Skocz do zawartości

Znaki firmowe umieszczane w swoich pracach


Pawlito

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem spytać jak to jest z prawami do używania czyichś znaków firmowych. Jeżeli zrobię sobie obrazek z jakimś autem, np. z Lamborghini Diablo, i potem zechcę go odsprzedać komuś (poligrafowi, agencji reklamowej) na plakat, kalendarz, itd. to czy jestem komuś winien kasę za użycie czyjejś marki w swojej pracy? Regulują to jakieś przepisy, czy jest to rzecz umowna regulowana etyką? Ja uważam że robiąc jakąs daną rzecz konkretnej firmy, niejako promuję tę markę więc myślę że o dalszych opłatach nie powinno być mowy, bo pomagamy sobie na wzajem. To znaczy ja promuję siebie jako autora danej pracy oraz jednocześnie firmę której "produkt" przedstawiałaby moja praca. Jeżeli dubluję czyjś wątek to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ja uważam że robiąc jakąs daną rzecz konkretnej firmy, niejako promuję tę markę więc myślę że o dalszych opłatach nie powinno być mowy

nie zawsze robisz to na takim poziomie, ze dana marka Ci przyklaśnie.

Ogólnie możesz sobie poczytać o firmie (czyli w grafice tak zwanym logotypie) i ochronie firmy jako dobru podmiotu gospodarczego. Ogólnie posługiwanie się cudzą firmą bez zezwolenia nie jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym właśnie robić to tak, aby nie ośmieszyć przy tym nikogo, włącznie z sobą.

 

Przy okazji chciałem zapytać czy w Szczecinie są studia zajmujące się grafiką 3D (modelowanie, renderingi, postwork... ). Rozglądałem się trochę za robotą na "Infoludku", ale tam potrzebują głównie do Photoshopa, Flasha i grafików od wektorów, czyli foto- i poligrafia, ale nie ma nic stricte 3D. Jak wygląda w tym temacie szczeciński rynek pracy? Jest sznasa na znalezienie w bliżej nieokreślonej przyszłości tam zajęcia - filia Platige Image, maybe? Pytam, bo jak pewnie zauważyłeś, jestem ze Stargardu i w pierwszej kolejności rozglądam się za pracą w okolicy, przynajmniej w województwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szczecinie jest kilka firm z game devu na viFony i inne urządzenia mobilne, fejsbooka itp. ale nie sądzę, by tam ktokolwiek stricte 3D potrzebował, chyba że low poly ale to inne 3D niż chciałbyś - tak sądzę. Nie znam też (moze tylko ja nie znam) większego biura projektowego, ktore szukałoby kogoś od wizualizacji, a najbliższe domy post produkcyjne i ogólnie większy rynek masz w Berlinie. Tylko język by się przydał.

Możesz tez oczywiście wybrać pracę zdalną wtedy miejsce nie ma żadnego znaczenia.

Jeżeli chodzi o studia powiązane z 3D to oczywiście jest architektura na polibudzie i architektura wnętrz na filii akademii. Obie maja tyle z 3D wspólnego co krasnal hałabała z Domowego przedszkola z kermitem z muppetów więc dla samego 3d nie ma co iść.

Jest jeszcze szansa, że Platige Image przerzuci się na postprodukcję wesel, wtedy na pewno powstanie filia w Szczecinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności