Skocz do zawartości

kilka prostych pytań (GI ustawienia świateł i zakładki render)


Faun

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Postanowiłem zmierzyć się z mentalem (wersja 3.3 do maxa 7).

Przyznam, że nie jest tak różowo jak w Vrayu i trudno o uzyskanie wodotrysków w krótkim czasie. No ale pocieszam się, że skoro chłopcy z ILM na tym pracują, to jednak warto;)

 

Mam kilka pytań:

 

1. jak się mają ustawienia Indirect Ilumination dla świateł do tych z renderera? Czy np ilość photonów zwiększamy i tu i tu?

W ustawieniach pod f10 są również opcje dla światła np. energy, GI, kiedy je zmieniamy (niektórzy zmieniają te, a przy świetle zostawiają domyślne.

 

2. jak szybko uzyskać ładne równe oświetlenie dla otwartej przestrzeni jak np. te z połączenia światła skylight i maxowego lighttracera - bez innych źródeł światła - wykorzystywane np wip'ach - miękkie cienie i wszystkie zakamarki oświetlone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Mental 3.3 faktycznie jest mało przyjazny. Jeśli masz możliwość przesiądź się na maxa z wersją 3.5 albo 3.6.

2. Sfera z mapą nieba HDRI i Final Gathering. W późniejszych wersjach jest shaderek do nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale tutoriale są tutki do mentala autorstwa SWRSC, Temporala i Patry bodajże znajdziesz tam na pewno sporo pomocy.

Od siebie dodam że od maxa 9 (mental ray 3.5) jest w mentalu światło mr sun i mr sky bardzo dobre do oświetlania exteriorów.

 

PS Tobie chodzi o Industrial Light and Magic, oni tam nie jadą na rendermanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jadą na czym im trzeba, ale rzeczywiście mr to raczej dodatek do PRMana tam, gdzie jest dużo raytracingu, albo i tak trzeba by coś programować w c++. Zamiast pisać shadeop'sy dla PRMana, łatwiej to samo zrobić w mr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pokaż może screeny jak to wygląda, bo w xsi w ustawieniach rendera mam tylko accuracy, radiusy i merge factor, a mentala w maxie wogóle nie ruszałem...

Może są to globalne mnożniki dla wartości z świateł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do energy ilosci fotonkow itd to polecam zawsze ustawiac w samym swiatlach :] Czemu? Hmm moze herezje glosze ale jak ustawialem w 3,4 w menu render to czasami mialem problem by dzialalo jak trzeba dziwna kontrole nad tym mialem no i chyba wygodniej stosowac parametry rozne dla roznych swiatel niz globalnie walnac. To tyle odemnie :P A i polecam moj video tutorial :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności