Skocz do zawartości

Dwa pytanka.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem jeszcze biegły w grafice i mam dwa pytania:

 

1. Chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat mental raya do maxa i przeglądając internet w celu znalezienia przydatnych informacji, odniosłem wrażenie że jakoś vray jest bardziej popularny. Czy może vray jest lepszy?

 

2. Displacement mapy - czemu to ma służyć, wiem na czym one polegają, ale czy to nie to samo co zwykły model hi-poly.

 

Przepraszam za takie noobskie pytania. Z góry dzięki. Pozdro.

Edytowane przez Lee5.56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ad.2 Displacement pozwoli ci odwzorować wygląd modelów składających się z dziesiątek milionów wielokątów, gdybyś chciał taki model zaimportować do programu rezultatem byłoby znaczne spowolnienie działania albo crash. Poza tym jest łatwiej nim manipulować niż siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.mentalimages.com/gallery.html VS http://www.chaosgroup.com/en/2/galleries.html?productID=0 .To jaki silnik wybierzesz zależy od Ciebie ja bym chciał bym poznać oba bo na razie się nie wypowiem :D ...A tu są tutoriale do mentala http://max.cgcookie.com/category/tutorials/mental-ray-3d-studio-max-tutorials/ .I na forum maxa były też jakieś odnośnie GI itp .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie jestem jeszcze biegły w grafice i mam dwa pytania:

 

1. Chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat mental raya do maxa i przeglądając internet w celu znalezienia przydatnych informacji, odniosłem wrażenie że jakoś vray jest bardziej popularny. Czy może vray jest lepszy?

.

Nie ma tak, że jeden jest lepszy a drugi gorszy. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz - ja przykładowo testując i ucząc się obydwu w końcu zostałem przy mentalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi chyba będę dalej próbował rozkminiać mentala. A mam jeszcze jedno pytanie co to są shadery (czym się różnią od zwykłych materiałów) i jak się ich używa bo ściągnąłem sobie taki i nie wiem jak go zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shading to gałąź informatyki zajmująca się opisywaniem jak w grafice 3D powierzchnia ma reagować na światło. Shader to mini-program, fragment kodu opisujący tą właśnie właściwość materiału. Więc materiał, wydaje mi się, to najbardziej ogólna nazwa na ostatecznie sparametryzowany shader. Ale pewnie ktoś to lepiej wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shading to gałąź informatyki zajmująca się opisywaniem jak w grafice 3D powierzchnia ma reagować na światło. Shader to mini-program, fragment kodu opisujący tą właśnie właściwość materiału. Więc materiał, wydaje mi się, to najbardziej ogólna nazwa na ostatecznie sparametryzowany shader. Ale pewnie ktoś to lepiej wyjaśni.

 

Prawie tak. Chociaż nie zupełnie ;). Subtelna różnica polega na tym, że shader jest zdefiniowany w pewnym środowisku programistycznym, materiał natomiast w pewnym środowisku użytkownika.

 

Materiał może się na przykład składać z wielu shaderów (kilku shaderów powierzchni ułożonych warstwowo oraz odkształcenia), albo abstrahować w ogóle od shaderów (i zmieniać je zależnie od tego, jaki silnik używa materiału).

 

Materiał to opis powierzchni dostarczony użytkownikowi, shader to algorytm przeznaczony dla komputera.

 

skk..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności