Skocz do zawartości

Architektura: Plomba


nicponim

Rekomendowane odpowiedzi

w koncu udalo sie skonczyc projekt,obronic i zdobyc tytul inz.arch.;] Dzieki wielkie za uwagi i pomoc !

 

'opis formy obiektu'

Plac przed skrzyżowaniem dwóch ruchliwych ulic, w centrum miasta, wymagał zaprojektowania budynku który byłby w stanie przykuć uwagę zarówno pieszych jak i osób poruszających się transportem kołowym. . Forma obiektu- odważna i wyrazista, powinna wynikać z analizy i nawiązania do sąsiadującej zabudowy. Budynek powinien być kontynuacja i dopełnieniem ciągu pierzei. Powinien być również akcentem i wyróżnikiem tego miejsca.

Proces projektowania rozpocząłem od wypełnienia przestrzeni miedzy dwoma budynkami. Konieczne okazało się ‘wyrzeźbienie’ w bryle otworu który umożliwiałby wjazd do parkingu podziemnego dla pracowników budynku, oraz pełniłby rolę przejścia na dziedziniec dla mieszkańców sąsiedniej zabudowy.

Inspiracji doszukiwałem się w otaczającej zabudowie. . Powtórzyłem układ i rytm okien, przenosząc go na elewacje budynku i zachowując przy tym odpowiednia ich skalę oraz proporcje.

Otwory okienne zamknąłem w prostokątne moduły,który stanowiły baze do dalszej transformacji. Poszukiwałem sposobu na zaakcentowanie formy obiektu. Poziome ,nieregularne wysunięcia, nadwieszenia, pozwoliły na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej, pionowe zaś wzmocniły efekt narastania i piętrzenia się bryły. Całość zwieńczona została prostopadłościanem(prostopadloscienną formą), głownym akcentem, stanowiącym zamknięcie i zwieńczenie narożnika. Niektóre płaszczyzny elewacji pokryłem panelami drewna tekowego , inne zaś przeszkliłem i przysłoniłem żaluzjami z tworzywa sztucznego. Drewno obecne na elewacji budynku stanowi kontrast z typowo miejskimi elewacjami sąsiedniej zabudowy, w nie krzykliwy sposób wyróżnia i akcentuje budynek.

 

nowamala.jpg

 

calosc wymiary- 140x200, 4 arkusze 70x100

 

 

PS. jest pewnie mnostwo bledow, ale grunt ze udalo sie zlozyc na czas;]

Edytowane przez nicponim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

gratuluje inzyniera a jaka ocena ;)? rendery bardzo fajne i ładnie wkomponowane w zdj. budynek bardzo elegancki, widać "kontynuacje", powtorzenie, nawiązanie, czyli dobrze wkomponowuje sie w otoczenie. Jednak jest cos co mi nie odpowiada budynek troche zbyt zaburzony, mam wrazenie ze duzy sześcianowy element na samej gorze jest niepokojący w odbiorze wygląda ciężko i do tego sporo wystaje przez to wygląda jakby miał zaraz spaść. takie moje wrazenie. pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje inz :) ps. moze znasz M. Sarnę? pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z Białegostoku ;) !

 

To teraz szybciutko zakładaj książkę praktyk a za 3 lata witamy w korporacji.

Im szybciej tym lepiej, bo już leśne dziadki kombinują jak tu zablokować trochę wjazd dla młodych i za każdym rokiem trudniej się będzie wbić.

 

walcz jak lew!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz mniej ludzi do Arch zagląda, a tu proszę takie smaczki:) Bardzo ładnie siedzi w zdjęciach i sam projekt też bardzo ciekawy, nadal spora ekstrawagancja jak na polskie warunki:)

 

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki za tyt inzyniera inzynierze:)

Projekt przyjemny. Wklejki w zdjecia ok jednak 3 zbieg mnie drazni.

Szadery do wymiany, wyglada bardzo makieciarsko w tym otoczeniu.

Calosc jednak trzyma poziom a to bardzo wazne.

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja może nie robie super wizek, wiec do nich nic nie mam, ale projekt moim zdaniem na takim sobie poziomie...wiem, ze to krytyczne i naraże sie na niemiłe uwagi, ale na mojej kadencji na wydziale (Pol.Śl.) poziom był/jest bardzo wysoki i taki dyplom raczej byłby słabo oceniony, bardzo u nas liczył sie nie tylko ładny obrazek, ale jakaś teza podparta przykładami, wytycznymi i ogólnie nowy ,świerzy pomysł, który trzeba obronic. Porzesuwana elewacja, jest ładna, ale "stara"...Ale plansze ładne i wizki tez:)

 

A teraz baty..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no świerzy pomysł..w architekturze? :) zresztą ogólnie nie tylko w architekturze o świerze pomysły raczej trudno. teraz wszytko jest juz tylko conajwyżej przetwarzaniem starych pomysłów.

 

Ogólnie w architekturze osobiście najbardziej doceniam poprawność a świerzośc w nieodpowiednich rękach bywa w tej dziedzinie niebezpieczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huh, nawet nie wiedzialem ze tyle wypowiedzis sie pojawilo- no dzieki dzieki;]

 

hmm, osobiscie nie lubie wydumanych rzeczy- lubie minimalizm, prostote, lubie jak prostymi ksztaltami udaje sie uzyskac zamierzona idee. Lubie jak architektura wynika z czegos, jak ma swoje uzasadnienie. Czesc zostala wytlumaczona w idei przedstawionej na planszach. Co do kubikow- oklepany temat-to fakt- ale wole oklepane zabawy z kubikami niz jakies figlarne motywy ktore w nijak maja sie do otoczenia/funkcji/itp. Wysuniete? nie ze modna,a po prostu dzialka o szerokosci 8m, wymagala jej powiekszenia...dlaczego zatem nie zostala wysuniete jednolicie? zeby wtopic sie i wspolgrac z otoczeniem, zeby chamsko nie 'wpieprzyc' sie w otoczajaca zabudowe. No niewiem, moze i wyszlo nudne, oklepane itp. ale zawsze sobie jak proejktuje zadaje pytania, szukam odpowiedzi, nie robie motywow ktorych nie potrafie sam sobie wytlumaczyc.

 

Dzieki wielkie za wsszelkie uwagi ; ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez robiłem plombe na mikrej działce na dyplomie. w sumie nawet podobny przypadek tylko obok była stara kamienica a narożnik był pod katem ostrym. Przesuwanie wszystkiego po sto razy żeby sie dobrze dopasowac i wycisnąc z działki co sie da a na koniec żeby jeszcze było ładnie..fajna zabawa chociaz momenatmi frustrująca :) Ostatecznie wyszedł mi chyba najlepszy z projektów jakie zreobiłem na studiach. dość spokojny ale przemyślany na wylot

Edytowane przez pabulo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności