Skocz do zawartości

MoCap dla drzew - animowanie drzew będzie proste!


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy news pojawił się na stronie Uniwersytetu w Bath. Dr Peter Hall oraz Chris Li z tego uniwersytetu opracowali specjalny program umożliwiający przechwycenie animacji drzewa i przeniesienie jej do "świata wirtualnego" wraz z jego "mimiką". Oczywiście chodzi tutaj o wszelkie naturalne ruchy drzewa np. podmuch wiatru, opadanie liści. Ot taki MoCap tylko dla drzew.

 

Ten projekt pokazuje, że coraz łatwiej jest przenosić naturę do wirtualnej rzeczywistości.

 

Wydaje się, że oprogramowanie to może okazać się przydatne przy realistycznej animacji drzew poddanym różnych bodźcom atmosferycznym.

 

Zachęcam do obejrzenia wideo, zobaczycie również jak drzewa potrafią tańczyć ;)

 

 

 

W przyszłości autorzy tego projektu chcą za pomocą podobnych technik opracować metodę przechwycenia animacji takich obiektów jak chmury, woda, ogień czy dym.

 

Więcej: http://www.bath.ac.uk/news/2010/01/25/cgi-trees/

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Super sprawa... Ciesze sie ze juz nigdy wiecej nie bede musial wykopywac kilkunastometrowego drzewa, niesc go do studia motion capture, przyczepiac markerow do wszystkich lisci i dmuchac na nie zeby sie poruszalo, a na koniec wkopywac je w miejsce z kotrego drzewo wykopalem. Jest to prawdziwy kork na przod. A tak serio to interesujacy program, czeczegolnie generowanie drzew na podstawie nagrania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

cienki ten mocap :D i tylko 2D i jakos za bardzo nie jest naturalny, mysle ze noise z wagami na galeziach sprawdzilby sie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijajac poprzednią merytoryczną do szpiku wypowiedz moją, dodam, ze kolesie trafili w dziesiątkę - znalezli serwis (nie max, ale ktory to naglasnia), gdzie nikt nie ma pojecia o dzisiejszym postępie informatycznym i podłapie taką nowość. Skrypty i aplikacje do badania ruchu kamer sa tak zaawansowane, ze takie cos mogloby ruszyc na komorce i BT przeslac wynikowe dane konwertujac je na odpowiedni plik do rigowania. Ogolnie taki sam tracking macie np. w telefonie sprzed 3lat, ale on jeszcze sprawdza czy sie usmiechasz. Po prostu nikt nie wyrzucil tego nigdy do szkieletu dla softow 3d. Samo obrysowywanie drzewa oznacza, ze algorytm jest prostszy niz ten z komórek i aparatow cyfrowych. Nie wiem tez po co to pokazywac, gdyby to dzialalo na kilku kamerach ustawionych na ten sam obiekt i dajacych 3d efekt, to spoko.

Jedyna droge rozwoju tego jaka widze, to natrzaskanie przez panów setek czy tysiecy takich sekwencji i sprzedawanie jako gotowe pliki wynikowe.

 

Oczywiscie pomijam fakt, ze wygenerowanie miliona realistycznych unikalnych ruchow drzewa na podwstawie np. 20sekwencji, to robota na prace magisterską dla studenta, a nie dla profesorów.

 

To tyle w kwestii tego jak prymitywne są narzedzia jakie probuje sie sprzedac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa... Ciesze sie ze juz nigdy wiecej nie bede musial wykopywac kilkunastometrowego drzewa, niesc go do studia motion capture, przyczepiac markerow do wszystkich lisci i dmuchac na nie zeby sie poruszalo, a na koniec wkopywac je w miejsce z kotrego drzewo wykopalem. Jest to prawdziwy kork na przod.

 

Ten komentarz przebija wszystko co w życiu widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ze animacja troche juz sie zajmuje nigdy wlasciwie nie sprawdzilem co oznacza slowo "mimika"

Ale mowa o mimice drzew zaintrygowala mnie...jednak zgodnie z wikipedia mimika odnosi sie jedynie do ludzkiej twarzy;) fajnie, ze teraz juz to wiem dzieki temu newsowi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ze animacja troche juz sie zajmuje nigdy wlasciwie nie sprawdzilem co oznacza slowo "mimika"

Ale mowa o mimice drzew zaintrygowala mnie...jednak zgodnie z wikipedia mimika odnosi sie jedynie do ludzkiej twarzy;) fajnie, ze teraz juz to wiem dzieki temu newsowi;)

 

Zgadza się Paweł. Ale mamy coś takiego, dlatego to słowo zamieszczone zostało w cudzysłowie

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora

.. i jej pochodne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe jakos to przeoczylem, ale tak czy siak pisalem raczej w formie zartu.

Juz sie u disneya za mlodu naogladalem mimiki wszystkiego co sie da lacznie z domkiem, kwiatkiem i dzbankiem;)

Wiec tak serio to sie nie czepiam tutaj, choc w wypadku naturalnych drzew zabrzmialo to zabawnie:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności