Skocz do zawartości

inny problem z renderem


kotisded

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzą mi jakieś bzdurne cienie i poza tym nie działa mi sss. W sumie, bawilem sie chwile z sss i cieszylo mnie ze zmienia kolory, ale dziwily mnie cienie, ktore w sumie mialem dziwne od samego poczatku, ale wydawalo mi sie e to wina standardowego oswietlenia i scanline. W sumie ten shader powinien prede wszystkim zmieniac cienie.

 

Stwierdzilem, ze pojade z tutorialem krok po kroku na tym samym projekcie i woila- ten lewej z tutorialu bez sss, srodkowy z sss, ostatni moj z sss. niema nawet efektu czerwonych uszu.

globulousrender.jpg

IMG%5D

 

Poa tym efekty... no sami widzicie. Mozna sie zalamac.

Przezucam likna do glowy ktora robie, tam te cienie sa pod nosem, na podbrodku i kolo powiek

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=56722&page=5

 

nie wiem co z tym zrobic i dlacego tak sie dzieje. Jakas pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

wygląda jak by światło nie miało włączonego shadows albo może mapowanie cienia gryzie się z silnikiem i w rezultacie się nie renderuje.

tak w ramach doprecyzowania to renderujesz pod scanlinem ?

 

a co do czerwonych uszu to tak jak by tylne światło było nie w tym miejscu patrząc po odbiciach na głowie ale przez brak cieni ciężko powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem pod scnline, i mentalem i to samo. Przeistlowalem maxa... nic. Renderowałem modele z przed formtu kompai voila wychodza okropni, kiedys taki nie bylo. Czy to mozliwe, ze mam spiepszone ustwaienia direct x, albo karty graficznej, albo czegostam? Jesli tak to jakie sterowniki wplywaja na maxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

direct czy karta miały by coś do gadania gdyby sypało Ci się we viewporcie.

 

te dwa renderki to znaczy z lewej przed formatem a prawy teraz ?

ten z prawej tak jak by miał dodatkowego spota który nie ogarnia całej głowy. pomijając że dwa rużen tła, może coś z enwiromentem się kupsztali?

 

strzelał będe ale może maxa załadować do defaultowych ustawień są na forum wontki co i jak, bo chyba coś ktoś pisał że reinstalacja maxa nie resetowała wszystkiego i max coś sobie pamiętał.

albo przerenderować pod załadowanym którymś z presetów do renderowania i zobaczyć jak wyjdzie wykluczy błąd w ustawieniach rendera.

 

A tak jak bym miał się wypowiedzieć co pierwsze przyszło mi do głowy to mapowanie cienia. spróbuj może wywalić światła i stworzyć od nowa oświetlenie i użyć najprostszego rey traced shadows...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee direct x wyświetla tylko obraz w viewportach i nie ma nic do renderingu(tym zajmuje się procek),raczej coś masz w światłach poprzestawiane.Jakie światła i typ cienia ustawiłeś?W mental ray ma znaczenie też skala obiektu może główka jest za duża albo za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh czepiłeś się. opengl to ta sama działka co direct, one mają tylko wpływ na to co widzisz we viewpocie a nie w renderze. szkoda że sceny maxowej nie wrzuciłeś do paczki... bo tak to równie dobrze można przetestować na teapocie... ale ok bo jest ryzyko że masz nowszego maxa niż ja :P (i love max9 ;] )

 

nie postuj post pod postem, edit to też fajna funkcja

 

edit: jedno mnie w tym momencie wbiło "ze standardowym oswietleniem" co to znaczy standardowe oświetlenie chyba nie masz na myśli że nie wkładamy w scene żadnego światła i ma nam oświetlić defaultowe światewe światełka? jak tak to nie ma się co dziwić że cieni nie ma, bo defaultowe nie maja włączonego...

Edytowane przez Luqas87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt taki jak u ciebie,czyli masz wszystko ok.Zaraz spróbuje coś ustawić żeby jakoś wyglądało i wrzucę.Dorzuciłem drugą wersję - jedyna zmiana to przeskalowanie obiektu w dół do rozmiarów prawdziwej głowy mniej więcej 30 centymetrów wysokości.Mental w obliczeniach bierze pod uwagę fizyczne wymiary obieku.Jak nie chcesz scalować obiektu to w materiale sss w zakładce advanced masz opcje scale conversion factor i tam możesz przestawić.

Edytowane przez mafida
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda... hahahaha... dzieki wielkie, zmylilo mnie to, ze jak importowałem tą postać zmieniła wielkość, nie sądziłem że coś takiego sie stanie. Nie zauwazyłem tej skali.

Bosz- tyle krzyku o nic, czuje sie idiotycznie. Wielkie dzieki za pomoc, chyba zblazowalo mi umysl. Za takie cos chyba sie serduszko klika co ?:)

Jeszcze raz dzieki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(EDIT:Tak jak mafida już napisał, tutaj klucz w jednostkach:) )

 

Ustaw sobie jednostki w metrach lub w centymetrach w maxie i daj tą główkę na mniej więcej naturalną wielkość głowy, poświeć lekko z tyłu/od boku za nią jakimś światełkiem z multiplierem 1,5-2,5.

 

Najlepiej rób serię renderków ze światłami (dwoma, trzema) o różnej mocy z różnych kierunków.

 

Piszę o jednostkach dlatego, że fastskin na nie reaguje, czyli jeśli będziesz miał skale w metrach, głowę wielkości 20m, a głębokość scatter depth będzie ustawiona na powiedzmy 1cm to nie spodziewaj się, że zobaczysz jak światło prześwituje.

 

Jeśli główka będzie miała ok 30-40cm wysokości, scatter depth ustawisz na powiedzmy 3-5cm o jego szerokość scattera zaczniesz kręcić mniej więcej w okolicy 2-7 (musisz wypróbować) to efekt powinien zacząć być widoczny.

 

To samo tyczy się epidermal i subdermal, przy zachowaniu skali (centymetry lub metry pozwalają się lepiej orientować) wartości dla epidermal i subdermal powinny oscylować w granicach: siła 0,5-0,8, szerokość rozrzutu światła na danym layerze natomiast(ta druga wartość podawana w centymetrach tym razem) powinna znaleźć się w granicach 2,5-5cm.

 

Oczywiście wartości które podałem nie są jakieś megauniwersalne, jednak mi przynajmniej się dobrze z nich wychodzi przy konfiguracji fastskina.

 

Jak już ogarniesz warstwy, czekają Cię mapy a później specular:)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Levus... dzieki :) przetestuje wartosci do wyjscia z.

Mam fajnego tutoriala dobrze to opisujacego na pdf`ie, o skali wiedzialem, tylko nie przyszlo mi to do glowy, ze przy imporcie zmienia mi sie tak proporcje tego stworka i zbilo mnie to kompletnie z tropu... w sumie bawie sie z tym od wczoraj wieczorem... jakies 5h sie meczylem z tym problemem, zaczalem kombinowac, wkurzac sie zamiast usiasc i zastanowic sie nad najprostrzymi rzeczami.

Fajna nauczka, tylko troche czasochlonna.

Mapy juz zaczalem, tylko rozni ludie roznie to robia, wg. tworcow sss np. tekstura powinna mieć kolor skory podobny dla takiego u nieboszczyka, a inne czynniki maja wplynac na barwe, inni kolor wrzucaja juz na pierwsza warstwe (naskorek), czaje ze ta druga metoda jest napewno prostrza, ale chyba pokombinuje narazie z pierwsza i zobacze jak bardzo bedzie sie roznila od tej drugiej.

Pokasuje te wszystkie zipy zeby nie zaśmiecały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności