Skocz do zawartości

3D na Linuksie


goat91

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewien czy w dobrym miejscu umieszczam ten temat ale wydaje mi sie ze wyniknie z tego ... wolna dyskusja:D

 

Mianowicie chodzi mi o to czy znacie ( i moze juz nawet uzywaliscie ) jakiegos softu do 3D na Linuxie. I nie chodzi mi tu o Blendera. Gdzies ostatnio obiło mi sie o uszy ze nowa Maya moze chodzic pod Lin. Ma ktos na ten temat jakies informacje? Moze sie podzielic wrazeniami? :D Czy Linux wogole sie nadaje do grafiki 3D? Zielony jestem w tym temacie wiec mnie oswieccie jak jakies głupoty gadam... Wkurzam sie jak mi sie srednio co 1,5 roku Win XP zaczyna sypac i trzeba robic formata. Potem zeby to wszystko z powrotem zainstalowac i poustawiac...kupa czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

na stronce autodesku "Autodesk Maya 2011 3D animation software provides a consistent, enhanced user experience across all supported platforms—Mac OS® X, Windows® 32- and 64-bit, and Linux® 64-bit operating systems—"

wrażeń nie mam, bo nie mam na zbyciu 3,500$ :) a demka nie chce mi się sciągać :)

a czemu linux nie miałby się nadawać do grafiki ?

Linux nie jest cudownym systemem, też ma wady i może być frustrujący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-jeśli masz jakąkolwiek świadomość jak należy używać komputera to winda się nie sypie.

-Maya na Linuxie działa chyba od zawsze, zwykle lepiej niż gdzie indziej. Działa też na Mac'ach ale nie polecam

-jeśli nie wiesz jak używać linuxa to też się "zamuli" po jakimś czasie aczkolwiek dłuższym nieco niż winda.

-na 64bitowych linuxach softy do 3d chodzą wzorowo o ile nie masz karty ATI

-duże zachodnie studia (np. Dreamworks) swoje pipeline'y opierają właśnie na linuxie (od czasu Shrek'a pierwsego). Wynika to z konfigurowalności i skalowalności tego systemu. Windows nie ma nawet normalnej powłoki.

-jeśli jesteś zielony w temacie i nie masz zapędów informatycznych to zostań przy windzie, oszczędzisz sobie czasu. Znacznie więcej byś go stracił ucząc się jak skonfigurować Linuxa do pracy. Aczkolwiek do mniejszych rzeczy Ubuntu + Blender + GIMP działają "out of the box".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba po dłuzszym uzywaniu Linuxa nie pojawiaja sie informacje o brakujacych bibliotegach, system uruchami sie ze 3 min i ogolnie jest strasznie zmulony... ?

może nie, ale kiedys po updateach potrafiła nie wstac powłoka graficzna i trzeba było robić z konosli ostatnio mi się to nie zdarza ale obawa przed updateami dalej we mnie siedzi :) na laptopie np nie jestem w stanie skonfigurowac skypa zeby działał, po restarcie musze wejsc w ustawienia nagrywania i przełaczyć źródło nagrywania na cokolwiek i spowrotem na microfon aby łapał dzwięk :) na desktopie jest znowu ok :) ale nie widzi np aparatu przez usb, który na laptopie działa ;) pendrive i czytnik kart chodzi na szczescie na obu :)

 

pamiętaj. że z przesiadką na linuksa jest podobnie jak z przeprowadzeniem sie do innego miasta, jest niby to samo bloki ulice, ale nie znasz planu miasta nie wiesz gdzie jest poczta, mechanik, sklepy, szkoły itp musisz troche pochodzić po okolicy i poznać miasto albo poświęcić czas na szukanie w necie :)

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

-na 64bitowych linuxach softy do 3d chodzą wzorowo o ile nie masz karty ATI

...

 

No XSI nie chodzi wzorowo na większości dystrybucji. Co do ATI to problem z Houdini, a właściwie ze sterownikiem od AMD/ATI który jest po prostu o kant rozbić.

 

@szczuro:

No pewnie kernela updatenołeś więc i sterowniki muszą być częściowo przekompilowane. Reszta problemów do rozwiązania przez google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Linux wogole sie nadaje do grafiki 3D?

 

Wszystkie zachodnie studia produkujące pełnometrażowe animacje 3d pracują na Linuksie: Pixar, Sony Animation, Dreamworks Aniamation, Blue Sky, The Core (+), Dr. D (to chyba wyczerpuje listę tych dużych (?)). Wszystkie duże studia filmowe stoją na Linuksie: ILM, DD, R&H, Weta, Imageworks, Framestore.. żeby wymienić największe... Wszystkie duże pakiety 3d oraz wiele rendererów ma doskonałe wersje linkusowe (Maya, Houdini, Softimage (...ale |3d działał jeszcze pięknie!), PRman, 3delight, mental ray, V-Ray etc etc) Także programy kompozycyjne używane do składania 3d mają wersje linuksowe (i to jest ich pierwsza platforma): Shake, Nuke, Toxic...). Większość programów do trackowania kamer ma wersje linuksowe (PFtrack, Boujou, 3dequlizer). Linux jest jedyną platformą, na której można malować w 32 bitach na kanał. A także symulować tłumy za pomocą Massiva (w pełnej wersji). Jest także jedyną sensową możliwością, jeśli idzie o zarządzanie render farmą...

 

Tyle tylko, że z tego wcale nie wynika, że Linux nadaje się dla Ciebie do używania w 3d. Na przykład dla 90% ludzi na tym forum linux oznacza więcej kłopotów niż pożytku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SYmek... to naprawde wyczerpujaca odpowiedz :D Doceniam to ze skoro tak duze firmy pracuja na Lin to cos w nim musi byc. Ale, jak z reszta słusznie napisałes, ja znam sie tyle na Linuxie, co ksiadz na zakładaniu rodziny :) Ale niestety takich pakietów jak AutoCAD, ArchiCAD, 3ds max(?!) czy Mudbox... nie ma na Lin... mam racje?

 

Kroopson: "-jeśli masz jakąkolwiek świadomość jak należy używać komputera to winda się nie sypie." Owszem mam swiadomosc:P Ale pomimo dbania o system ( np niezasmiecania go jakimis zbednymi programami, grami i wyłaczania metoda "Start, Turn Off Computer" a nie "Press red button below" z biegiem czasu zmula mi ten system...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SYmek... to naprawde wyczerpujaca odpowiedz :D Doceniam to ze skoro tak duze firmy pracuja na Lin to cos w nim musi byc. Ale, jak z reszta słusznie napisałes, ja znam sie tyle na Linuxie, co ksiadz na zakładaniu rodziny :) Ale niestety takich pakietów jak AutoCAD, ArchiCAD, 3ds max(?!) czy Mudbox... nie ma na Lin... mam racje?

 

Kroopson: "-jeśli masz jakąkolwiek świadomość jak należy używać komputera to winda się nie sypie." Owszem mam swiadomosc:P Ale pomimo dbania o system ( np niezasmiecania go jakimis zbednymi programami, grami i wyłaczania metoda "Start, Turn Off Computer" a nie "Press red button below" z biegiem czasu zmula mi ten system...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie kernela updatenołeś więc i sterowniki muszą być częściowo przekompilowane. Reszta problemów do rozwiązania przez google.

przypomniałeś mi, to była właśnie kwestia updatów sterów do nvidii do odpowiedniego kernela. teraz już chyba się to robi automatycznie, mimo to troche czasu na to straciłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności