Skocz do zawartości

Bombka do HDR'ów


blady

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Witam, chciałem się zapytać co najlepiej nadawało by się na taką "bombke" do robienia hdrów 180 stopni?

 

Lightprobe? Najlepsze są specjalnie produkowane ale nie wiem gdzie można kupić. Inna metoda do wycieczka do marketu budowlano meblarskiego i szukanie wśród różnych kloszy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki jamnique, myśle, że to będzie dobre...

 

Mam jeszcze 2 pytania:

 

1) Jaka średnica takiej kuli będzie najlepsza

2) Obiektywu o jakiej ogniskowej najlepiej będzie użyć do robienia tego typu zdjęć? Rybie oko, zwykły szeroki kąt czy może tele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jaka średnica takiej kuli będzie najlepsza

2) Obiektywu o jakiej ogniskowej najlepiej będzie użyć do robienia tego typu zdjęć? Rybie oko, zwykły szeroki kąt czy może tele?

 

ad1. im większa tym lepsza. większe sfery tak z 25cm śr. można ustawić na statywie, dokręcić i statyw nie będzie głównym elementem w obrazie w kuli.

ad2. najlepszy byłby tele. aparat kilkanaście/dziesiąt metrów od kuli staje się w odbiciu tylko mała plamką. im dłuższy obiektyw tym lepszy bo tym dalej możesz się odsunąć z aparatem.

 

Alternatywą dla kuli jest lustrzanka FullFrame i obiektyw 10mm pokrywający pełne 180 stopni obrazu. Rybie oko zamocowane na puszce aparatu daje o niebo lepszy obraz HDRKi, odpada w tym momencie odbicie fotografa i aparatu, nawigacja przysłonami i czasem nie sprawia trudności (czyt. nie trzeba uciekać od aparatu jeśli nie chcesz się odbijać w kuli).

Wadą tej metody jest cena. Najtańsza lustrzanka FF bazuje w okolicach 4,5tys (dzięki vision) za samo body. Ok. ponad tysiąc kosztuje manualny obiektyw 10mm. Za wersję z AF trzeba zapłacić 3 cenę manuala.

Edytowane przez tweety
bo czujny zuch vision śledzi brakujące przecinki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... A ta kula nie daje przypadkiem jakichś lepszych, do HDR'ów, dystorpcjii? Pewnie to jakies głupie pytanie ale dopiero dzis zainteresowałem się robieniem własnych HDRÓW...

Z FF to nie będzie problemu bo mam 5D a Fisheye'a to ogarne sobie jakiegoś zenitara i powinno być git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... A ta kula nie daje przypadkiem jakichś lepszych, do HDR'ów, dystorpcjii?

 

Teoretycznie tak, ale z drugiej strony, idealnie wyszlifowana lustrzana kula (mówimy tutaj o szlifie na poziomie mikrometrów tak aby osiągnąć doskonale sferyczne lustro porównywalne z jakością obiektywu w centrum kadru) to koszt znacznie przewyższający fisheye. Swego czasu Staszek Mąderek zamówił taką kulę... u producenta schodów. Robili kuliste zwieńczenia barierek więć zrobili też takie specjalne zamówienie. Tylko koszta niestety były większe.

 

Skoro jest 5D to po co bawić się z kulami, statywami, ściereczką do polerki etc? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności