Skocz do zawartości

extrude_along_path


x-men

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę od jakiegoś czasu z - wydawało mi się na początku - prostą rzeczą.

Próbuję zrobić elastyczny pasek przy użyciu krzywej i profilu. Pasek ma być zawinięty wokół metalowego zaczepu ale blender (2.49b) źle generuje siatkę:

http://img525.imageshack.us/img525/5743/pathq.png

 

Nie mogę w żaden sposób tego naprawić, jak pokręcę jednym wierzchołkiem drugi się rozłazi i tak bez endu. W blenderze 2.54 dodali takie coś Twisting - minimum ale wtedy tracę swobodę w ustawianiu krzywej.

Problem jest opisany też na końcu tego tutoriala: http://www.blender.org/documentation/htmlI/x4047.html. Próbowałem użyć opcji Tilt - też nic nie pomogło. Próbowałem też zrobić ten pasek używając Dupliframes ale potem nie potrafił wygenerować siatki bo krzywa była dla niego za skomplikowana.

Pamiętam, że zrobienie takiego czegoś w 3dsmax przy użyciu lofta i dowolnej krzywej to był banał a tu jakaś masakra.

Może użycie kości by tu pomogło? Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cóż blender to nie max :P

jest na to brzydki sposób, który w dodatku nie działa na skomplikowanych krzywych, ale może ci się uda :)

- wchodzisz w edycję krzywej

- zaznaczasz wszystkie wierzchołki

- wciskasz ctrl+H -> add, to new empty

- potem wychodzisz do object mode

- zaznaczasz krzywą i zaczynasz obracać R albo RR,

krzywa nie będzie się obracać ale te skręty będą się przemieszczać/znikać

trik polega na tym aby tak obrócić aby wszystkie znikły :)

 

inny sposób to zamienić popsutą krzywą na mesha, ręcznie wyciąć błędy i wstawić nowe facey ;)

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, widzę, że jest z tym nieco zabawy.Też chciałem zmienić na mesha i ręcznie poprawić błędy ale mając ten model w postaci krzywej posiadam pewną swobodę w zmianie jego kształtu, której nie mam przy meshu. A czy użycie tutaj czegoś takiego jak soft body byłoby sensowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, jest problem z krzywymi w tym przypadku dlatego na razie próbuję znaleźć jakieś sensownego rozwiązanie, żeby nie stosować obejść i sztuczek. Jestem tutaj zielony ale zrobiłem parę prób z softbody i nic ciekawego z tego nie wyszło. A co gdyby do każdego segmentu pasa dodać kość i potem to połączyć? To by działało jak taki długi kręgosłup tylko byłoby bardziej elastyczne rzecz jasna. Ma to sens w ogóle bo już więcej pomysłów nie mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie jest wolny, przynajmniej niezupełnie. Przy ustawieniu Twisting - Minimum

problem znika faktycznie ale wtedy obiekt powstały z krzywej traci trochę podatność na skręcanie i już tak swobodnie się go nie dopasuje. Spróbuj zrobić coś podobnego jak na obrazku ale z opcją Z-Up albo Tangent.

Powalczę z tym jeszcze trochę , zobaczę co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności