Skocz do zawartości

Jak to jest z PDF


wooky73

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie jakoś tym zainteresowałem który dokument w pdf jest legalny a który to juz piractwo, zaciekawiło mnie to po tym jak jeden z autorów wątku został zbanowany za podanie adresu na rs do ebooka. Czy jesli z ksiazka która zakupiłem dostałem wydanie ksiązki w pdf i chcę ja udostepnić kolegom w necie wsadzając np na RS to to jest piractwo czy tez nie.

Edytowane przez wooky73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

A jak pożyczasz kilku osobą ksiązke to też się dopuszczasz piractwa ;) - to jest twoje nielogiczne, w biblotece publicznej za darmo mozesz dostać ebooki i audiobooki i pokaż mi kogos kto jesli je pożyczy to ich nie skopiuje żeby sobie ja zachować. Nie mówimy tu o udostępnianiu za pieniądze, w sieci jest masa pdf które nie powstały odpłatnie i co one też sa piratami bo prawa autorskie należą do pana X a ty je udostepniasz bez jego zgody innym toz to tez by było piractwo.

Edytowane przez wooky73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, do praw autorskich z logiką nie wyskakuj :) Jesli cie to interesuje to sa wydawnictwa ksiazek ktorym nie podoba sie fakt ze istnieja biblioteki, bo pozyczaja ksiazki za darmo. Jak kupujesz Ksiazke do ktorej dorzucona jest wersja w PDFie to tam zwykle wyraznie pisze ze ten PDF jest do twojego prywatnego uzytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu masz rację, tylko przyznaj sie sam przed sobą czy nie masz na twardzielu takich nielegalnych pdf -ów ;) i czy nigdy nie udostepniłes w ten sposób. Winika z tego że jesli juz sie chcę dopuścić tego procederu ;) aby cos komus udostępnić to poprostu cichcem i osobiście do danego delikwenta a nie na forum jak sie tu ktoś dopuścił ;)

Edytowane przez wooky73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest uregulowane prawnie. Biblioteki też. Nie mozesz udostępniać publicznie. uzytek osobisty dotyczy tez pozyczanie kolegom np. z nosnikiem. Nie wiem jak to jest w przypadku braku nosnika. Ale w tym przypadku nosnik jest. btw mozesz miec kopie dla siebie - bezpieczenstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam odwiedzenie jednej z warszawskich bibliotek na Bemowie gdzie czytelnia danej bibloteki wypozycza nieodpłatnie filmy, na płytach DVD jest napisane "Płyta DVD bez praw do wypożyczania" i jak to w takim razie określić bo to chyba jest jakaś dziura prawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Biblioteka łamie prawo. Ale co to ma do sytuacji na forum? Nie umieszczamy linków do pirackich (tak ten post zawierał link do pirackiej kopii książki) książek i nie wymieniamy między sobą tutaj publicznie takich informacji. Ot koniec tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późniejszymi zmianami)

 

Art. 5.

Materiałami bibliotecznymi są w szczególności dokumenty zawierające utrwalony

wyraz myśli ludzkiej, przeznaczone do rozpowszechniania, niezależnie od nośnika

fizycznego i sposobu zapisu treści, a zwłaszcza: dokumenty graficzne (piśmiennicze,

kartograficzne, ikonograficzne i muzyczne), dźwiękowe, wizualne, audiowizualne i

elektroniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi się wydaje albo temat tej dyskusji jest taki sam jak w wątku "

Które linki są legalne"... Rozmawianie na ten temat w ogóle nie ma sensu. Regulamin forum jasno określa że się nie podaje linków do "spiraconych" treści i tyle.. Temat bez sensu i proponuję zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ten temat ma wspólnego z CG...

 

Kupując produkt nie kupujesz do niego praw. Wielu ludzi myśli, że jak kupili książkę, to mogą z nią zrobić co zechcą, a tak nie jest. Prawa autorskie to ciekawy temat, np pracownicy naukowi na uniwersytetach wydając swoje pracy w akademickim wydawnictwie muszą oddać swoje na rzecz uczelni. Ciężka sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prrrszalony - materialne, nie autorskie więc nie do końca tak jest. Z tymi materialnymi też nie jest to takie proste, bo jak wygląda np. sytuacja kiedy wygrywasz swoją pracą dyplomową zewnętrzny konkurs? Ile powinieneś "odpalić" uczelni? Tutaj sprawa może być bardziej problematyczna.

Oczywiście autor wątku zna odpowiedź na swoje pytanie (jak mniemam), ale chyba można dyskutować na postawiony temat, który z CG ma jednak trochę wspólnego. Kwestia tylko czy to nie wolne dyskusje, bo to pewnie tam powinien trafić wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadośc czynie niektórym i watek przenoszę, to tego co napisał PICsell kumpel bronił sie na uczelni pisząc program komputerowy ( który okazało sie jest teraz bardzo przydatny) i z tego co wiem to on dostaje tantiemy za prawa autorskie ale główna kasę zgarnia uczelnia za dystrybucję i firmowanie sobą programu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o biblioteki, jak i o wypożyczalnie filmów, a bardziej te drugie, to i tutaj zakupywane są filmy z normalnej dystrybucji, które same w sobie nie są przeznaczone do dalszej dystrybucji/wypożyczeń, z tym, że wypożyczalnie mają prawo zakupu dodatkowych licencji, co rozwiązuje problem. Podobne uregulowania prawdopodobnie dotyczą bibliotek, z tym, że realizowane jest to myślę, nieco inną drogą. Co do głównego tematu dyskusji, to wystarczy wczytać się w licencję i będzie wiadomo, czy można udostępniać, czy nie. Nie potrzeba do tego wątku na kilka stron forum:)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności