Skocz do zawartości

Jak wygładzić dany fragment bryły?


mati-bor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem do rozwiązania na dziś, to jak np. zrobić smooth na części bryły (nie na całości).

 

Konkretnie chodzi mi TYLKO o boczną ścianę zaznaczoną na obrazku...

 

16365090.jpg

 

 

Jeśli temat był to od razu przepraszam, ale szukałem i nie mogłem znaleźć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cholera, jednak mi niewiele to pomogło, bo np. dla turbo smooth, podzielę sobie na grupy, ale tak czy siak wygładzi KAŻDĄ z grup. A teraz mam kłopot, bo wcześniej dałem smooth na bryle, teraz coś z niej wyextrudowałem i chce znowu dać smooth, ale tylko dla elementu wextrudowanego, a nie znowu całości, bo tam gdzie był wcześniej smooth zaczyna się robic po którymś razie strasznie zaje*ana siatka co mi nie specjalnie odpowiada.

 

Próbowałem dać detach na wyextrudowany fragment i zrobiłem osobno smootha, później attach. Ale ale muszę teraz weldować ręcznie vertexy, a jest ich dość sporo.

 

Rozumiecie mój problem? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co trzeba zaznaczyć żeby smoothing groups działało.

 

Ale my się nadal nie rozumiemy.

 

Nawet jeśli jakieś ściany nie są w żadnej grupie, to Turbo Smooth nadal traktuje je jakby jako 'grupę nie oznaczoną' i one tak czy siak podlegają smoothingowi.

A ja chcę żeby jakaś konkretna grupa polygonów NIE BYŁA SMOOTHOWANA W OGÓLE.

 

Dla pewności zrozumienia wrzucam screeny.

 

clipboard01ll.jpg

 

Zaznaczona ściana jest w grupie, a reszta nie jest w żadnej.

 

 

clipboard02wa.jpg

 

Jak widać WSZYSTKIE ściany zostały zesmoothowane (niezaznaczone zostały tylko potraktowane jako oddzielna grupa - co i tak nie ma znaczenia).

I teraz chodzi mi o to, żeby to co zakreśliłem na czerwono NIE BYŁO SMOOTHOWANE - ma pozostać w kancie.

 

Dzisiaj jestem na zajęciach z MAXa, podpytam prowadzącego, zobaczymy jeszcze co on na to.

 

A co do tej bryły, to wrzuciłem wcześniej screena bez grzebania w siatce :) turbosmooth ładnie mi ją wygładził (siatka jest ładna i regularna), pisząc, że kolejnie smoothowanie robi mi bałagan chodziło mi o to że ta siatka zaczyna się BARDZO zagęszczać przy 3 smoothu (który nie jest mi potrzebny dla całości bryły, tylko dla wyextrudowanego fragmentu).

smooth bryły -> extrude -> smooth bryły - i teraz na tym fragmencie wyextrudowanym jest 1x smooth, a na tym pierwotnym fragmencie 2x smooth. Ale to jest nieważne, skupmy się na tym co napisałem wyżej.

 

 

EDIT:

 

Tutaj zamieszczam jeszcze screena TEGO CO CHCĘ OSIĄGNĄĆ (smooth tylko na jednej ścianie):

 

clipboard01xl.jpg

Edytowane przez mati-bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz wszystko daj auto smooth i będzie ok. Jeżeli jakieś wygładzanie przechodzi na ścianki które nie chcesz to możesz zmieniać kąt nachylenia wygładzanych płaszczyzn (tam gdzie pisze 45 przy auto smooth to ten kąt) i tym regulować zakresy wygładzania. Możesz jeszcze zaznaczyć to co chcesz wygładzić i dać Auto smooth a na pewno nie wygładzi ci tego obszaru tak, że przejdzie na inny, który nie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

 

Pan pokazał mi taki numer, że na edit poly nałożył modyfikator edit poly i w tym ostatnim nadał konkretnym polygonom kolejną grupę. I na to wszystko TurboSmooth + Smoothing Groups ofc. i działa idealnie - smoothuje tylko wybrane polygony, a reszta zostaje nietknięta w kancie. Sprytne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem coś na podobieństwo tego pierwszego modelu przekonwertowałem na editable poly zaznaczyłem poligony które chciałeś wygładzić, następnie kliknąłem okienko obok MSmooth i zaznaczyłem smoothing groups i wyszło zgodnie z celem.

Myślę, że to najprostsze rozwiązanie. Bez nadawania grup poligonom i nakładania modyfikatorów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności