cuda się wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala, wielkie dzieki za zainteresowanie tematem i chec pomocy :-)

 

niestety sam juz nie wiem co jest grane. wywalilem calkiem modyfikator od wygladzenia.

 

zobacz na screenie jak wyglada material na etykiete. moze tam lezy blad

 

th_97187_2007-08-16_224447_123_650lo.jpg

th_97350_2007-08-16_224910_123_758lo.jpg

th_97193_puszka3_123_982lo.jpg

 

moze tez z samym modelem cos jest nie tak, chociaz jest tak prosty ze nie powinno byc bledow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem w czym leży problem: żeby było widać etykietę musisz dać ją do kanału diffuse(tą texturę etykiety) a w kanale reflection daj raytrace ale z ustawieniami use environment settings (i z małą wartością np 20). Oznacza to że mapa raytrace będzie odbijać otoczenie ze sceny a Ty ustawiłeś że raytrace ma korzystać z konkretnej mapy (tej etykiety) tak jakby ona była wrzucona do environment background( to co po wciśnięciu 8) a do tego jest ustawione na 100 czyli odbicia są maksymalne. Innymi słowy etykieta nie ma żadnego koloru ale zachowuje się jak lustrzana powierzchnia odbijając mapę którą wrzuciłeś do mapy raytrace stąd to dziwne coś na etykiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

th_41822_puszka4_123_224lo.jpg

th_41827_puszka5_123_63lo.jpg

 

teraz pozostaje mi:

- poprawienie modelu

- dobranie odpowiednich materialow

- dobranie oswietlenia

- dobranie rendera

 

dzieki Tomala :-)

 

jakbym mial jeszcze jakies pytania to bede pisal w tym temacie :-)

 

pozdr.

 

p.s. w sumie to chcialbym cos takiego osiagnac:

th_49646_KreGenerator2_122_78lo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności