Skocz do zawartości

Jakie ustawienia do finalnego randeru w Mentalu?


gonzo71

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W takim razie odpowiem: najwyższa rozdzielczość to taka, która pozwoli program ustawić (o ile dobrze pamiętam w maxie to 12k x 12k ?) i nie spowoduje się wysypania mentala. A to czy się wysypie to już całkowicie zależy od tego jak scenę przygotowałeś, a jak temu zapobiec to temat na obszerny artykuł ;)

 

Sample do finalego renderingu staram się trzymać na poziomie 0-2 (u ciebie 1-16) ale często nie wystarcza i pojawia się flickering na krawędziach i podnoszę do 1-3 (czyli właśnie 4-64)

 

Podawania ustawień FG i GI jest kompletnie bez sensu, bo te ustawienia jak żadne inne zależą właśnie od sceny, nie dam paru milionów fotonów dla interiora z stolikiem i krzesłem na środku oświetlonych jednym światłem, ale dla bardziej skomplikowanych scen suma fotonów z świateł może wynosić parę milionów (ale z fotonami obchodź się oszczędnie, jeśli używasz FG - bo po prostu nie trzeba, albo gdy masz 32bitowy system lub mało pamięci - bo lubi się wysypać).

 

Poza tym co znaczy, że ustawiasz FG na 1 ? Chyba nie w znaczeniu, że jeden promień ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 4gb ramu, system 64 bit. Kombinuje z optymalizacja randera.

 

Ja glownie interiory chce robic. Daje duzo GI a malo FG. Za co odpowiadaja radiusy w FG?

 

Wczoraj ustawilem rozdzielczosc cos ok 2000:1500. Wyszedlem z domu, wrocilem a tu blad. Rozumiem, ze max mi sie wysypal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką rozdzielczość wybierzesz, zależy do czego chcesz ten render wykorzystać. Będzie różnica między renderem na plakat do druku a renderem na banner www, prawda ? Wszystko zależy od potrzeby. Jeżeli nie wiesz, to zawsze wyższa rozdzielczość daje Ci potem większe pole manewru, ale znowu bez przesady, raczej powyżej 3000 px na długości nie ma co wychodzić, to już Ci wystarczy do druku a4 w 300 dpi.

 

Co do ustawień, to generalnie ciężki temat i uniwersalnych jako takich nie ma, wszystko zależy od sytuacji. Przy stilkach sprawa jest nieco prostsza, bo raz: możesz nieco poszaleć z ustawieniami, a dwa: ewentualne babole, możesz zamalować w shopie. Przy animacjach sprawa się nieco komplikuje, najlepiej renderować warstwami i wypalac sobie mapki GI/FG do pliku, jeżeli jest możliwość.

 

"Daje duzo GI a malo FG"

Raczej sprobuj odwrotnie, GI malo fotonow, ale duzy radius, tak żeby tylko roświetlić scenę, a FG dopalaj szczegóły.

 

Za obszerny temat jak na jednego posta. Próbuj, eksperymentuj, często metoda prób i błędów okazuje się najlepsza :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vorex>> jak zwykle dziekuje - bardzo rozsadne odpowiedzi

 

chodzi mi o wydruk dla klienta nic wiecej niz max a3

 

ja jak powiedzialem max narazie randerowalem 1200 x 900

 

nie animuje, tylko stacjonarny rander

 

>>" Raczej sprobuj odwrotnie, GI malo fotonow, ale duzy radius, tak żeby tylko roświetlić scenę, a FG dopalaj szczegóły"

 

Ile to jest malo fotonow.? Ja daje 1.000.000 Jaki to jest duzy radius ? Jakie ustawienia FG? Wydawalo mi sie, ze do interiorow GI wazniejsze niz FG? Cz ymyle sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker>> rozumiem, ze ty 800x600 randerujesz do finalnego randeru:)

Specjalnie zajrzałem do starego, zarchiwizowanego już projektu, żeby nie skłamać... największy render jaki robiłem miał dokładnie 11811 x 7382 px - renderowane na jeden raz, FG bez GI, liczyło się chyba z 10h na systemie x64 z 8GB RAM'u

 

chodzi mi o wydruk dla klienta nic wiecej niz max a3

Więc czy tak trudno jest przeliczyć wymiary kartki A3 przy 300dpi ? Albo odpalić PS'a, żeby zrobił to za ciebie ?

 

Daje duzo GI a malo FG. Za co odpowiadaja radiusy w FG?

Ja daje 1.000.000 Jaki to jest duzy radius ?

Sio do tutków :P Bo ja widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności