Skocz do zawartości

animowanie elastycznego materiału


kubbek

Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopodobniej wielokrotnie już o tym pisano, ale na codzień modeluję w Rhino i na animacji w 3ds max zupełnie się, póki co nie znam. Z tej przyczyny nie wiem jak sensownie wpisać zapytanie w googlu, czy na forum, żeby znaleźć interesujące mnie informacje.

Potrzebuję wymodelować i animować następującą rzecz: sztywny stelaż, powiedzmy stalowy, na którym naciągnięty jest elastyczny materiał (guma, lycra, coś w tym guście). Kiedy modyfikacjom ulega stelaż (przesuwanie elementów), rozciągnięty po wierzchu materiał odpowiednio zmienia kształt, odwzorowując układ wewnętrznej konstrukcji. Coś w rodzaju BMW "Gina".

Podejrzewam, że w maxie muszą istnieć sposoby, żeby coś takiego zrobić. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie, gdzie takie informacje można znaleźć, albo jak nazywają się funkcje, których działanie powinienem poznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zabrałem się za clotha i zaczyna to jakoś działać, choć do ideału jeszcze daleko. Trafiłem na następujący problem: przy jednej powierzchni wszystko gra, ale gdy importuję z rhino obiekt składający się z większej ilości powierzchni, zamienionych na jednego mesha - max widzi to jako jeden editable mesh, po uruchomieniu symulacji całość sie rozłazi, powierzchnie się rozdzielają i każda zwisa osobno.

Czy ktoś może mi doradzić, co zrobić, żeby te powierzchnie stanowiły całość i rozciągały się razem (nie wystarczy chyba połączenie ich po przeprowadzeniu symulacji, bo chodzi mi o animowanie ruchu rozciąganego materiału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w kolejnej wersji znowu pojawił się problem. W miejscu zaczepienia clotha (simnode), po włączniu symulacji, zaczyna się strzępić.

Na poniższym obrazku po kolei:

1. wymarzony stan - w moim wypadku tylko do chwili wciśnięcia przycisku simulate :/

2. stan po symulacji

3. grupa podłączona za pomocą simnode do sztywnych elementów. Całkiem sporo tych punktów jak na moje oko, więc nie wiem, czemu to się tak paskudnie rozłazi :(

 

poszarpanystykpz9.jpg

poszarpanystykpz9.d2bb527e1d.jpg

 

Jest na to jakaś recepta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektom faktycznie brakuje wiele do doskonałości - Rhino eksportuje takie dosyć dziwaczne siatki do Maxa, a ja i tak muszę chwilowo na nich bazować. W tym przypadku na szczęście okazało się, że wystarczy zmniejszyć offset clotha i jest już nie najgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc moje podejście jest póki co mało profesjonalne i dotychczasowa praca opierała się na serii eksperymentów w ciemno. Na szczęście w tym przypadku dało to zadowalające efekty.

Jedyny wniosek taki, że trzeba będzie przysiąść nad maxem i w miarę możliwości w nim modelować obiekty do animacji, albo przynajmniej móc je zoperować. Póki co nie było czasu i stąd moja dziwaczna technika wiązana. Tak czy inaczej do animacji w maxie już się przywiązałem, więc dalszy rozwój jest już zaplanowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności