Jump to content
kpulka

FF czy APS do foto. architektury

Recommended Posts

Nigdzie nie znalazłem jednoznacznej opinii na ten temat. Jedni mówią, że FF to zawsze lepsza jakość, drudzy, że ma więcej kłopotów z winietowaniem, aberacją, spadkiem jakości w rogach kadru. Do tego dochodzi GO.

Ostatnio po głowie mi chodzą dwa takie zestawy

FF (5d) + Sigma 15-30/Tamron 17-35 + Tamron 28-75

APS (wciąż 400d ale będzie coś z xxd) + np Tamron 12-24 + Tamron 28-75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trudno porównywać 400D z 5D. Obraz będzie o niebo lepszy z 5D. Na FF szerokie kąty będą droższe niż APS. Poza tym jak będziesz chciał rybie oko, to zawsze lepszy efekt będzie na FF niż na APS. W moim odczuciu to kwestia budżetu bo przy szerokich kątach wybór na FF dla mnie jest oczywisty.

Pomijając jakość obrazu APS ma przewagę nad FF w telezoomach, bo zyskuje się "gratis";) ekstra np. 1,6x zoom i analogicznie w szerokich kątach jest to wada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak kolega wspomnial rozbieznosc znaczna miedzy dwoma zawodnikami;) sam mam 350D i wlasnie nowe 5D i to jest niebo a ziemia. Abberacja i winietowanie wystepuje (widac to strasznie przy fisheye sigmie 8mm), ale wszystko jest moim zdaniem w granicach rozsadku, a wiekszosc z tych wad da sie usunac w postprodukcji. Zamiast 400D zastanowilbym sie na 40D lub 50D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak ale są też analogiczne obiektywy. Np sigma 12-24 i ostatnio wypuszczona 8-16 (po przeliczeniu daje tę samą ogniskową) 10-22 i 16-35 itd

 

Nie chce porównywać 400D z 5D :) (po prostu na dzień dzisiejszy go posiadam) a trafniejszym porównaniem byłby np 50D/7D vs 5D i wymienione obiektywy

 

rybie oko na APS to 8mm na FF 14mm co daje podobne efekty. 14mm pod APS jedynie nie działałoby jak należy.

 

Chodzi mi o to, że na rynku są już obiektywy EFs, które dadza podobnie szeroki kąt jak EF na FF. Co do ceny niby jest jak mówisz ale szerokie kąty na APS są wciąż dość drogie.

Tamron 17-35 Czy Sigma 15-30 to koszt ok 1000zł, a Sigma 10-20 to 2000zł (nowy). Podobnie z tamron 28-75 i Tamron 17-50, ceny są takie same, ogniskowe także (jesli się podepnie osobno pod FF 28-75 i pod APS 17-50)

Share this post


Link to post
Share on other sites

z APS będzie problem jak ci się zachce używać shifta (a do arch powinno)..bo chyba nie występują szersze niż 24mm..więc przy cropie 1,6 robi się z tego mało ciekawy kąt pod względem arch.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy