Skocz do zawartości

W czym modelujecie architekturę?


Anomal

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie mogę, bo nie są moją własnością i nie posiadam ich w domu. Jako, że nie pracuje tam już od ponad 1,5 roku, nie mogę nawet poprosić szefa o zgodę :) Mogę tylko dodać, że przekrojów było 6 i wyglądały jak 'normalne' rysunki z projektu budowlanego w skali 1:100. Projekt dostał pozwolenie na budowę bez uwag ale to akurat w niewielkim stopniu odnosi się do jakości rysunków ;)

Ostatnio robiłem wykonawczy modernizacji starego schroniska. Też bez zrywania modelu - uwag z budowy nie ma :) Za to co rusz dosyłam im jakieś fragmenty w 3D (nowy archicad ma taką funkcję) bo "łatwiej ogarnąć". Wygodni się zrobili jak się dowiedzieli że wszystko mam w modelu i nie czytają uważnie dokumentacji ech... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główną przewagą BIM podobno jest faza koncepcji.

 

dokładnie..bo podstawową zaletą oprócz szybkości, jest fakt, że nie pracujesz w 2D..co jest trochę nie porozumieniem przy projektowaniu arch...a u nas się tak jeszcze utarło, że makiet też się specjalnie nie robi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś nauczyłem się allplana nemetschek ;) i wszystko szło lux do momentu jak trzeba było postawić zwykłe kreski , porażka i padaka. Przerzucałem do autocada aby przyspieszyć sobie prace i wrzucałem z powrotem do tego niemieckiego potwora.

 

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Korzystam z Allplana od 4 lat i uważam, że jest lepszy od AutoCADa. Szczególnie funkcje 3d są wypasione, ale 2d też daje radę. To co mnie wkurza to brak możliwości dopasowanie koloru i grubości linii, tak jak jest to w AutoCADzie.

 

Allplan 2008 ma funkcję BIM, ale nigdy z niej nie korzystałem.

 

Chciałbym, z Waszą pomocą, porównać programy: Allplan, Archicad i Revit. Czy w Archicadzie i Revicie da się zrobić następujące rzeczy:

 

1. zaznaczyć ściany budynku, razem z oknami itp i wszystko rozciągnąć?

2. czy w obiekcie 3d (np. prostopadłościanie) da się chwycić za wierzchołek i przesunąć go w dowolnym kierunku?

3. czy chcąc stworzyć skomplikowany obiekt 3d można stworzyć najpierw linie 2d, zamienić je na 3d i wyciągnąć?

4. czy każdą kondygnację, strop, dach, osie można ładować na osobnej warstwie i określać jej graniczne wysokości? potem można je dowolnie modyfikować, zmieniając wys kond naszego budynku?

 

pytaniay.jpg

Edytowane przez Możej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja śmigałem na allplan v15 to było dobre 10 lat temu. Z pewnością to już zdążyło zmienić się na lepsze, bo dużo userów (czyli wszystkich 30 ;P ) zgłaszało z tym problemy.

 

jakby nie patrzeć to BIM to przyszłość tego biznesu i prędzej czy później stanie się mordercą acada LT tak samo jak kiedyś acad zarąbał rapidografy. ewolucja w toku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zaznaczyć ściany budynku, razem z oknami itp i wszystko rozciągnąć?

2. czy w obiekcie 3d (np. prostopadłościanie) da się chwycić za wierzchołek i przesunąć go w dowolnym kierunku?

3. czy chcąc stworzyć skomplikowany obiekt 3d można stworzyć najpierw linie 2d, zamienić je na 3d i wyciągnąć?

 

odnośnie zwykłego AutoCADa np. 2006 to 3xtak ale to nie BIM :)

 

jakby nie patrzeć to BIM to przyszłość tego biznesu i prędzej czy później stanie się mordercą acada LT tak samo jak kiedyś acad zarąbał rapidografy. ewolucja w toku

 

autodesk sam się dobija wypuszczając AutoCAD 2010 LT. Niestety, żeby korzystać z wcześniejszych bardzo dobrych wersji trzeba mieć subskrypcję :(

Edytowane przez peter_muler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autodesk sam się dobija wypuszczając AutoCAD 2010 LT.

Dlaczego? Interface możesz załadować w wersji classic. Może już nie jest tak ładny (interface) jak starsze wersje, ale w 2D ma już pełną funkcjonalność starszych wersji "prawdziwego" acada. Poza kilkoma kosmetycznymi zmianami usprawniającymi rysowanie niestety oczywiście jest wolniejszy od pełnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jakoś utknąłem w acadzie 2004 LT i jestem szczęśliwy, trochę się boję że zarosnę pajęczyną i potem przesiadka na acad 2028 LT będzie zbyt dużym szokiem dla starego serca. coś tracę na relacji 2004 - 2010 ? czy tam tylko więcej ikonk + samorysujace się ramki dookoła tekstu ?

sorry że tak w cudzym wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym, z Waszą pomocą, porównać programy: Allplan, Archicad i Revit. Czy w Archicadzie i Revicie da się zrobić następujące rzeczy:

 

1. zaznaczyć ściany budynku, razem z oknami itp i wszystko rozciągnąć?

2. czy w obiekcie 3d (np. prostopadłościanie) da się chwycić za wierzchołek i przesunąć go w dowolnym kierunku?

3. czy chcąc stworzyć skomplikowany obiekt 3d można stworzyć najpierw linie 2d, zamienić je na 3d i wyciągnąć?

4. czy każdą kondygnację, strop, dach, osie można ładować na osobnej warstwie i określać jej graniczne wysokości? potem można je dowolnie modyfikować, zmieniając wys kond naszego budynku?

 

No to ja powiem jak to w Revicie jest :P

1. nie ma niestety takiego stretcha. rozumiem, że mają się zmieniać wymiary okien razem ze ścianą.

2. tak, ale to dopiero od wersji 2010

3. tak.

4. warstw jako taki nie ma. ustalasz sobie poziomy budynku i na ich podstawie określasz wysokości elementów. Ogólnie jest tak, że każdy element w modelu ma swój określony level względem którego jest umieszczony (przykładowo ściana ma Base i Top Constraint czyli określony poziomu dołu i góry ściany). Oczywiście można zmieniać ich wysokości później i razem z tą zmianą zmieniają sie np wysokości ścian. Tylko, że tworząc model trzeba pamiętać, że tak jest :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie zwykłego AutoCADa np. 2006 to 3xtak ale to nie BIM :)

 

Co do pkt 3 to wiem, że można, ale 1 i 2 to nie wiem jak zrobić w AutoCADzie... Którą funkcją można przesunąć wierzchołek np. sześcianu?

 

No to ja powiem jak to w Revicie jest :P

1. nie ma niestety takiego stretcha. rozumiem, że mają się zmieniać wymiary okien razem ze ścianą.

2. tak, ale to dopiero od wersji 2010

3. tak.

4. warstw jako taki nie ma. ustalasz sobie poziomy budynku i na ich podstawie określasz wysokości elementów. Ogólnie jest tak, że każdy element w modelu ma swój określony level względem którego jest umieszczony (przykładowo ściana ma Base i Top Constraint czyli określony poziomu dołu i góry ściany). Oczywiście można zmieniać ich wysokości później i razem z tą zmianą zmieniają sie np wysokości ścian. Tylko, że tworząc model trzeba pamiętać, że tak jest :P

 

Dzięki za odpowiedź. Co do pkt 1 to chodzi tylko o przesunięcie całej ściany z wszystkimi występującymi w niej elementami (oś, otwory itp) np. 2m w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Co do pkt 1 to chodzi tylko o przesunięcie całej ściany z wszystkimi występującymi w niej elementami (oś, otwory itp) np. 2m w prawo.

 

A to takie coś jest :) Ogólnie okna, drzwi itp. elementy umieszczane w ścianie przesuwają się razem ze ścianą. to sie hosted elements nazywa. host to ściana :P koniec wymądrzania się :P

 

pozdr.

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuje w archicadzie i na chwile obecną mój stan wiedzy mówi mi , że :

 

1. najpierw trzeba przesunąć ( w tym przypadku ) ścianę z oknem a póżniej dociągnąć do niej pozostałe (zaznaczam 3 ściany i klikam w funkcję)

2.(tutaj goły archicad bez wtyczek przegrywa) jeżeli prostopadłościan jest stworzony poprzez narzędzie siatka to można tak rozciągać jak opisujecie.....tylko co z tego jak w siatce nie można okien wstawiać :'(

3.jak najbardziej da się wyciągać

4.na początku projektu ustalam wysokości kondygnacji,później wstawiając na poszczególnych piętrach ściany automatycznie dopasowują się wysokości

 

Generalnie Archicad działa na zasadzie układania domu z klocków , które to klocki są obiektami GDL.Najbardziej boli mnie to , że nie da się rysować blobów tak jak w rewicie.

 

edit:

rhino tez ma BIM aspiracje i nie uwazam go za ślepą ścieżkę :')

http://www.visualarq.com/?page_id=874

Edytowane przez ledman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W Revicie zmienia się również przekrój. ale nie jest tak pięknie jak to brzmi. Przekroje dopracowuje się już w 2D. I jakieś poważniejsze zmiany powodują, że nałożone kreski są nie w tym miejscu gdzie powinny.

 

Pozdr.

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja jestem zwolennikiem sketchup + acad lt

 

dziwię się, że sketchup jest gratisowy bo swoimi możliwościami przewyzsza naprawdę wiele komercyjnych programów... choć ma podobnie jak acad lt wadę że im nowsza wersja tym więcej zbędnych funkcji i wodotrysków..

 

jeśli chodzi o acad to pracuję na lt 2010 i gdyby nie przyzwyczajenia jeszcze z monitora crt 14" gdzie pracując na acad r14 musiałem nauczyć się pracować na samych skrótach (inaczej obsar roboczy był wielkości 6x6cm) nie potrafiłbym się teraz odnaleźć w nowym acad i ..."wstążkach"

kamieniem milowym w acadach lt był dla mnie lt2007 gdzie dodali otrack i możliwość edycji bloków o ile pamiętam.. 2010byłby też ok, gdyby nie lekka ociężałość... ale mamy przez wielu upragniony align, edycję bloków w miejscu i kilka innych cudów..

 

@peter muler - z tego co czytałem stary manager warstw nie będzie dalej kontynuowany w nowszych wersjach więc ciesz się póki możesz... nowy ma tendencję do zawieszania się ;)

 

...a wracając jeszcze do BIM - myślałem też że to przyszłość.. ale chyba tylko w b. zorganizowanych i wyedukowanych biurach... dużo prościej, łatwiej i szybciej pracuje się grupie ludzi na plikach gdzie każdy rys. jest osobno.. takie moje zdanie

 

..a modelowanie w 3ds max... jak dla mnie jakieś wielkie nieporozumienie - rzuciłem ten zły zwyczaj na 2-3 roku studiów ;)

 

pozdrowienia,

m!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nadszedł czas na zakup oprogramowania do nowo otwartego biura architektonicznego. Działam na macu, i do tej pory robiłem w c4d, zastanawiam się*jednak nad przejściem na modo+maxwell, ewentualnie c4d + vray. Modo+maxwell jest tańszy jego cena około 8 tys, c4d+vray koło 12 tys. Jest to spora różnica. Potrzebuje programu do wiz i modelowania architektury i wnętrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się nie chwaląc, znam obydwa silniki i jeżeli to ma służyć do zarabiania pieniędzy to o wiele lepszym rozwiązaniem jest vray.

 

maxwell o ile w swej ujmującej bezkompromisowości jest quality killerem to nadaje się głównie do renderowania "studyjnych" renderów produktów, bo cała jego potęga wyłazi w bliskich odległościach od modelu. Do tego trzeba mieć przynajmniej z 8 rdzeni aby przez noc wypluł z siebie jakiś nadający się obrazek. Nie jest to rozwiązanie, które można polecić w naszej branży kiedy terminy gonią a w 15 minut trzeba dosłać obrazek z jaką zmianą.

 

vray to potęga szybkości i skalowalności . Możesz wyrzeźbić dzieło sztuki które będziesz renderował tak samo długo jak maxwell, a jednocześnie można wypalić akceptowalny obrazek w 5-10 minut, tak też chyba nie ma się co zastanawiać.

 

No i jak kiedyś będziecie szukać młodziaka do wizualek to z vrayem wszędzie znajdziecie, bo to na każdej uczelni z tuzin się pałęta na każdym roku.

Maxwell natomiast to taki "elitarny" sport. Kiedyś już go porównywałem do aikido, można pozamiatać gości z gracją i elegancją, ale potrzeba na to 30-40 lat codziennych ćwiczeń i medytacji, a można też walnąć z kopa w ryj, efekt podobny a czasu jakoś mniej zmarnowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do modo jest jeszcze fryrender ale on chyba renderuje tak samo długo jak maxwell, a co powiecie o "gołych" wersjach modo i c4d. modo ma swój renderer (nie wiem jak się nazywa) i c4d ma AR3? Cały czas za modo przemawia cena sam program jest 2 razy tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej...pod maki zdaje się jest teraz też wersja rhino...nie wiem czy rozważałeś....cenowo wychodzi chyba podobnie jak modo...ma myślę tę zaletę, że jest dość cadowy...i też chyba można mu vraya założyć..bo goły to się raczej na pewno nie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności