Skocz do zawartości

pipeline kompozycji, montowania


kannu

Rekomendowane odpowiedzi

Serwus :)

mam pytanie natury pipelinowo-kompozycyjnej.

Napiszę w skrocie jak to robie.

Montuje sobie film, skladam wszystko w aferku.

Film składa się z ujęc ponazywanych według storyboardu : _0010 , _0020 itd.

 

 

Kazde z takich ujęc ma swoją kompozycje – wiadomo, tam mam po ileś warstw np. na tło, potem na poszczegolne postacie i elementy – difuse, reflection ,itp. Do tego ponakładane różne efekty, filtry.

 

 

I te ujęcia /kompozycje mam wciągnięte do takiej KOMPOZYCJI GŁÓWNEJ.

Zastanawiam się , czy tej kompozycji glownej – bedącej dee facto montazem nie powinienem

realizowac w jakims innym sofcie ? - np w premiere ? Do tego muszę pododawac też odgłosy i

klipy audio - a może jakis inny soft jest do tego dobry , np. sony vegas ?

NA audio się nie znam zupełnie i nie potrzebuje zadnego muzycznego kombajnu bo i tak tego nie skumam i nie mam n to czasu ani siły ( to moja prywatna produkcja, niekomercyjna).

 

 

 

 

Pozdrawiam i zycze podwodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej, pisze z pozycji teoretyka raczej, ale popiszem com widzial i slyszal.

Swego czasu ogladalem jak jakis tam człek (nazwiska nie pamietam :) ) opisywał swój pajplajn pracy nad dluższym filmem do TV.

Miał sceny wrzucone do Premiere (lub placeholdery), tam to wszystko sobie ustawiał, tajmingował itp, potem bral scene po scenie, wrzucał do AE, dodawał wszelakie VFX itp, po czym wyrenderowany materiał podmieniał w Premiere, i tak powoli to sobie składał. Nie miałem szansy tego wyprobowac, jeszcze nigdy nie pracowałem nad niczym dluzszym niz pare miniut, ale wydaje sie byc rozsadne.

Co do dzwieku, mi bardzo przypadł Sony Vegas, podejzewam ze w Premiere da sie robic to samo, ale musze przyznac ze interface Vegas o wiele bardziej mi przypasował.

 

pozdrawiam i też życze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też z poziomu teoretyka .Ogólnie to to co masz w after effekcie możesz wyeksportować do pliku premiera i później tam dokładać dźwieki itd .Na forum o after effect często podkreślają ,że AF nie służy do montażu i pomimo ,że ma on opcję audio to jak nie masz dobrago kompa to zamuli Ci masakrycznie .Czyli ujęcia zrobione na cacy wyrzuć do pliku premiera lub sekwencji png czy jakiegoś nieskompresowanego video by nie stracić na jakości bez kodeków .I co do dźwieku wyeksportuj zmontowany film w premierze do jakiegoś formatu który obsługiwany jest przez soft muzyczny ,tam na jednej ścieżce (warstwie) będziesz miał film i odpalasz podgląd a na pozostałych relizujesz ścieżki audio lub midi .Następnie miksujesz i exportujesz najlepiej moim zdaniem osobno wyrzucić muzkę ( w sensie podkład muzyczny ) i osobno dźwięki typu efekty ,wybuchy ,kroki itp .To co jesteś w stanie wyrzucić z programu muzycznego (edytora,secwencera itd) to plik audio filmiku nie będzie bo programu muzyczne do tego nie służą (nie licząc wyjątków jak FL studio gdzie można podpiąć plugin jakiejś tańczącej animki czy programu typu Virtual dj gdzie do opcji można podpinać efekty filmowe w real timie i miksować to się chyba VJ - veejay nazywa ale oni mają też dedykowany soft)Wracając do tematu ten plik bądź te pliki audio importujesz do premiera i tam montyjesz wszystko obraz z dźwiekiem .W premierze jest szereg efektów pozwalajacych na zamianę kanałów lewy prawy ,pogłosów ....A finito ...Oczywiście piszę jak ja bym to robił tak na muj mały rozumek :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja powiem z poziomu praktyka.

montaż offline w premierze (albo innym sofcie). poszczególne ujęcia w poscie komponujesz i efekt końcowy eksportujesz znowu do premiera i montujesz. Ja premiera staram się nie używać bo lubi się sypać. Nie ogarnia większej ilości klatek. A montaż w AE jest dosyć... niepraktyczny.

Zresztą ja postprodukcję robię w fuzji, więc tam montaż to już kompletnie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

bardzo wielkie dzieki za podpowiedzi - przydadza sie, bo sie mecze z tym wlasnie .

A spotkaliscie sie z czyms takim ze divix strasznie psuje kolory , robia sie wyplowiale a czarny jest wrecz szary ?

 

 

pozdrawian i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spotkaliscie sie z czyms takim ze divix strasznie psuje kolory , robia sie wyplowiale a czarny jest wrecz szary ?

 

spotkałem, to nie tylko DivX w moim przypadku. Strasznie sie nameczylem zeby film ktory koduje mial odpowiedni poziom czerni. Ostatnio uzywam programiku ProCoder i udaje mi sie tam w h.264 uzyskac odpowiedni poziom czerni. Ale jak ktos ma jakies konkretne dane, czemu ,gdzie i po co taki np AE wypluwa mi w wiekszosci filmy ze skopanym poziomem czerni, to z checia wyslucham.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kannu: A ile tak naprawde masz ujec w filmie? Generalnie przyjeta praktyka jest montowanie w sofcie do montazu, robienie pozniej ujec w sofcie do kompozycji i podmienianie ich w montazu, ale w robocie amatorskiej, malej skali sa mozliwe rozne warianty.

Jak ujec jest ponizej powiedzmy 40-50 to mozna nawet sie przemeczyc przez Aftery. Plusem jest trzymanie wszystkiego razem i mozliwosc robienia bardziej kombinowanych przejsc po maskach, po kluczach, i tak dalej od razu na miejscu. Minusem jest oczywiscie to, ze to nijak nie jest soft do montazu i przy wiekszej ilosci ujec mozna ocipiec nawet zachowujac duzy porzadek i montujac sekwencjami.

 

Co do dzwieku to zdecydowanie jakis inny soft przeznaczony do robienia dzwieku. Tu wybor jest szeroki, ale proponowalbym Ci poszukanie nie softu, a czlowieka. Znalezienie czlowieka ktory zrobi dzwiek pro-bono do animki ( jezeli animka jest fajna ) jest mozliwe. Jest troche sensownych osob, ba nawet studiow, ktore daja sie przekonac jesli animka jest fajna. Dzwiek - wazna sprawa, szkoda to odpuszczac i robic lewa noga.

 

salut

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

Dzieki za podpowiedzi :)

mirach - dzieki, sprawdze to.

Baggins - ujec mam ponad 70. Nie zrobilem jeszcze wszystkich , a w afterku juz mam dzungle.

Podpowiesz cos odnosnie szukania dzwiekowcow do animacji ? Maja jakies swoje fora czy cos takiego ?

 

pozdrawian i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności