Skocz do zawartości

Jak sprawdzić dokładność modelu 3D ?


Kubajaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam nadzieje, że watek jest w dobrym dziale.

Moje pytanie jest takie jak w temacie. Jak sprawdzić dokładność modelu 3D. Ktoś ma jakieś pomysły? Za pewne można porównać sobie odległości na modelu i w rzeczywistości, jednak dla mnie to trochę mało, ponieważ potrzebne mi te wiadomości do pracy inżynierskiej. Przyda mi się każda odpowiedź na ten temat.

 

Z góry dzięki

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

kiedyś klient twierdził, ze model telefonu, który zrobiliśmy, był niewymiarowy... Więk szef już był tak zirytowany, że przykleił taśmą klejącą prawdziwy telefon do monitora emisyjnego i zrobił zdjęcia i wysłał klientowi. Procedurę powtórzono na kolaudacji, bo klient mimo zdjęć nie chciał uwierzyć...

ale to przypadek ekstremalny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, jak dokładnie chcesz to sprawdzić.

Porównanie z planami / rysunkami technicznymi to może być dopiero pierwsza faza.

W przypadku skomplikowanych obiektów - samolotów, statków, itp. - plany także mogą odbiegać od rzeczywistości. Z kolei porównanie ze zdjęciem jest obarczone błędem deformacji perspektywicznych (m.in. zniekształcenia beczułkowatego). Dopracowanie bardzo dokładnych planów, z którymi porównasz model, może polegać na porównaniu ich ze "zortogonalizowanymi" zdjęciami, na których wykonano deformację odwrotną do perspektywicznej. Ale chyba takie zabawy to dla koneserów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Jeśli chodzi o porównywanie wizualne np zdjęcia i modelu to jeszcze się zastanowię nad tym. W ten sposób można wyłapać "błędy grube" a mi raczej potrzebne są dokładności do kilku mm. Pewnie jakoś to zrobię poprzez pomiar pewnych długości. Tylko teraz pytanie... Zna ktoś może jakieś wzory matematyczne, albo jakieś artykuły na ten temat, tak żebym mógł jakoś wyciągnąć wnioski z tego jak dokładny jest model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy to pasuje do Twojego modelu, ale metodę uzgadniania planów samolotu ze zdjęciami, wraz z "odwracaniem" zniekształcenia beczułkowatego fotografii, masz w darmowej e-książce, do pobrania z http://samoloty3d.pl/wm-000_p.xml.

 

Zobacz tam najpierw Rozdział 2 - tam masz opis podstawowego uzgadniania rysunków w trzech rzutach,

a potem Rozdział 11 - tam masz uzgadnianie rzutu z boku samolotu ze zdjęciami.

 

Samolot ma długość 10 m, a dokładność tej metody przy tym rozmiarze - rzędu centymetra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model czego masz i w stosunku do czego chcesz go zwymiarować?

 

Jeśli jesteś mobilny w programach cadowskich (a zakładam, że tak) to zrób sobie render

z góry, boku i frontu modelu i zimportuj go sobie do np AutoCada...

 

Na tych renderach umieść gdzieś (to nie ma znaczenia byle nie na modelu :P) sześcian o konkretnych wymiarach (np 100x100x100cm)... W Autocadzie zeskalujesz obrazek przez funkcję references (czy jakoś tak) a twoim punktem odniesienia będzie właśnie ów sześcian....

 

Myślę, że byłoby Ci łatwiej pomóc gdybyś dokładniej opisał to na czym Ci zależy, na jakim efekcie... Więcej danych przede wszystkim odnośnie modelu itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc moim zadaniem jest stworzenie modelu rzeźby/płaskorzeźby na podstawie chmury punktów pozyskanej z naziemnego skaningu laserowego. Domyślam się, że jednym z elementów pracy będzie określenie dokładności wykonanego modelu, więc zbieram sobie wszystko co możliwe na ten temat. Prawdopodobnie będę modelował pomnik Fryderyka Chopina

 

pomnik_340.jpeg

 

Program jakim będę się posługiwał to rapidform. Jeśli ktoś jest ciekawy jak wygląda taka chmura punktów, to wrzucę screeny w poniedziałek jak otrzymam dane do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieść na pewno.

To bardzo ciekawe to o czym piszesz chodź jak dla mnie nie do końca zrozumiałe.

Jak przebiega ten skaning np... czy w trakcie skaningu mógłbyś np umieścić (np obok tego pomnika) jakiś obiekt którego bedziesz znać dokładne wymiary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Skaner działa w prosty sposób. Wysyła wiązkę lasera do obiektu, ta się odbija i powraca do skanera. Na podstawie czasu od wysłania do powrotu liczona jest odległość punktu od skanera. Czas skanowania zależy od rodzaju skanera. Bardziej nowoczesny sprzęt potrafi (przy idealnych warunkach) pomierzyć w ten sposób 50.000 punktów na sekundę. Przy normalnych warunkach pogodowych jest to około 48.000 pkt/s

Sam proces skanowania jest prosty. Ustawiamy sobie wokoło obiektu specjalne tarcze, lub marki celownicze, później ustawiamy instrument na pierwszym stanowisku, skanujemy wszystkie widoczne tarcze/marki a później nasz obiekt. Przenosimy skaner w kolejne stanowisko i robimy to samo. W ten sposób pozyskujemy dane w obszarach nie widocznych z poprzedniego miejsca. Następnie na podstawie położenia tarcz i marek na każdym skanie, łączone są chmury punktów.

 

Jak wygląda taka chmura?

 

Jest to chmura pozyskana z jednego stanowiska. Widoczne znaczki 2a i 4a to właśnie marki, które służą do rejestracji chmury punktów

 

h1.jpg

 

A tak wygląda obiekt po połączeniu wszystkich chmur

 

h3.jpg

 

 

 

Jeśli chodzi o umieszczenie czegoś o znanych wymiarach przy pomniku, to niestety, ale jest on już zeskanowany. Ja nie miałem w tym żadnego udziału tylko dostałem gotowe dane do obróbki. Rozmawiałem dzisiaj z promotorem i będę musiał się kiedyś przejechać zobaczyć ten pomnik i pomierzyć kilka wybranych odcinków. Na ich podstawie będę jakoś tam określał dokładność modelu.

Edytowane przez Kubajaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności