Jump to content
kordian

geometria w zbrushu

Recommended Posts

Błagam o pomoc… jestem początkującym użytkownikiem Zbrusha. Przez ostatni miesiąc faszerowałem się tutorialami żeby w końcu przystąpić do pracy. Jest to mój pierwszy program 3D. Mam pewne problemy z ogarnięciem podstaw modelingu. Sprawa wygląda następująco:

Zacząłem robić sobie postać z Zspherów. Już na tym etapie przy podglądzie adaptive skina zauważyłem ze gdzieniegdzie pojawiają się błędy na siatce- tzn takie wygięcia siatki których potem przy zwiększeniu ilości poly nie da się zblurować. Zrobiłem wiec drugi model wychodząc od najprostszych kształtów żeby uniknąć błędów. Wszystko szło dobrze, póki nie spróbowałem zwiększyć ilości poly na wybranych fragmentach modelu po przez zamaskowanie pozostałego obszaru. Gdzieniegdzie pojawiły mi się pajęczynki na siatce które nie pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni przy stosowaniu blura.

Jak unikać takich sytuacji? Czy muszę utworzone modele z małą ilością poly przerabiać w topology żeby nie trzeba było potem dodawać geometrii na fragmentach modelu?

Czy sculptingowanie za pomocą pędzli na najwyższym divide pozwoli uniknąć tego rodzaju deformacji siatki.. Mając np. 3 poziomy divide powinienem pracować zawsze na najwyższym czy mogę przerabiać w najniższym?

Na jakim poziomie divide geometry należy robić ewentualne dodawanie poly we fragmentach modelu?

Słyszałem gdzieniegdzie opinie że zbrush nie nadaje się do modelowania od podstaw… Czy to własnie z powodu takich sytuacji?

Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie porady J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unikniesz tych sytuacji modelując bazę w innym programie niż zbrush, gdzie będziesz miał lepszą kontrolę nad siatką. Na przykład Wings3d nadaje się do tego dość dobrze. Wymodelujesz gęściej tam gdzie trzeba i nie będziesz musiał lokalnie zagęszczać w zbrushu. Potem export do zbrusha i już tylko stopniowe zagęszczanie całości, nie lokalnie.

Pajęczynki powstają w miejscach gdzie się styka za duża ilość kantów (na twoich screenach widać 6), takie miejsca zawsze powstaną na brzegach dodatkowo subdividowanych miejsc w zbrushu.

 

Tak, właśnie z takich powodów zbrush nie nadaje się do modelowania od podstaw. Chyba że z jakimś retopo pomiędzy, wtedy ok (ale nie wiem na ile rozwinięte jest retopo w zbrushu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie. Wings już zainstalowany:) Chciałem porzeźbić sobie swobodnie w 3d, teraz widzę, iż budowanie obiektów z siatek to sprawa której nie da się uniknąć, no ale może to i lepiej, że obowiązuje jakaś dyscyplina, to z pewnością uczy pokory...

 

pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy