Jump to content

[Modelowanie]Poduszka (cloth)


sebx

Recommended Posts

Witam ostatnio bawiłem się modyfikatorem cloth i wymyśliłem bardzo łatwy sposób na zrobienie poduszki może komuś sie przyda:) .Jeśli było już coś takiego to usunę.

 

(Ważne aby ustawić rozmiar boxa taki jak na screenie pierwszym,gdy poduszka będzie gotowa na końcu, można łatwo ją przeskalować do rozmiarów rzeczywistych.

Robiłem testy od ilu do ilu poly poducha bedzie w miarę ok,od 20 poly (poduszka jest troszke kanciasta ale po dodaniu smotha jest już ok,->to info dla kogoś komu się nie chce zbyt długo czekać i ma troszkę słabego kompa:-). ) do 50 poly (nie trzeba wygładzać chyba wiadomo dlaczego:-)).

)

1.Tworzymy boxa o wymiarach mniej więcej jak na screenie.

47719323.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

2.Dodajemy modyfikator cloth, wchodzimy w object parameters i ustawiamy Cotton reszta parametrów standardowo jak widać na screenie.

44943975.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

3.Po wykonaniu powyższych czynności klikamy simulate local i po paru sekundach nasz materiał (poduszka) zacznie się formować,opadać,zatrzymujemy symulację kiedy nasza poducha,ps jeszcze połowa poduchy uformuje się coś jak u mnie.

52000851.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

4.Następnym krokiem który musimy wykonać jest dodanie modyfikatora symmetry i ustawiamy jak na screenie. teraz wystarczy tylko złączyć obydwie części poduszki.klikamy na plusik obok symmetry klikamy mirror i łączymy połówki , mamy gotową poduszkę.

43199838.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

5.Można dodać modyfikator smooth jeśli poduszka nie jest zbyt gładka.

6.Przykładowy render:

17321839.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by sebx
  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ciekawe, z pewnością wykorzystam. Później pochwalę się moją, bardziej 'zieloną' (w sensie nowicjuszką) pracą.

 

I moja wersja, musiałem ograniczyć ilość segmentów (strasznie długo 'symulowało'), przez co efekt dużo słabszy niż u Ciebie, ale sam pomysł świetny.

60448193521430480417_thumb.jpg

Edited by Seraphime
Link to comment
Share on other sites

Tak zgadza sie ale to sposób dla słabszych kompów i dużo dłuższy.Dziś robiłem testy od ilu do ilu poly poducha bedzie w miarę ok,od 20 poly (poduszka jest troszke kanciasta ale po dodaniu smotha jest już ok) do 50 poly (nie trzeba wygładzać chyba wiadomo dlaczego:-)).

Dodałem to info do pierwszego posta jak by coś.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To że opada(tak właśnie się formuje) w dół pisze w punkcie nr.3, jeśli tylko opada bez żadnych zmian to znaczy że na początku czegoś nie Zrobiłeś, np nie ustawiłeś gęstej siatki?

Link to comment
Share on other sites

Guest szysia565

Gdy klikniesz na box'a to po lewej stronie w zakładce parameters masz "lengh segs", "width segs" oraz "heigh segs". Tam ustawiasz na ile segmentów podzielona jest Twoja bryła. To taka podstawa chyba..

Link to comment
Share on other sites

A mam jeszcze inne pytanie - ktoś tutaj poruszył kwestię spadania poduszki gdy dam simulate ? Czy zawsze tak musi być, bo gdy symuluję to później ciężko znaleźć tą poduszkę - muszę strasznie oddalać widok i potem preciągać (o ile natrafię) poduszkę do góry abym miał ją na widoku ....

Mogę oczywiście nacisnąć ctrl+A gdy mam tylko poduszkę ale i tak muszę na nią najechać gdy chcę ją przeciągnąć co już jest nieco trudne - zwłaszcza gdy lata gdzieś w przestworzach :P ...

Jest jakiś sposób aby ustawić poduszkę np. na widoku aby nie latała albo przynajmniej szybko ją przywrócić do poprzedniego miejsca (x,y,z) ?

Link to comment
Share on other sites

A mam takie pytanie jeszcze - bo jak dam symmetry to ta poduszka u góry jest obrócona do góry nogami - w jaki sposób ją obrócić - bo gdy biorę "Select and Rotate" i obracam te strzałki "Symmetry" to obraca mi oś symetrii czyli będzie albo poziomo albo pionowo symetria. A mi chodzi żeby była symetria pionowo ale to coś u góry żeby patrzało do środka :P bo poduszki są o tak )(

A później w jaki sposób mam to połączyć te dwie części ...??

Link to comment
Share on other sites

A mi wyszło takie coś ;/ :

poduszki.jpg

 

Mam 2 problemy jak widać, mianowicie poduszka mi się nie zapada tak jak na tutorialu i nie wiem jak dodać background z cieniami tak jak pan powyżej lub jeszcze wyżej. Proszę o pomoc w postach lub na gg: 19506176 dzięki.

 

A takto do tuta nie mam zastrzeżen :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy